Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štart-stop: Reálna pomoc či veľký omyl?

Ranné kolóny v Bratislave, Košiciach či Prešove sú už etablovaným folklórom, o ktorom z dopravných servisov našich rádií počujeme každé ráno. Ich vplyv na ovzdušie v okolí je nezanedbateľný. Môže byť systém štart-stop ekologickou odpoveďou?
2 7 príspevkov 24.10.2018 / Filip Kadlečík

Systém štart-stop už nepatrí medzi najnovšie výdobytky modernej automobilovej doby. Kontroverzná súčasť dnešných agregátov má svoje záporné i kladné stránky. Negatívom je fakt, že môže viac namáhať kľukový hriadeľ a ložiská, pozitívom zasa zníženie spotreby a teda i vypúšťaných emisií na úrovni niekoľkých percent. To všetko sú však pre mnohých “len” výsledky vedeckých štúdií.

Systém štart-stop niekedy vypíname i my, v mnohých situáciach však môže efektívne pomáhať 2 fotografie v galérii Systém štart-stop niekedy vypíname i my, v mnohých situáciach však môže efektívne pomáhať Zdroj: Filip Kadlečík

My sme včera cestou do nášho hlavného mesta absolvovali státie v dlhej kolóne, ktorá sa rozkladala na Rožňavskej ulici v Bratislave. Jej dôvodom bol fakt, že na križovatke Rožňavskej a Tomášikovej nefungovala svetelná signalizácia a ani policajt rozdávajúci pokyny ju nedokázal nahradiť plnohodnotne. Logickým vyústením situácie teda boli dlhé kolóny, ktoré však v tejto lokalite, i keď v menšom rozsahu, nie sú ničím výnimočným.

Aktuálne okrem iných modelov testujeme i naftový Citroën Berlingo s manuálnou prevodovkou, v ktorom sme absolvovali i nedobrovoľný pobyt v spomínanej zápche. Francúz má palubný počítač, ktorý okrem iného meria čas, počas ktorého systém štart-stop motor v rámci aktuálnej jazdy vypol. Pred Bratislavu sme dorazili prakticky s nulovou aktivitou systému, potom sa však začali diať veci.

Berlingo malo v ranných kolónach celkovo vypnutý motor až 10 minút a 2 sekundy 2 fotografie v galérii Berlingo malo v ranných kolónach celkovo vypnutý motor až 10 minút a 2 sekundy Zdroj: Filip Kadlečík

Počas posúvania kolónou na vjazde do Bratislavy z D1 a v uliciach hlavného mesta začal systém štart-stop plniť svoju úlohu. Kým sme sa dostali do cieľa, agregát automobilu bol celkovo vypnutý 10 minút a 2 sekundy. Toto číslo nás zarazilo, zápchy totiž boli horšie než obyčajne, o apokalypsu na cestách však nešlo.

Pri predstave množstva vozidiel, ktoré v danej kolóne stáli s nami, nám behá mráz po chrbte. Ak by každé z nich malo motor v rannej zápche vypnutý na 10 minút, do ovzdušia by sa dostalo omnoho menej splodín. Bratislavou denne prúdia desaťtisíce automobilov. Jedno vozidlo rozdiel neurobí, ak by však mali systém štart-stop všetky, vzduch v našom hlavnom meste by mohol byť kvalitnejší.

Na rovinu o štart-stop systéme: Šetrí palivo?

Systém štart-stop mnohí vodiči neznášajú, často síce funguje správne, inokedy však agregát auta vypne v úplne nevhodnej chvíli. Aká je teda pravda o tejto kontroverznej funkcii vozidiel? Dokáže...

Nesnažíme sa systém štart-stop slepo obhajovať, aj nám niekedy poriadne lezie na nervy a uvedomujeme si jeho možné negatívne dopady na pohonné ústrojenstvo. Aj realita však ukazuje, že v oblastiach, kde má pomáhať, skutočne funguje. Práve takéto mestské zápchy sú zbytočným zdrojom veľkej časti lokálneho znečistenia ovzdušia, na ktoré môže byť odpoveďou aj kontroverzný systém štart-stop.


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×