Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rastie obľuba zimnej výbavy áut

Za posledných päť rokov vzrástli predaje 'jazdeniek' vybavených vyhrievaným predným sklom až trojnásobne.
1 1 príspevok 02.11.2018 / TASR

S blížiacou sa zimou si vodiči stále viac cenia zimnú výbavu vozidiel, najmä vyhrievaný volant či sedadlá. Rastúcu obľubu týchto prvkov dokazujú aj štatistiky predajov siete autocentier AAA AUTO. Za posledných päť rokov vzrástol predaj 'jazdeniek' s vyhrievanými sedadlami viac ako štvornásobne.

Medzi zimnú výbavu vozidla nepatria iba rôzne bezpečnostné systémy alebo asistenti, ktorí pomáhajú vodičovi udržať kontrolu nad vozidlom, ako je napríklad ABS či ESP, ale aj prvky, ktoré zvyšujú pohodlie vodiča a posádky. Zmrznuté ruky na volante, ktoré sa nedarí zahriať, vedia poriadne znepríjemniť cestu. Jednoduchou pomocou je vyhrievaný volant.

"Motoristi si naň však ešte veľmi nezvykli, vyhľadáva ho iba menšia skupina z nich. Tento komfortný prvok malo iba pár percent predaných áut v tomto roku. Naopak, veľmi výrazne vzrástol predaj áut, ktoré sú vybavené vyhrievanými sedadlami a oproti roku 2013 až štvornásobne. V takmer tretine áut, ktoré odišli z našich autocentier, si mohli vodiči vyhriať sedadlá," hovorí generálna riaditeľka siete autocentier Karolína Topolová.

Veľa vodičov bude určite súhlasiť, že jednou z najnepríjemnejších činností v zimných mesiacoch, spoločne s nasádzaním zimných reťazí, je škrabanie namrznutých skiel. Aj keď už existujú rôzne rozmrazovače, ktoré sneh rozpustia, najpohodlnejším variantom zostáva vyhrievané predné sklo. Motoristi postupne prichádzajú na chuť aj tomuto prvku. Za posledných päť rokov vzrástli predaje 'jazdeniek' vybavených vyhrievaným predným sklom až trojnásobne.

Podľa šéfky autocentier prvky výbavy, ktoré zvyšujú komfort cestovania, sú veľmi užitočné, avšak väčšina vodičov ich celkom logicky zvažuje až na druhom mieste po bezpečnosti. To dokazuje aj veľký záujem o vozidlá vybavené ABS a ESP. Systémom ABS, ktorý je v nových vozidlách povinný od roku 2004, je vybavených 95 % 'jazdeniek' odchádzajúcich z autocentier. Počet áut so systémom ESP, ktorý je v nových vozidlách povinný iba štyri roky, sa oproti roku 2013 viac ako strojnásobil. Stále však nie je tak rozšírený ako ABS, má ho 67 % jazdených áut.

Rastie tiež záujem o vozidlá vybavené pohonom všetkých štyroch kolies, vďaka ktorému motoristi jednoduchšie zvládnu zasnežené zimné cesty. Malo ho približne 15 % áut predaných v tomto roku.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti

Slovenský štátny rozpočet si vlani na mýtnom pre kamióny prilepšil o 213 miliónov eur. Najväčší podiel mali 12-tonové kamióny a vozidlá zo zahraničia.

Vlani sa u nás vybralo na mýtnom 213 miliónov eur

Spomedzi všetkých inzerovaných ojazdených vozidiel na Slovensku až tretinu tvorili autá zo zahraničia. Tie však prinášajú najväčšie riziká, najmä z hľadiska...

Tretina inzerovaných jazdeniek bola z dovozu

Už predstavené modely Seat Arona a Volkswagen T-Cross doplní český príbuzný, ktorý bude dizajnovo vychádzať zo štúdie Vision X.

Škoda avizuje malé SUV: Môže prekvapiť?

Japonec dostal okrem osvieženého dizajnu mierne vyšší výkon, vo verzii Track Edition disponuje množstvom karbónových dielcov i titánovým výfukom.

Lexus RC F sa vracia: Má aj okruhový balík
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×