Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Focus ST a nové Porsche 911 GT3

KLEBETY TÝŽDŇA Nový elektromobil Audi sa podelí o techniku s Porsche, Lamborghini zvažuje nový hyperšport a Toyota MR2 možno ožije.
8 2 príspevky 04.11.2018 / Marek Pokrývka

Elektrický sedan Audi a bavorský rad 1

Audi na jar potvrdilo, že v roku 2020 uvedie elektrickú limuzínu evokujúcu tvarom karosérie kupé. Aspoň nateraz nesie označenie e-tron GT. Podľa aktuálnych informácií nepôjde o samostatný projekt, ale výsledok koncernovej snahy. Skloňujú sa pritom gény od Porsche. Tieto reči môžeme brať ako nepriame potvrdenie toho, že vozidlo so štyrmi kruhmi bude mať spoločnú techniku s chystaným sedanom Taycan. Dvojica elektromobilo má stáť na platforme označenej kódom J1.

Aktuálna forma bavorskej jednotky odíde čoskoro do dôchodku 8 fotografií v galérii Aktuálna forma bavorskej jednotky odíde čoskoro do dôchodku Zdroj: BMW

BMW chystá zásadnú technickú premenu ďalšieho vozidla, na priečne uložený motor a pohon predných kolies prejde hatchback radu 1. Jeho prototypy už postupne zhadzujú kamufláž. Najnovšie zábery naznačujú, že vo viacerých rysoch sa bude podobať na typ X2. Príbuzný tvar budú mať svetlá na oboch koncoch karosérie. Kompakt okrem toho dostane obdobné zakončenie výfuku i klesajúcu strechu zakončenú veľkým spojlerom, no nepochybne sa nájdu aj početné rozdiely.

Nabrúsený Focus a hyperšport Lamborghini

Ford Focus štvrtej generácie absolvoval debut v početnej skupine, automobilka odhalila rovno štyri rôzne vyhotovenia tohto kompaktu. Nechýbal medzi nimi ani športovo štylizovaný variant ST-Line. Modrý ovál aktuálne testuje plnokrvné „es-téčko“ disponujúce okrem veľkých kolies aj ostro tvarovanými nárazníkmi a dvomi výfukovými koncovkami vzadu po stranách, cez ktoré by mal dýchať 2,3-litrový štvorvalec prevzatý z verzie RS. Oproti nej však bude mať nižší výkon. Presná hodnota zatiaľ nie je známa, no pravdepodobne sa zmestí do mantinelov 200 kW (272 k) až 221 kW (300 k).

Focus ST bude mať rovnaký motor EcoBoost ako variant RS 8 fotografií v galérii Focus ST bude mať rovnaký motor EcoBoost ako variant RS Zdroj: Ford

Lamborghini vraj zvažuje prípravu extrémneho modelu, ktorý by bol viac doma na okruhoch než na bežných cestách. Chce tak odpovedať na novinky ako je Aston Martin Valkyrie, Mercedes-AMG One alebo McLaren Senna. V prípade hyperšportu sa skloňuje spojenie dvanásťvalca s elektrinou i veľký dôraz na aerodynamickú stránku, ktorý je vlastný aj spomínaným potenciálnym súperom. Definitívnu zelenú zatiaľ podľa zákulisných zdrojov nedostal.

Dynamické kombi CLA a ostré Porsche 911

Mercedes-Benz sa rozhodol pri aktuálnej triede CLS vyradiť z ponuky praktickejší variant nesúci prívlastok Shooting Brake. V prípade menšieho súrodenca to však evidentne neplánuje. Do sveta vyslal kamuflované vozidlo, ktorého karoséria hovorí jasnou rečou. Ide o dynamicky tvarované kombi so štítkom CLA. Stáť bude na rovnakej platforme ako Áčko, pričom debutovať má v budúcom roku niekoľko mesiacov po východiskovom kupé-sedane.

Verzia GT3 by mohla zostať atmosférickým jednorožcom 8 fotografií v galérii Verzia GT3 by mohla zostať atmosférickým jednorožcom Zdroj: Porsche

Porsche dokončuje prípravy na uvedenie kompletne novej generácie typu 911. Vývojové exempláre možno pravidelne vídať na cestách, skúšané sú vo viacerých variantoch. Najnovšie sa počas testovania podarilo odfotiť model GT3. Ten by si mohol uchovať atmosférický motor, aj napriek pôvodným správam o prechode na prepĺňanie. Vozidlo bude mať evidentne typické dizajnové znaky. Prítomné budú otvory na hrane kapoty, agresívne nárazníky a zdvojený výfuk v strede, chýbať nemá ani mohutné prítlačné krídlo. Tento dielec asi dostane inovatívne tvarovanie.

Chiron Super Sport a hybridná Octavia RS

KLEBETY TÝŽDŇA Audi A1 môže dostať verziu Allroad, Jaguar F-Type bude mať nástupcu a Peugeot 508 R asi dosiahne výkon 350 koní.

Velar s osemvalcom a návrat Toyoty MR2

Range Rover Velar pôjde po stopách väčších súrodencov a dostane športovú verziu. Niesť bude označenie SVR. Prípravu výkonného modelu jasne dokumentujú prototypy, ktorých maskovanie nedokáže ukryť športovejší tvar nárazníkov, štvoricu výfukových koncoviek či veľké disky kolies vyplnené mohutnejším brzdovým systémom. Pohon je pravdepodobne jasný. Malo by ísť o dobre známy päťlitrový osemvalec s kompresorom, ktorý má aj blízky príbuzný Jaguar F-Pace SVR.

Štýlové britské SUV dostane poriadne svalnatý model 8 fotografií v galérii Štýlové britské SUV dostane poriadne svalnatý model Zdroj: Ford

Toyota onedlho konečne odhalí piatu generáciu kupé Supra, na ktorú čakajú fanúšikovia dlhé roky. Aktuálne správy spomínajú možnosť ďalšej reinkarnácie. Do portfólia japonskej automobilky by sa mohol vrátiť typ MR2, opäť vo forme malého agilného roadsteru. Firma vraj aktuálne skúma finančnú stránku takéhoto projektu. Vzniknúť by mohol na technike vyvíjanej spoločne s inou bližšie nešpecifikovanou automobilkou, rovnako ako v prípade aktuálnych športových vozidiel značky. Jeho schválenie je nateraz otázne.

Informácie uvedené v článku nie sú oficiálne, automobilky ich zatiaľ nepotvrdili.

Použité fotografie sú ilustračné.


Video
Najnovšie články
NDS vyhlásila súťaž na D3 na Kysuciach

Výzvy Donalda Trumpa k ďalšiemu zvyšovaniu ťažby ropy nahrávajú do karát aj našim motoristom. V predvianočnom období určite pomôže každé ušetrené euro...

Benzín a ropa: Do konca roka už len lacnejšie?

Automobilky pred septembrovým zavedením WLTP zaplavili trh zľavnenými modelmi, preto predaj v Európe stanuje. Najväčší prepad zaznamenali značky koncernu...

Výrazné zľavy pred WLTP viedli k poklesu predaja

Hrozba ciel na európske autá zo strany USA pretrváva. EÚ sa však nebude nečinne prizerať a je pripravená vrátiť úder.

EÚ je pripravená vrátiť úder

Tesla začne predávať svoj Model 3 v Európy budúci rok a prispôsobí ho európskym požiadavkám, najmä v súvislosti s nabíjaním.

Model 3 sa začne v Európe predávať budúci rok

Nitra tento mesiac spúšťa prvú etapu pilotného projektu, ktorý obyvateľom a návštevníkom uľahčí parkovanie v centre mesta. Umožní to systém ParkDots.

V Nitre uľahčuje parkovanie systém ParkDots

KLEBETY TÝŽDŇA Bentley pripravuje elektromobil, BMW M3 sa možno dočká kombi verzie a príťažlivá Mazda3 zvestuje budúcnosť pod kapotou.

Revolučná Mazda3 a Amarok na báze Fordu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×