Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla konečne uvádza lacnejší Model 3

Novým členom ponuky je variant Mid-Range, ktorý ponúka dojazd 420 kilometrov a o niečo horšie dynamické vlastnosti.
6 3 príspevky 20.10.2018 / Marek Pokrývka

Okolo uvedenia elektrického sedanu Tesla Model 3 sa kalifornskej automobilke podarilo urobiť obrovské haló. Zásadným dôvodom bola finančná stránka, výrobca totiž sľuboval skutočne dostupný elektromobil. Métou bola cena 35-tisíc dolárov (asi 30 500 eur). Doteraz však boli v predaji iba podstatne drahšie verzie Long-Range a Performance, situácia sa mení až teraz.

Stred modelového radu si už možno objednať, na základ ďalej čakáme 6 fotografií v galérii Stred modelového radu si už možno objednať, na základ ďalej čakáme Zdroj: Tesla Motors

Kontroverzný americký podnik konečne uvádza lacnejší variant svojho masového produktu. Nesie označenie Mid-Range, ktoré poukazuje na stredne dlhý akčný rádius. Papierový dojazd batérie s nižšou hustotou článkov dosahuje zhruba 420 kilometrov namiesto takmer piatich stoviek. Okrem toho je okresaná dynamika, v čom má prsty výhradne zadný pohon. Štvorkolka nie je dostupná.

Zrýchlenie na 60 míľ za hodinu (96 km/h) zvládne nový model za 5,6 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť prepočítanú na 201 km/h. Za doterajšími exemplármi teda zaostáva vo všetkých parametroch. Výhodou je hmotnosť, ktorá klesla na približne 1 670 kilogramov. Nižšia je tiež cena elektromobilu. Avizovaná čiastka sa však stále nekoná, Tesla Model 3 Mid-Range sa začína na domácom trhu predávať za 45-tisíc dolárov (vyše 39-tisíc eur).

Nový člen ponuky stojí na domácom trhu od 45-tisíc dolárov 6 fotografií v galérii Nový člen ponuky stojí na domácom trhu od 45-tisíc dolárov Zdroj: Tesla Motors

Na verziu lacnejšiu o ďalších desať tisícok máme podľa odhadu kalifornskej spoločnosti čakať 4 až 6 mesiacov. Tesla však málokedy plní svoje termíny, takže základ pokojne môže prísť až o rok. Ale prináša to dva problémy. V prvom rade to opäť predlžuje čakanie niektorých zákazníkov, ktorí si mohli vozidlo rezervovať už na jar roka 2016. No zároveň to znamená v USA nižšiu daňovú úľavu.

Tesla Model 3 má ďalší vážny problém

Pri nezávislom testovaní elektromobilu vyplávalo na povrch zásadné pochybenie, po úctyhodnej akcelerácií sa vyskytol problém s jeho zastavením.

Aktuálna hodnota 7 500 dolárov (asi 6 500 eur) ponúkaná na elektromobily už 1. januára končí. Zmenší sa presne na polovicu, následne 1. júla sa proces zopakuje. Na úrovni 1 875 dolárov vydrží vládny príspevok ešte do konca budúceho roka. Nepochybujeme však, že predvlaňajší objednávatelia elektrického sedanu rátali ešte s plnou výškou bonusu...


Video
Najnovšie články
NDS vyhlásila súťaž na D3 na Kysuciach

Výzvy Donalda Trumpa k ďalšiemu zvyšovaniu ťažby ropy nahrávajú do karát aj našim motoristom. V predvianočnom období určite pomôže každé ušetrené euro...

Benzín a ropa: Do konca roka už len lacnejšie?

Automobilky pred septembrovým zavedením WLTP zaplavili trh zľavnenými modelmi, preto predaj v Európe stanuje. Najväčší prepad zaznamenali značky koncernu...

Výrazné zľavy pred WLTP viedli k poklesu predaja

Hrozba ciel na európske autá zo strany USA pretrváva. EÚ sa však nebude nečinne prizerať a je pripravená vrátiť úder.

EÚ je pripravená vrátiť úder

Tesla začne predávať svoj Model 3 v Európy budúci rok a prispôsobí ho európskym požiadavkám, najmä v súvislosti s nabíjaním.

Model 3 sa začne v Európe predávať budúci rok

Nitra tento mesiac spúšťa prvú etapu pilotného projektu, ktorý obyvateľom a návštevníkom uľahčí parkovanie v centre mesta. Umožní to systém ParkDots.

V Nitre uľahčuje parkovanie systém ParkDots

KLEBETY TÝŽDŇA Bentley pripravuje elektromobil, BMW M3 sa možno dočká kombi verzie a príťažlivá Mazda3 zvestuje budúcnosť pod kapotou.

Revolučná Mazda3 a Amarok na báze Fordu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×