Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.
2 11 príspevkov 08.10.2018 / Soňa Zverková

Fakt, že ropa pred týždňom prelomila 80-dolárovú hranicu, jej otvoril cestu k ďalšiemu rastu. A ten aj pokračoval. Naviac nárast bol v eurách ešte výraznejší pre oslabenie európskej meny pre spory okolo talianskeho rozpočtu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 84,16 dolára za barel (73,14 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 82,73 dolára za barel (71,47 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, rast cien poháňajú obavy z nedostatku ropy na svetových trhoch, nakoľko dáta z minulého týždňa ukázali stagnáciu ťažby ropy v krajinách OPEC aj v USA. Od novembra do toho naviac vstupujú sankcie voči Iránu a Saudská Arábia naznačuje pomalšie zvyšovanie ťažobných kvót v budúcom roku. Obavy z nedostatku sú tak silné, že trhy odignorovali aj najvyšší týždňový rast zásob v USA od februára 2017, a to o osem miliónov barelov.

Ceny benzínu a nafty: Ropa mieri k rekordom

Po krátkej a skôr symbolickej úľave, keď sa ceny na našich čerpacích staniciach stabilizovali, nastal neveľmi príjemný vývoj. Ropa láme niekoľkoročné rekordy a je jasné, kam sa pohnú aj palivá u nás.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 1. októbra klesli, i keď skôr kozmeticky. Benzín aj diesel zlacneli o 0,1 centu. Tým sa však zlacňovanie končí. Ceny palív v Rotterdame totiž išli v stopách ropy, najmä však v prípade nafty. Kým benzín stúpol len o dva centy za tonu, diesel išiel nahor až o 23 eur, čo je najvyšší vzostup od roku 2014. Boros vzhľadom na to očakáva zdražovanie benzínu u nás o tri až štyri centy a dieselu dokonca o päť až šesť centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 24. septembra sme tankovali benzín o 11,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 13,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenšil: zo 16,7 na 15,3 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×