Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca roka.
13.11.2018 / TASR

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, ale to môže trvať len do konca roka. Naznačil to predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v pondelok v prejave v Berlíne. To je ďalší indikátor "krehkosti" transatlantického prímeria dosiahnutého v lete.

Americký prezident Donald Trump sa v júli na stretnutí vo Washingtone dohodol s Junckerom na odklade nových ciel pre autá z EÚ, kým obe strany pracujú na znížení doterajších ciel a necolných prekážok v prípade priemyselných tovarov dodávaných medzi EÚ a USA. Podľa Junckera sa tak v lete podarilo dosiahnuť, že do konca roka nedôjde k novému obchodnému konfliktu, najmä pokiaľ ide o clá na autá.

Trumpova administratíva pohrozila zavedením 25 percent ciel na autá z EÚ, keď minister obchodu Wilbur Ross dokončí vyšetrovanie tejto záležitosti. Dôvodom má byť národná bezpečnosť. Oznámenie o clách na autá z EÚ by tak mohlo prísť kedykoľvek pred začiatkom budúceho roka. Komisia predpokladá, že by to viedlo k zníženiu dovozu európskych automobilov a automobilových dielov do USA na polovicu.

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová v piatok (9.11.) v tejto súvislosti uviedla, že Trumpova administratíva zatiaľ prejavila len malý záujem o dosiahnutie dohody o znížení ciel priemyselných produktov. USA sa totiž sústreďujú viac na rokovania o otvorení trhu, ktoré pokračujú, ako na znižovanie ciel, povedala novinárom v Bruseli. Dodala, že EÚ je stále pripravená hľadať dohodu so Spojenými štátmi o znížení ciel na priemyselné tovary.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×