Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sú semafory minulosť? Ford si to myslí

VIDEO
Automobilka prezentovala systém, ktorý môže do minulosti poslať termíny hlavná a vedľajšia cesta i svetelnú signalizáciu.
2 5 príspevkov 13.10.2018 / Marek Pokrývka

Počas desaťročí sa základné dopravné pravidlá výrazne nezmenili a rovnako je to s podobou infraštruktúry. V ostatnom čase sledujeme výstavbu väčšieho podielu kruhových objazdov, no inak je prakticky všetko po starom. Technologický pokrok však môže priniesť revolúciu. Zásadná asi bude vzájomná komunikácia automobilov, ktorá dokáže výrazne zmeniť obraz premávky.

Ford pracuje na technológii, ktorá môže mať na dopravu veľký dopad 2 fotografie v galérii Ford pracuje na technológii, ktorá môže mať na dopravu veľký dopad Zdroj: Ford

Vymieňanie informácií medzi vozidlami by teoreticky mohlo do minulosti poslať termíny hlavná a vedľajšia cesta i svetelnú signalizáciu, ktorá vo svetových mestách velí veľkej časti križovatiek. Sú semafory skutočne minulosť? Ford si to myslí, nahradiť ho chce systémom nazvaným Intersection Priority Managment (IMP). Ten podľa polohy a rýchlosti jednotlivých áut rozhodne pomocou špeciálneho algoritmu o bezpečnom poradí ich prejazdu cez miesto križovania ciest.

Modrý ovál prezentoval tento prvok na britskej pôde v rámci projektu UK Autodrive na dvoch prototypoch sedanu Mondeo, ktoré boli vybavené prídavnými technológiami. Displeje v nich indikovali šoférovi ideálnu rýchlosť na nasledujúcu križovatku. Ak sa zmestí do daného rozsahu, mal by prejsť bez zbytočného brzdenia, čakania a spätného rozbiehania sa.

Poradie prejazdu áut cez križovatku určuje počítač podľa algoritmu 2 fotografie v galérii Poradie prejazdu áut cez križovatku určuje počítač podľa algoritmu Zdroj: Ford

Inšpiráciou pre systém IMP bol podľa automobilky pohyb ľudí v davoch, ktorí prispôsobujú svoju rýchlosť tempu okolitých chodcov bez zastavovania. Firma si od neho sľubuje riešenie viacerých problémov. V prvom rade chce odstrániť čas strávený čakaním na červenej, podľa nej ide v priemer ročne až o celé dva dni. Výsledná plynulejšia premávka má pritom šetriť nielen náš čas, ale tiež životné prostredie. Menej časté štarty z miesta prinesú nižšie emisie i spotrebu paliva.

Veľká zmena u susedov: Konečne riešenie kolón?

Česko plánuje navrhnúť zmenu v pravidlách premávky tak, aby vodiči smeli odbočovať vpravo aj červenú, a to bez svietiacej zelenej šípky.

V teórii to vyzerá všetko pekne, no prax môže byť diametrálne odlišná. Ako hlavný problém IMP vidíme šoférov. Dnes mnohí ignorujú jasné znamenia na semaforoch s tým, že to ešte stihnú. Často tak dochádza k nehodám. Podľa automobilky sú križovatky dejiskom 60% havárii, čo je naozaj dosť. Riešenie navrhované Fordom by mohlo percento zásadne znížiť. No aby to bolo skutočne bezpečné, reguláciu rýchlosti by mal mať namiesto vodiča v rukách autonómny mozog automobilu. Ľudia ignorujúci pokyny systému by totiž mohli mať na bezpečnosť úplne opačný efekt...


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×