Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pokuty a nehody: Ktoré autá ich majú najviac?

Rovnica, že ten, kto často porušuje predpisy, rovnako často spôsobuje aj nehody, nemusí platiť vždy. Spochybňuje ju aj najnovšie porovnanie automobilových značiek podľa počtu priestupkov a zavinených nehôd.
3 2 príspevky 19.10.2018 / Soňa Zverková

Súvisí nejako nejako výkon auta a nehodovosť? Policajti v tom majú jasno a väčšina motoristov tiež. Otázka však znie, či vodiči výkonných áut naozaj spôsobujú najviac nehôd alebo sú to skôr „nevycválaní“ majstri volantu, ktorí si potrebujú niečo dokázať a následne nezvládnu riadenie.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Určitú odpoveď by mohla poskytnúť najnovšia analýza nemeckého poistného portálu Check24.de, ktorý preskúmal počet pokút a nehôd podľa automobilových značiek. Do úvahy bral značky s minimálne tisíckou poistných zmlúv uzatvorených cez portál v období od júla 2017 do júna 2018. Informácie o pokutách za priestupky a nehodách musia uvádzať klienti pri uzatváraní poistnej zmluvy.

Len pre informáciu, v Nemecku platí bodový systém a všetky priestupky sa evidujú v registri vodičov Spolkového úradu pre cestnú dopravu. Tieto údaje majú priamy vplyv na výšku poistného. A pochopiteľne je dôležitým údajom aj nehodovosť resp. škodový priebeh poistenia, nakoľko vodiči si uplatňujú nároky pri poškodení vozidla. Portál pritom analyzoval len škody vymáhané v rámci povinného zmluvného poistenia.

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké pokuty teda platíme najviac?

Značky podľa počtu priestupkov

Z analýzy vyplynulo, že najviac pokút dostávajú vodiči značky Porsche: každý desiaty vlastník uviedol záznam v registry priestupkov. Podiel priestupcov je u Porsche zhruba o 61 percent vyšší než priemer všetkých skúmaných značiek. V priemere má záznam o pokute 6,2 percenta zákazníkov Check24. Na druhom mieste sa ocitli vodiči značiek Jaguar (8,9 percenta) a Volva (7,9 percenta). Najpoctivejšie dodržiavajú predpisy majitelia Nissanu, Daihatsu a Chevroletu.

V porovnaní s vlaňajším rebríčkom sa prvá trojka zmenila: Porsche síce stále vedie, na druhom mieste však bol Land Rover a na treťom Saab. Aj v trojke najpoctivejších nastali zmeny, s výnimkou Nissanu, ktorý má aj naďalej najdisciplinovanejších majiteľov. Tesne nad ním sa umiestnili značky Suzuki a Renault.

Značky podľa počtu priestupkov 3 fotografie v galérii Značky podľa počtu priestupkov Zdroj: Check24.de

Značky podľa zavinených nehôd

A tu dochádza k zaujímavému rozporu. Hoci vodiči Porsche často porušujú predpisy, s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlosť, z hľadiska nehodovosti sú na poslednom mieste. Inými slovami, nehody zaviňujú veľmi zriedka. Druhé miesto z hľadiska najnižšieho počtu nehôd majú majitelia Jaguaru a tretie miesto si odnáša Smart. Na opačnom konci, čiže najviac zavinených nehôd majú vodiči značiek Volvo, Lancia a Subaru.

Ešte sa pozrieme na Škodu, ktorá je u nás najrozšírenejšia. Podľa množstva pokút sa majitelia českej značky umiestnili takmer presne v strede 36-miestneho rebríčka a dosiahli skóre 6,2 percenta. Toto skóre zodpovedá priemeru všetkých sledovaných značiek. Podľa počtu zavinených nehôd sa o 11. miesto delí s ďalšou značkou, ktorá sa u nás teší rastúcej obľube – Hyundai.

Značky podľa zavinených nehôd 3 fotografie v galérii Značky podľa zavinených nehôd Zdroj: Check24.de


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×