Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hoonitruck: Ďalší extrém pre Gymkhanu

Ken Block sa pochválil pick-upom Ford z roku 1977, ktorý dostal v rámci komplexnej prestavby pretekársky motor s výkonom 928 koní.
7 31.10.2018 / Marek Pokrývka

Asi máloktorému motoristickému fanúšikovi treba vysvetľovať význam slova Gymkhana. Ken Block, spoluzakladateľ obuvi značky DC a aktuálne najmä rely jazdec, urobil z tohto umelo vytvoreného výrazu fenomén. Prostredníctvom internetu zverejnil už deväť videí natlačených jazdou dverami napred a mnohými úžasnými kúskami. Momentálne je na spadnutie desiaty diel.

Gymkhana sa bude v desiatom pokračovaní točiť okolo tohto auta 7 fotografií v galérii Gymkhana sa bude v desiatom pokračovaní točiť okolo tohto auta Zdroj: Hoonigan

Pokračovanie série bude mať premiéru 7. decembra na platforme Amazon Prime, desať dní na to sa objaví na portáli YouTube. Hlavného protagonistu však poznáme už teraz. Block si nechal pre Gymkhanu postaviť ďalší extrém, ktorý ide v stopách kupé Ford Mustang známeho ako Hoonicorn. Základom bolo opäť staré auto. Spoločným rysom je tiež ohromne silný transplantovaný motor trčiaci spod kapoty, ale tiež kombinácia vzorovanej sivo-čiernej karosérie so zlatými kolesami.

Za označením Hoonitruck sa skrýva Ford F-150 z roku 1977. Ken Block hovorí, že takéto vozidlo mal kedysi jeho otec. Od sériového modelu však tento exemplár prešiel dlhou cestou. V prvom rade je položený na zemi a disponuje rozšírenými blatníkmi, zníženým predným nárazníkom z uhlíkových vlákien a nadstavcami prahov. Vzadu sa nachádza výrazné prítlačné krídlo. Ložná plocha prišla o všetok vnútorný povrch, chýba dokonca aj podlaha. Kompletne otvorený priestor obsahuje rámovú konštrukciu, zavesenie kolies, veľký chladič, palivovú nádrž a niektoré ďalšie komponenty.

Ford prešiel skutočne komplexnou prestavbou, čo vidieť aj na korbe 7 fotografií v galérii Ford prešiel skutočne komplexnou prestavbou, čo vidieť aj na korbe Zdroj: Hoonigan

Nerušený pohľad do kuchyne čiastočne ponúka aj pohonná jednotka. Je ňou 3,5-litrový šesťvalec EcoBoost, ktorý pochádza zo superšportu Ford GT. No zdrojom nebola jeho sériová verzia. Motor pôvodne pracoval v pretekárovi určenom na Le Mans, aktuálne dosahuje maximálny výkon až 682 kW (928 k) a nemenej úctyhodný krútiaci moment 952 Nm. Spaliny pľuje von cez dva páry výfukových koncoviek umiestnených za prednými kolesami.

Ken Block ukázal svoje nové náradie

Sivo-biele kupé z roku 1991 poháňa o šesť rokov mladší motor z rely špeciálu triedy WRC, výkon 294 kW (400 k) prenáša na všetky kolesá.

Agregát vystavuje na obdiv svoju centrálnu časť i obe turbodúchadlá trčiace nad kapotu. Jeho svaly spracúva šesťstupňová sekvenčná prevodovka Sadev, ďalej ju posiela na obe nápravy vybavené 20-palcovými kolesami s obutím Toyo. Tešiť sa nepochybne môžeme na zábery jazdy bokom sprevádzané dymením pneumatík vo všetkých štyroch rohoch karosérie. Driftovanie však pravdepodobne nebude jedinou úlohou auta, čo naznačuje prítomnosť zadnej kamery a gule na pripojenie prívesu. Ten môže nahradiť úložný priestor chýbajúci po prepracovaní pôvodnej plochy za dvojdverovou kabínou.

Pri úpravách interiéru pick-upu mala veľké slovo minimálna hmotnosť 7 fotografií v galérii Pri úpravách interiéru pick-upu mala veľké slovo minimálna hmotnosť Zdroj: Hoonigan

Okrem korby je vypitvaný tiež interiér, ktorý obsahuje iba to najnutnejšie. Popri ochrannom rúrkovom ráme zvyšujúcom tuhosť v ňom nájdeme dve škrupinové sedadlá Recaro a karbónovú palubnú dosku obsahujúcu dva displeje, klasické analógové prístroje a niekoľko ovládačov. Nechýba veľká radiaca páka a hydraulická ručná brzda s logom Hoonigan. Arzenál brutálneho pick-upu naznačuje, že sa máme na čo tešiť.


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×