Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Jeseň nás vyjde draho

Na našich čerpacích staniciach sa prejavuje výrazný vzostup cien ropy z posledných týždňov. Otázka znie, čo nás čaká ďalej. Všetko závisí od situácie vo svete.
2 5 príspevkov 15.10.2018 / Soňa Zverková

Obchodné napätie vo svete vyvolávajú obavy ropných trhov a tak ceny ropy minulý týždeň klesli. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 80,43 dolára za barel (69,49 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 84,16 dolára za barel (73,14 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, hlavným dôvodom pre pokles boli výpredaje na akciových trhoch, ktoré vyplynuli z obáv o dopady obchodných vojen, rastúceho úročenia v USA a sporov medzi Rímom a Bruselom ohľadom rozpočtu. Táto nedôvera sa preniesla aj na ropu, pre ktorú by zhmotnenie sa týchto rizík mohlo znamenať zníženie globálneho dopytu. Ropu nepotešili ani správy z amerického ropného trhu, na ktorom sa obnovil rast ťažby a zásoby opäť prudko vzrástli.

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej Európe stúpajú a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerná cena benzínu u nás v týždni do 8. októbra zostala nezmenená, kým diesel zdražel o 1,5 centu. Ceny palív v Rotterdame nasledovali nadol ceny ropy. Prudko klesli predovšetkým ceny benzínu, a to o viac ako 50 eur za tonu. Cena dieselu klesla počas prvých štyroch dní len o 21 eur za tonu. Boros sa domnieva, že prudký pokles ceny benzínu je dočasný a v dohľadnej dobe časť poklesu vymaže. Benzín u nás by mal ešte zdražiť o jeden až dva centy a diesel o dva až tri centy, pokiaľ sa však ceny ropy udržia na aktuálnych úrovniach, vidí analytik priestor pre mierny pokles.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zväčšil. Kým v týždni do 1. októbra sme tankovali benzín o 13,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 14,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil: z 15,3 na 16,2 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny na Slovensku Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Hyundai Palisade: Vlajkové SUV značky

Nová zmluva medzi bratislavským magistrátom a firmou, ktorá má zabezpečovať zimnú údržbu, nie je podpísaná. Otázka znie, či ju podpíše súčasný alebo nový...

Nad zimnou údržbou v Bratislave visia otázniky

Subaru si pred prichádzajúcou derniérou modelu WRX STI pripravilo limitovanú lahôdku. Hovorí jej TC 380 a dostupná bude len pre japonský trh.

Subaru WRX STI TC 380: Špeciálna edícia kultovky

Sú elektromobily naozaj tak ekologické? Na známu dilemu dnešných dní sa pozrel i známy youtuber Jason Fenske. Kontroverzné riešenie otázky dáva logiku,...

Mýtus vs. realita: Sú elektroautá naozaj eko?

Z dvojdverového športového kupé by sa razom mohol stať tvrdý oriešok pre Teslu Model 3. Aspoň to sa aktuálne hovorí o novej generácii Audi TT, ktoré úplne...

Revolučná zmena: Audi TT konkurentom Tesly?

Nová M8 od BMW bude osadená osemvalcom s výkonom minimálne 600 koní. Napriek pohonu štyroch kolies nebude o zábavu núdza.

BMW M8: Štart rakety potvrdený

Je to paradox. Kým výrobcovia osobných áut kritizujú čoraz prísnejšie emisné limity, výrobcovia kamiónov a logistické firmy ich pre nákladné vozidlá požadujú.

Výrobcovia kamiónov žiadajú prísnejšie limity emisií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×