Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový trik polície: Pozor na tento nenápadný stĺp

FOTO
V automobilovom priemysle sa všetko neustále posúva dopredu. Zlepšujú sa automobily, ich výbava, bezpečnosť, ale napríklad i policajné radary. Nemeckí muži zákona sa teraz môžu tešiť z nového, takmer "neviditeľného", prírastku.
4 14 príspevkov 26.10.2018 / Filip Kadlečík

V polovici októbra sa v uliciach nemeckého Hamburgu objavila šestica záhadných pruhovaných stĺpikov. Vodiči si najskôr neboli istí, o čo presne ide, čoskoro sa to však dozvedeli. Nová vychytávka patrí polícii a nejde len o obyčajný stĺp. Pod povrchom nenápadného zariadenia sa skrýva najmodernejšia technika schopná posielať pokuty i na Slovensko.

Stĺp so štyrmi pásikmi je schopný merať rýchlosť vozidiel vo viacerých smeroch 4 fotografií v galérii Stĺp so štyrmi pásikmi je schopný merať rýchlosť vozidiel vo viacerých smeroch Zdroj: Auto Bild

V Nemecku si už nové policajné zariadenie vyslúžilo označenie “super-radar”, napriek svojej úctyhodnej veľkosti (meria približne dva metre) je totiž stále veľmi ľahko prehliadnuteľné a zároveň i extrémne funkčné. Vďaka laserovej technike dokáže stĺp nielen merať rýchlosť okoloidúcich vozidiel, ale i sledovať priestupky súvisiace napríklad s jazdou na červenú.

Laserové zariadenia strážia vyťažené križovatky a cesty nemeckého prístavného mesta. V roku 2017 sa totiž podľa informácií serveru Mopo.de v uliciach Hamburgu stalo až 1 819 dopravných nehôd, pri ktorých bola hlavným dôvodom vysoká rýchlosť. Nové radary aktuálne možno nájsť na Anckelmannplatz a Sievekings Allee. Okrem toho strážia premávku i na Koppelstraße, Ölmühlenweg, Holstenkamp a Jenfelder Allee.

Tri pásiky znamenajú funkčnosť len pre jeden jazdný smer 4 fotografií v galérii Tri pásiky znamenajú funkčnosť len pre jeden jazdný smer Zdroj: Auto Bild

Jednotlivé stĺpovité radary novej generácie sa od seba odlišujú napríklad i počtom čiernych pruhov. Ak má zariadenie len tri, znamená to, že rýchlosť automobilov meria len v jednom smere. Štyri pruhy však indikujú, že na rýchlosť musia dbať vodiči v oboch smeroch a to i na viacprúdových cestách. Prípadné priestupky sa bezdrôtovo odosielajú priamo na políciu, ktorá ich overí a okamžite posiela na adresu majiteľa vozidla.

Slovenská polícia testuje sci-fi radar z Nemecka

V Bratislave a jej okolí sa v poslednom období objavil nový typ radaru, ktorý sa presúva z miesta na miesto. Zistili sme, o je schopnostiach detailné informácie. Jeho účinnosť je ozaj vysoká.

Či sa novinka v blízkom čase dostane aj na naše cesty je zatiaľ otázne. Netreba však zabúdať na fakt, že naša polícia testovala sci-fi radar z Nemecka v uliciach Bratislavy len niekoľko mesiacov po tom, ako sa po prvýkrát objavil v zahraničí. Ak v blízkych mesiacoch vedľa cesty zbadáte podozrivý pruhovaný stĺp, radšej si strážte svoje tempo. Inak vám môže prísť pokuta až prekvapivo rýchlo.


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×