Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V Nitre uľahčuje parkovanie systém ParkDots

Nitra tento mesiac spúšťa prvú etapu pilotného projektu, ktorý obyvateľom a návštevníkom uľahčí parkovanie v centre mesta. Umožní to systém ParkDots.
18.11.2018 / TASR

Obyvatelia a návštevníci Nitry môžu od novembra zaparkovať v centre mesta jednoduchšie vďaka systému ParkDots. V prvej etape pilotného projektu systém sleduje aktuálnu obsadenosť parkoviska na Wilsonovom nábreží a na Mostnej ulici. Vodiči majú tieto informácie k dispozícií v mobilnej aplikácii ParkDots, ktorá ich na voľné miesto vie aj navigovať. Cieľom projektu je zlepšenie súčasnej situácie s parkovaním v meste prostredníctvom moderných inteligentných riešení.

Súčasťou nového systému sú IoT (Internet of Things) senzory osadené vo vozovke na viac ako 160 parkovacích miestach na uliciach Podzámska, Mostná a na parkovisku na Wilsonovom nábreží. Parkovacie senzory odosielajú informácie o obsadenosti každého miesta do centrálneho systému, odkiaľ ich čerpá mobilná aplikácia ParkDots.

Vodiči tak majú neustále aktuálne informácie o voľných miestach, ktoré tak vedia jednoduchšie nájsť. Samospráva získava prostredníctvom administračnej aplikácie štatistické dáta, ktoré jej umožnia lepšie pochopiť správanie sa vodičov a prijímať opatrenia na lepšie využívanie dostupných plôch, informoval Martin Budaj zo spoločnosti PosAm, ktorá vyvíja centrálny systém a aplikácie.

Nitra sa zaradila medzi sedem miest na Slovensku, kde ParkDots pomáha zlepšiť situáciu s parkovaním. K nim by mali čoskoro pribudnúť aj ďalšie. ParkDots je kombináciou najmodernejších mobilných, cloudových a IoT technológií. Okrem sledovania obsadenosti a platieb za parkovanie ponúka aj ďalšie užitočné funkcie. Vodič sa môže nechať navigovať späť k autu, dostane upozornenie v prípade nečakaného odchodu vozidla z parkovacieho miesta a môže si na diaľku predĺžiť dobu parkovania.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×