Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Opäť lacnejšie tankovanie?

Negatívne faktory pre ropu pretrvávajú a nahrávajú do karát motoristom. Priemerné ceny palív u nás už začali klesať a tento vývoj sa pravdepodobne v najbližšom období neskončí.
2 3 príspevky 05.11.2018 / Soňa Zverková

Ceny ropy v minulom týždni klesli pre stabilne negatívne faktory, ku ktorým sa pridal jeden nový. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 72,83 dolára za barel (63,79 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 77,74 dolára za barel (68,52 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, doterajšie negatívne faktory pretrvávajú: nervozita na finančných trhoch, prezásobenie v USA, vyššia ochota Saudskej Arábie zvyšovať ťažbu. K nim sa však pridal ďalší. Trumpova totiž administratíva vyhlásila, že sa jej zrejme nepodarí stlačiť exporty z Iránu na nulu.

Ustúpili tak obavy, že by výpadok iránskej ropy presiahol objemy z posledných sankcií (krajina vtedy dokázala exportovať 1,0 až 1,5 milióna barelov za deň). Aj počas sankcií, ktoré sa začínajú práve dnes, v pondelok 5. novembra, teda môže byť na trhoch o niečo viac ropy, než sa čakalo.

Ceny benzínu a nafty: Tešme sa na november

Ropné trhy dostávajú nepriaznivé správy z každej strany a ceny čierneho zlata sa opäť dostali pod 80-dolárovú hranicu. Zdá sa, že najbližšie obdobie je motoristom naklonené.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 29. októbra klesli. Benzín zlacnel o 0,3 centu a diesel o kozmetického 0,1 centu. Podobný vývoj nás zrejme očakáva aj v nadchádzajúcich týždňoch, nakoľko eurové ceny palív v Rotterdame sa pohli v stopách ropy. V prvých štyroch dňoch klesla cena tony benzínu o osem eur a dieselu dokonca o 32 eur. Boros na základe tohto vývoja očakáva zlacňovanie palív aj u nás. V horizonte troch týždňov vidí priestor pre pokles cien benzínu aj dieselu do troch až štyroch centov.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 22. októbra sme tankovali benzín o 12,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 12,4 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenil výraznejšie: klesol z 19,6 na 17,8 centu.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Malobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Malobchodné ceny na Slovensku Zdroj: Auto Bild


Video
Najnovšie články
Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti

Slovenský štátny rozpočet si vlani na mýtnom pre kamióny prilepšil o 213 miliónov eur. Najväčší podiel mali 12-tonové kamióny a vozidlá zo zahraničia.

Vlani sa u nás vybralo na mýtnom 213 miliónov eur

Spomedzi všetkých inzerovaných ojazdených vozidiel na Slovensku až tretinu tvorili autá zo zahraničia. Tie však prinášajú najväčšie riziká, najmä z hľadiska...

Tretina inzerovaných jazdeniek bola z dovozu

Už predstavené modely Seat Arona a Volkswagen T-Cross doplní český príbuzný, ktorý bude dizajnovo vychádzať zo štúdie Vision X.

Škoda avizuje malé SUV: Môže prekvapiť?

Japonec dostal okrem osvieženého dizajnu mierne vyšší výkon, vo verzii Track Edition disponuje množstvom karbónových dielcov i titánovým výfukom.

Lexus RC F sa vracia: Má aj okruhový balík
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×