Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Križovatka, ktorá našim vodičom robí problémy

Nie je križovatka ako križovatka a hoci to môže pôsobiť priam triviálne, „ypsilonky“ sú špecifické nielen tvarom, ale aj pravidlami.
2 10 príspevkov 17.10.2018 / Soňa Zverková

Mnohé križovatky sú pre vodičov stresujúce. Tentokrát však nehovoríme o prípadoch, keď na veľkých a frekventovaných križovatkách vypadne svetelná signalizácia a po policajtoch ani chýru ani slychu. Stres môžu vyvolať aj malé a relatívne prehľadné križovatky tvaru písmena „Y”.

Na frekventovanej križovatke tohto typu je smerovka nevyhnutná pre všetkých. Vozidlo z vedľajšej cesty tak môže využiť „okno” a bezpečne prejsť 2 fotografie v galérii Na frekventovanej križovatke tohto typu je smerovka nevyhnutná pre všetkých. Vozidlo z vedľajšej cesty tak môže využiť „okno” a bezpečne prejsť Zdroj: Soňa Zverková

Na týchto križovatkách dochádza k zmätkom. Niektoré sú frekventované a vodiči na vedľajšej ceste čakajú a čakajú. Prečo? Pretože vodiči na hlavnej ceste nepoužívajú smerovky resp. každý ich používa podľa iného kľúča. Nanešťastie, telepatia patrí skôr medzi výnimočné fenomény.

Mnohí vodiči si povedia, že smerovku nezapnú, nakoľko sú na hlavnej ceste, hoci hlavná cesta odbočuje. Ďalší zas nepoužijú smerovku preto, že fyzicky pokračujú rovno na vedľajšiu cestu. Tí, čo stoja na vedľajšej ceste a chcú sa pripojiť na hlavnú, tak môžu vystáť dieru do asfaltu a nemajú šancu križovatkou prejsť.

Hoci zákon túto situáciu konkrétne nerieši, o odbočovaní hovorí jasne: „Pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.“ Zákon nikde neuvádza výnimku, že by vodič na hlavnej ceste nemusel použiť smerovku. Akonáhle mení smer jazdy, smerovka je povinná.

Takto by mala vyzerať ideálna jazda cez „ypsilonku” 2 fotografie v galérii Takto by mala vyzerať ideálna jazda cez „ypsilonku” Zdroj: Soňa Zverková

Otázka znie, aké sú pravidlá, ak vodič fyzicky nemení smer, ale pokračuje rovno z hlavnej na vedľajšiu cestu. Zákon na podobnú situáciu myslí v ustanovení o používaní smeroviek. Okrem bežných prípadov totiž vyžaduje smerovky nielen pri zmene smeru jazdy či vybočovaní z neho, ale aj v prípadoch, „ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky“. A jazda rovno na „ypsilonke“ medzi ne rozhodne patrí.

Slovo policajta proti slovu vodiča: Kto má pravdu?

V prípade nespravodlivého obvinenia zo spáchania priestupku často stojí výpoveď  policajta proti výpovedi vodiča. Ktorá z nich má väčšiu váhu?

Smerovky nie sú v aute na parádu. Automobilky do ich dizajnu a technológií investovali milióny a každý vodič si ich zaplatil v kúpnej cene auta. Bolo by preto vhodné, aby ich aj používal. Práve v prípade „ypsiloniek“ odporúčame dôsledne používať smerovky bez ohľadu na to, ktorým smerom vodič pokračuje a či sa nachádza na hlavnej alebo na vedľajšej ceste.


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×