Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Opäť lacnejšie tankovanie?

Negatívne faktory pre ropu pretrvávajú a nahrávajú do karát motoristom. Priemerné ceny palív u nás už začali klesať a tento vývoj sa pravdepodobne v najbližšom období neskončí.
2 3 príspevky 05.11.2018 / Soňa Zverková

Ceny ropy v minulom týždni klesli pre stabilne negatívne faktory, ku ktorým sa pridal jeden nový. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 72,83 dolára za barel (63,79 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 77,74 dolára za barel (68,52 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, doterajšie negatívne faktory pretrvávajú: nervozita na finančných trhoch, prezásobenie v USA, vyššia ochota Saudskej Arábie zvyšovať ťažbu. K nim sa však pridal ďalší. Trumpova totiž administratíva vyhlásila, že sa jej zrejme nepodarí stlačiť exporty z Iránu na nulu.

Ustúpili tak obavy, že by výpadok iránskej ropy presiahol objemy z posledných sankcií (krajina vtedy dokázala exportovať 1,0 až 1,5 milióna barelov za deň). Aj počas sankcií, ktoré sa začínajú práve dnes, v pondelok 5. novembra, teda môže byť na trhoch o niečo viac ropy, než sa čakalo.

Ceny benzínu a nafty: Tešme sa na november

Ropné trhy dostávajú nepriaznivé správy z každej strany a ceny čierneho zlata sa opäť dostali pod 80-dolárovú hranicu. Zdá sa, že najbližšie obdobie je motoristom naklonené.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 29. októbra klesli. Benzín zlacnel o 0,3 centu a diesel o kozmetického 0,1 centu. Podobný vývoj nás zrejme očakáva aj v nadchádzajúcich týždňoch, nakoľko eurové ceny palív v Rotterdame sa pohli v stopách ropy. V prvých štyroch dňoch klesla cena tony benzínu o osem eur a dieselu dokonca o 32 eur. Boros na základe tohto vývoja očakáva zlacňovanie palív aj u nás. V horizonte troch týždňov vidí priestor pre pokles cien benzínu aj dieselu do troch až štyroch centov.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 22. októbra sme tankovali benzín o 12,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 12,4 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenil výraznejšie: klesol z 19,6 na 17,8 centu.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Malobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Malobchodné ceny na Slovensku Zdroj: Auto Bild


Video
Najnovšie články
Hyundai Palisade: Vlajkové SUV značky

Nová zmluva medzi bratislavským magistrátom a firmou, ktorá má zabezpečovať zimnú údržbu, nie je podpísaná. Otázka znie, či ju podpíše súčasný alebo nový...

Nad zimnou údržbou v Bratislave visia otázniky

Subaru si pred prichádzajúcou derniérou modelu WRX STI pripravilo limitovanú lahôdku. Hovorí jej TC 380 a dostupná bude len pre japonský trh.

Subaru WRX STI TC 380: Špeciálna edícia kultovky

Sú elektromobily naozaj tak ekologické? Na známu dilemu dnešných dní sa pozrel i známy youtuber Jason Fenske. Kontroverzné riešenie otázky dáva logiku,...

Mýtus vs. realita: Sú elektroautá naozaj eko?

Z dvojdverového športového kupé by sa razom mohol stať tvrdý oriešok pre Teslu Model 3. Aspoň to sa aktuálne hovorí o novej generácii Audi TT, ktoré úplne...

Revolučná zmena: Audi TT konkurentom Tesly?

Nová M8 od BMW bude osadená osemvalcom s výkonom minimálne 600 koní. Napriek pohonu štyroch kolies nebude o zábavu núdza.

BMW M8: Štart rakety potvrdený

Je to paradox. Kým výrobcovia osobných áut kritizujú čoraz prísnejšie emisné limity, výrobcovia kamiónov a logistické firmy ich pre nákladné vozidlá požadujú.

Výrobcovia kamiónov žiadajú prísnejšie limity emisií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×