Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dobré správy pre vodičov: Benzín i nafta zlacnejú

Ropné trhy sú stále nervózne, vďaka čomu by motoristov mohla čakať úľava. Podľa analytikov však s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o dočasný jav.
2 3 príspevky 22.10.2018 / Soňa Zverková

Na ropnom trhu zavládla nervozita, ktorú zavinilo hneď niekoľko faktorov. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 79,78 dolára za barel (69,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 80,43 dolára za barel (69,49 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, cenu ropy na nižšej úrovni drží negatívna nálada na svetových finančných trhoch, ktorá je znakom obáv o budúci vývoj dopytu po rope. Ďalším faktorom je situácia na americkom ropnom trhu, kde už tretí týždeň po sebe prudko vzrástli zásoby. Tentokrát to bolo o 6,5 milióna barelov. Cena ropy kolísala okolo 80-dolárovej hranice, napokon ukončila obchodovanie pod ňou aj napriek neistoty z rozhodnutia OPEC, o koľko zvýši v budúcom roku ťažbu a takisto aj ohľadom budúceho vývoja ťažby z USA a exportov z Iránu.

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 15. októbra stúpla. Benzín zdražel o 1,6 centu a diesel o 2,8 centu. Ceny palív v Rotterdame sa v minulom týždni hýbali minimálne, a to aj napriek ďalšiemu oslabeniu eura voči doláru. Cena tony benzínu klesla počas prvých štyroch dní týždňa len o päť eur,  cena dieselu sa nezmenila. Boros očakáva ešte budúci týždeň mierne zdražovanie palív u nás, najmä však dieselu. Následne by sa však ceny palív mali vybrať nadol. V horizonte troch týždňov vidí priestor pre pokles cien benzínu v porovnaní s aktuálnymi cenami do dvoch až štyroch centov a dieselu do jedného až dvoch centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zväčšil. Kým v týždni do 8. októbra sme tankovali benzín o 14,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 16,2 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil: zo 16,2 až na 19,3 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: Auto Bild


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×