Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Opel musí pre vyšetrovanie zvolať 100 000 áut

Najprv razia, teraz povinné zvolávanie áut. Nemecké úrady chcú preskúmať softvérovú výbavu tisícov vozidiel značky Opel.
1 príspevok 17.10.2018 / TASR

Nemecké ministerstvo dopravy oznámilo, že nariadi zvolanie približne 100 000 vozidiel Opel na preskúmanie emisií po tom, ako v pondelok (15.10.) vyšetrovatelia prehľadali kancelárie výrobcu automobilov.

Nemecký Spolkový úrad pre automobilovú dopravu (KBA) našiel v roku 2015 štyri softvérové programy schopné upravovať emisie vozidiel a nariadil spoločnosti Opel aktualizovať softvér a odstrániť ich, uviedlo nemecké ministerstvo dopravy. Po objavení piateho softvéru začiatkom roka 2018, ktorý KBA označil za nelegálny, prebieha aktuálne oficiálne vyšetrovanie s cieľom nariadiť povinné zvolanie modelov Cascada, Insignia a Zafira, pokračuje vyhlásenie ministerstva.

Podľa neho KBA informoval prokuratúru vo Frankfurte nad Mohanom o nelegálnom softvéri v apríli. Opel oznámil, že plne spolupracuje s úradmi, ale nemôže komentovať podrobnosti vo vyšetrovaní. "Spoločnosť Opel znova potvrdzuje, že jej vozidlá spĺňajú príslušné predpisy," povedala automobilka. Oficiálne zvolávanie zhruba 100.000 problematických vozidiel sa má začať onedlho.

Nemeckí prokurátori v pondelok prehľadali pobočky spoločnosti Opel v Rüsselsheime a Kaiserslauterne. Prokuratúra uviedla, že skúma 95 000 vozidiel vybavených motormi emisnej normy Euro 6d.

Skupina PSA, ktorá vlastní značky Opel a Vauxhall, odmietla správy komentovať.
Modely Opel Insignia, Zafira a Cascada boli vyvinuté, keď spoločnosť Opel a jej sesterskú značku Vauxhall vlastnila americká automobilka General Motors. Francúzska PSA ju od nej kúpila v roku 2017.

Opel v roku 2016 uznal, že model Zafira má namontovaný softvér, ktorý za určitých okolností vypne systémy na úpravu emisií výfukových plynov. Opel vtedy trval na tom, že iba využil "právne medzery".

(TASR)


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×