Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rastie obľuba zimnej výbavy áut

Za posledných päť rokov vzrástli predaje 'jazdeniek' vybavených vyhrievaným predným sklom až trojnásobne.
1 1 príspevok 02.11.2018 / TASR

S blížiacou sa zimou si vodiči stále viac cenia zimnú výbavu vozidiel, najmä vyhrievaný volant či sedadlá. Rastúcu obľubu týchto prvkov dokazujú aj štatistiky predajov siete autocentier AAA AUTO. Za posledných päť rokov vzrástol predaj 'jazdeniek' s vyhrievanými sedadlami viac ako štvornásobne.

Medzi zimnú výbavu vozidla nepatria iba rôzne bezpečnostné systémy alebo asistenti, ktorí pomáhajú vodičovi udržať kontrolu nad vozidlom, ako je napríklad ABS či ESP, ale aj prvky, ktoré zvyšujú pohodlie vodiča a posádky. Zmrznuté ruky na volante, ktoré sa nedarí zahriať, vedia poriadne znepríjemniť cestu. Jednoduchou pomocou je vyhrievaný volant.

"Motoristi si naň však ešte veľmi nezvykli, vyhľadáva ho iba menšia skupina z nich. Tento komfortný prvok malo iba pár percent predaných áut v tomto roku. Naopak, veľmi výrazne vzrástol predaj áut, ktoré sú vybavené vyhrievanými sedadlami a oproti roku 2013 až štvornásobne. V takmer tretine áut, ktoré odišli z našich autocentier, si mohli vodiči vyhriať sedadlá," hovorí generálna riaditeľka siete autocentier Karolína Topolová.

Veľa vodičov bude určite súhlasiť, že jednou z najnepríjemnejších činností v zimných mesiacoch, spoločne s nasádzaním zimných reťazí, je škrabanie namrznutých skiel. Aj keď už existujú rôzne rozmrazovače, ktoré sneh rozpustia, najpohodlnejším variantom zostáva vyhrievané predné sklo. Motoristi postupne prichádzajú na chuť aj tomuto prvku. Za posledných päť rokov vzrástli predaje 'jazdeniek' vybavených vyhrievaným predným sklom až trojnásobne.

Podľa šéfky autocentier prvky výbavy, ktoré zvyšujú komfort cestovania, sú veľmi užitočné, avšak väčšina vodičov ich celkom logicky zvažuje až na druhom mieste po bezpečnosti. To dokazuje aj veľký záujem o vozidlá vybavené ABS a ESP. Systémom ABS, ktorý je v nových vozidlách povinný od roku 2004, je vybavených 95 % 'jazdeniek' odchádzajúcich z autocentier. Počet áut so systémom ESP, ktorý je v nových vozidlách povinný iba štyri roky, sa oproti roku 2013 viac ako strojnásobil. Stále však nie je tak rozšírený ako ABS, má ho 67 % jazdených áut.

Rastie tiež záujem o vozidlá vybavené pohonom všetkých štyroch kolies, vďaka ktorému motoristi jednoduchšie zvládnu zasnežené zimné cesty. Malo ho približne 15 % áut predaných v tomto roku.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×