Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.
2 13 príspevkov 08.10.2018 / Soňa Zverková

Fakt, že ropa pred týždňom prelomila 80-dolárovú hranicu, jej otvoril cestu k ďalšiemu rastu. A ten aj pokračoval. Naviac nárast bol v eurách ešte výraznejší pre oslabenie európskej meny pre spory okolo talianskeho rozpočtu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 84,16 dolára za barel (73,14 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 82,73 dolára za barel (71,47 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, rast cien poháňajú obavy z nedostatku ropy na svetových trhoch, nakoľko dáta z minulého týždňa ukázali stagnáciu ťažby ropy v krajinách OPEC aj v USA. Od novembra do toho naviac vstupujú sankcie voči Iránu a Saudská Arábia naznačuje pomalšie zvyšovanie ťažobných kvót v budúcom roku. Obavy z nedostatku sú tak silné, že trhy odignorovali aj najvyšší týždňový rast zásob v USA od februára 2017, a to o osem miliónov barelov.

Ceny benzínu a nafty: Ropa mieri k rekordom

Po krátkej a skôr symbolickej úľave, keď sa ceny na našich čerpacích staniciach stabilizovali, nastal neveľmi príjemný vývoj. Ropa láme niekoľkoročné rekordy a je jasné, kam sa pohnú aj palivá u nás.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 1. októbra klesli, i keď skôr kozmeticky. Benzín aj diesel zlacneli o 0,1 centu. Tým sa však zlacňovanie končí. Ceny palív v Rotterdame totiž išli v stopách ropy, najmä však v prípade nafty. Kým benzín stúpol len o dva centy za tonu, diesel išiel nahor až o 23 eur, čo je najvyšší vzostup od roku 2014. Boros vzhľadom na to očakáva zdražovanie benzínu u nás o tri až štyri centy a dieselu dokonca o päť až šesť centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 24. septembra sme tankovali benzín o 11,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 13,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenšil: zo 16,7 na 15,3 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×