Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toyota očakáva priaznivý rok

Toyota očakáva priaznivý rok, hoci jej zisk nedosiahne vlaňajšiu úroveň. Automobilka stavila na úspory a určite jej pomáha rast predaja na všetkých dôležitých trhoch.
1 príspevok 07.11.2018 / TASR

Japonská automobilka Toyota zlepšila celoročné vyhliadky zisku po tom, ako za 1. polrok súčasného obchodného roka zaznamenala jeho výrazný rast. Dopomohol jej k tomu pokračujúci rast predaja a súbežné znižovanie nákladov.

Spoločnosť oznámila, že čistý zisk za šesť mesiacov do konca septembra dosiahol 1,24 bilióna jenov (9,63 miliardy eur). V medziročnom porovnaní to znamená rast o 16 percent. Prekonala tak očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom zisku o 10 percent. Tržby vzrástli o 3,4 percenta na 14,7 bilióna jenov. Podpísal sa pod to pokračujúci rast predaja áut na všetkých významných trhoch, v Ázii, Severnej Amerike aj Európe.

Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka

Mohutný japonský automobil zaujme nielen dizajnom, ale tiež celkovým komfortom a efektívne pracujúcim hybridným systémom.

Výsledky v oblasti zisku však výrazne podporilo aj znižovanie nákladov. "Toyota aj vďaka tomu vykazuje za prvé mesiace súčasného obchodného roka solídne výsledky," povedal pre agentúru AFP analytik japonskej poradenskej firmy TIW Satoru Takada.

Firma vďaka tomu zlepšila prognózu zisku za celý obchodný rok, ktorý sa skončí v marci. Čistý zisk najnovšie odhaduje na úrovni 2,3 bilióna jenov, zatiaľ čo pôvodne počítala so ziskom 2,12 bilióna jenov. Na druhej strane, aj keď by Toyota novú prognózu naplnila, stále to bude slabší zisk než za predchádzajúci obchodný rok, v ktorom dosiahol rekordných 2,49 bilióna jenov.

Nervozitu vyvoláva aj neistota súvisiaca s možným zavedením vysokých dovozných ciel na autá zo strany USA. Washington zatiaľ takýto krok odložil, to sa však neskôr môže zmeniť. "Riziko zavedenia dodatočných dovozných ciel na japonské autá v tejto chvíli nehrozí, či k tomu ale nedôjde, to bude závisieť od výsledkov obchodných rokovaní medzi USA a Japonskom," dodal Takada.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Hyundai Palisade: Vlajkové SUV značky

Nová zmluva medzi bratislavským magistrátom a firmou, ktorá má zabezpečovať zimnú údržbu, nie je podpísaná. Otázka znie, či ju podpíše súčasný alebo nový...

Nad zimnou údržbou v Bratislave visia otázniky

Subaru si pred prichádzajúcou derniérou modelu WRX STI pripravilo limitovanú lahôdku. Hovorí jej TC 380 a dostupná bude len pre japonský trh.

Subaru WRX STI TC 380: Špeciálna edícia kultovky

Sú elektromobily naozaj tak ekologické? Na známu dilemu dnešných dní sa pozrel i známy youtuber Jason Fenske. Kontroverzné riešenie otázky dáva logiku,...

Mýtus vs. realita: Sú elektroautá naozaj eko?

Z dvojdverového športového kupé by sa razom mohol stať tvrdý oriešok pre Teslu Model 3. Aspoň to sa aktuálne hovorí o novej generácii Audi TT, ktoré úplne...

Revolučná zmena: Audi TT konkurentom Tesly?

Nová M8 od BMW bude osadená osemvalcom s výkonom minimálne 600 koní. Napriek pohonu štyroch kolies nebude o zábavu núdza.

BMW M8: Štart rakety potvrdený

Je to paradox. Kým výrobcovia osobných áut kritizujú čoraz prísnejšie emisné limity, výrobcovia kamiónov a logistické firmy ich pre nákladné vozidlá požadujú.

Výrobcovia kamiónov žiadajú prísnejšie limity emisií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×