Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toyota očakáva priaznivý rok

Toyota očakáva priaznivý rok, hoci jej zisk nedosiahne vlaňajšiu úroveň. Automobilka stavila na úspory a určite jej pomáha rast predaja na všetkých dôležitých trhoch.
1 príspevok 07.11.2018 / TASR

Japonská automobilka Toyota zlepšila celoročné vyhliadky zisku po tom, ako za 1. polrok súčasného obchodného roka zaznamenala jeho výrazný rast. Dopomohol jej k tomu pokračujúci rast predaja a súbežné znižovanie nákladov.

Spoločnosť oznámila, že čistý zisk za šesť mesiacov do konca septembra dosiahol 1,24 bilióna jenov (9,63 miliardy eur). V medziročnom porovnaní to znamená rast o 16 percent. Prekonala tak očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom zisku o 10 percent. Tržby vzrástli o 3,4 percenta na 14,7 bilióna jenov. Podpísal sa pod to pokračujúci rast predaja áut na všetkých významných trhoch, v Ázii, Severnej Amerike aj Európe.

Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka

Mohutný japonský automobil zaujme nielen dizajnom, ale tiež celkovým komfortom a efektívne pracujúcim hybridným systémom.

Výsledky v oblasti zisku však výrazne podporilo aj znižovanie nákladov. "Toyota aj vďaka tomu vykazuje za prvé mesiace súčasného obchodného roka solídne výsledky," povedal pre agentúru AFP analytik japonskej poradenskej firmy TIW Satoru Takada.

Firma vďaka tomu zlepšila prognózu zisku za celý obchodný rok, ktorý sa skončí v marci. Čistý zisk najnovšie odhaduje na úrovni 2,3 bilióna jenov, zatiaľ čo pôvodne počítala so ziskom 2,12 bilióna jenov. Na druhej strane, aj keď by Toyota novú prognózu naplnila, stále to bude slabší zisk než za predchádzajúci obchodný rok, v ktorom dosiahol rekordných 2,49 bilióna jenov.

Nervozitu vyvoláva aj neistota súvisiaca s možným zavedením vysokých dovozných ciel na autá zo strany USA. Washington zatiaľ takýto krok odložil, to sa však neskôr môže zmeniť. "Riziko zavedenia dodatočných dovozných ciel na japonské autá v tejto chvíli nehrozí, či k tomu ale nedôjde, to bude závisieť od výsledkov obchodných rokovaní medzi USA a Japonskom," dodal Takada.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti

Slovenský štátny rozpočet si vlani na mýtnom pre kamióny prilepšil o 213 miliónov eur. Najväčší podiel mali 12-tonové kamióny a vozidlá zo zahraničia.

Vlani sa u nás vybralo na mýtnom 213 miliónov eur

Spomedzi všetkých inzerovaných ojazdených vozidiel na Slovensku až tretinu tvorili autá zo zahraničia. Tie však prinášajú najväčšie riziká, najmä z hľadiska...

Tretina inzerovaných jazdeniek bola z dovozu

Už predstavené modely Seat Arona a Volkswagen T-Cross doplní český príbuzný, ktorý bude dizajnovo vychádzať zo štúdie Vision X.

Škoda avizuje malé SUV: Môže prekvapiť?

Japonec dostal okrem osvieženého dizajnu mierne vyšší výkon, vo verzii Track Edition disponuje množstvom karbónových dielcov i titánovým výfukom.

Lexus RC F sa vracia: Má aj okruhový balík
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×