Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pokuty a nehody: Ktoré autá ich majú najviac?

Rovnica, že ten, kto často porušuje predpisy, rovnako často spôsobuje aj nehody, nemusí platiť vždy. Spochybňuje ju aj najnovšie porovnanie automobilových značiek podľa počtu priestupkov a zavinených nehôd.
3 2 príspevky 19.10.2018 / Soňa Zverková

Súvisí nejako nejako výkon auta a nehodovosť? Policajti v tom majú jasno a väčšina motoristov tiež. Otázka však znie, či vodiči výkonných áut naozaj spôsobujú najviac nehôd alebo sú to skôr „nevycválaní“ majstri volantu, ktorí si potrebujú niečo dokázať a následne nezvládnu riadenie.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Určitú odpoveď by mohla poskytnúť najnovšia analýza nemeckého poistného portálu Check24.de, ktorý preskúmal počet pokút a nehôd podľa automobilových značiek. Do úvahy bral značky s minimálne tisíckou poistných zmlúv uzatvorených cez portál v období od júla 2017 do júna 2018. Informácie o pokutách za priestupky a nehodách musia uvádzať klienti pri uzatváraní poistnej zmluvy.

Len pre informáciu, v Nemecku platí bodový systém a všetky priestupky sa evidujú v registri vodičov Spolkového úradu pre cestnú dopravu. Tieto údaje majú priamy vplyv na výšku poistného. A pochopiteľne je dôležitým údajom aj nehodovosť resp. škodový priebeh poistenia, nakoľko vodiči si uplatňujú nároky pri poškodení vozidla. Portál pritom analyzoval len škody vymáhané v rámci povinného zmluvného poistenia.

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké pokuty teda platíme najviac?

Značky podľa počtu priestupkov

Z analýzy vyplynulo, že najviac pokút dostávajú vodiči značky Porsche: každý desiaty vlastník uviedol záznam v registry priestupkov. Podiel priestupcov je u Porsche zhruba o 61 percent vyšší než priemer všetkých skúmaných značiek. V priemere má záznam o pokute 6,2 percenta zákazníkov Check24. Na druhom mieste sa ocitli vodiči značiek Jaguar (8,9 percenta) a Volva (7,9 percenta). Najpoctivejšie dodržiavajú predpisy majitelia Nissanu, Daihatsu a Chevroletu.

V porovnaní s vlaňajším rebríčkom sa prvá trojka zmenila: Porsche síce stále vedie, na druhom mieste však bol Land Rover a na treťom Saab. Aj v trojke najpoctivejších nastali zmeny, s výnimkou Nissanu, ktorý má aj naďalej najdisciplinovanejších majiteľov. Tesne nad ním sa umiestnili značky Suzuki a Renault.

Značky podľa počtu priestupkov 3 fotografie v galérii Značky podľa počtu priestupkov Zdroj: Check24.de

Značky podľa zavinených nehôd

A tu dochádza k zaujímavému rozporu. Hoci vodiči Porsche často porušujú predpisy, s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlosť, z hľadiska nehodovosti sú na poslednom mieste. Inými slovami, nehody zaviňujú veľmi zriedka. Druhé miesto z hľadiska najnižšieho počtu nehôd majú majitelia Jaguaru a tretie miesto si odnáša Smart. Na opačnom konci, čiže najviac zavinených nehôd majú vodiči značiek Volvo, Lancia a Subaru.

Ešte sa pozrieme na Škodu, ktorá je u nás najrozšírenejšia. Podľa množstva pokút sa majitelia českej značky umiestnili takmer presne v strede 36-miestneho rebríčka a dosiahli skóre 6,2 percenta. Toto skóre zodpovedá priemeru všetkých sledovaných značiek. Podľa počtu zavinených nehôd sa o 11. miesto delí s ďalšou značkou, ktorá sa u nás teší rastúcej obľube – Hyundai.

Značky podľa zavinených nehôd 3 fotografie v galérii Značky podľa zavinených nehôd Zdroj: Check24.de


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×