Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Jeseň nás vyjde draho

Na našich čerpacích staniciach sa prejavuje výrazný vzostup cien ropy z posledných týždňov. Otázka znie, čo nás čaká ďalej. Všetko závisí od situácie vo svete.
2 5 príspevkov 15.10.2018 / Soňa Zverková

Obchodné napätie vo svete vyvolávajú obavy ropných trhov a tak ceny ropy minulý týždeň klesli. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 80,43 dolára za barel (69,49 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 84,16 dolára za barel (73,14 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, hlavným dôvodom pre pokles boli výpredaje na akciových trhoch, ktoré vyplynuli z obáv o dopady obchodných vojen, rastúceho úročenia v USA a sporov medzi Rímom a Bruselom ohľadom rozpočtu. Táto nedôvera sa preniesla aj na ropu, pre ktorú by zhmotnenie sa týchto rizík mohlo znamenať zníženie globálneho dopytu. Ropu nepotešili ani správy z amerického ropného trhu, na ktorom sa obnovil rast ťažby a zásoby opäť prudko vzrástli.

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej Európe stúpajú a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerná cena benzínu u nás v týždni do 8. októbra zostala nezmenená, kým diesel zdražel o 1,5 centu. Ceny palív v Rotterdame nasledovali nadol ceny ropy. Prudko klesli predovšetkým ceny benzínu, a to o viac ako 50 eur za tonu. Cena dieselu klesla počas prvých štyroch dní len o 21 eur za tonu. Boros sa domnieva, že prudký pokles ceny benzínu je dočasný a v dohľadnej dobe časť poklesu vymaže. Benzín u nás by mal ešte zdražiť o jeden až dva centy a diesel o dva až tri centy, pokiaľ sa však ceny ropy udržia na aktuálnych úrovniach, vidí analytik priestor pre mierny pokles.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zväčšil. Kým v týždni do 1. októbra sme tankovali benzín o 13,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 14,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil: z 15,3 na 16,2 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny na Slovensku Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×