Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Dobré časy sú preč

Ropa zlomila 80-dolárovú hranicu a tým sa otvorila cesta nahor. Časy lacného tankovania sa zrejme definitívne skončili.
2 13 príspevkov 08.10.2018 / Soňa Zverková

Fakt, že ropa pred týždňom prelomila 80-dolárovú hranicu, jej otvoril cestu k ďalšiemu rastu. A ten aj pokračoval. Naviac nárast bol v eurách ešte výraznejší pre oslabenie európskej meny pre spory okolo talianskeho rozpočtu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 84,16 dolára za barel (73,14 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 82,73 dolára za barel (71,47 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, rast cien poháňajú obavy z nedostatku ropy na svetových trhoch, nakoľko dáta z minulého týždňa ukázali stagnáciu ťažby ropy v krajinách OPEC aj v USA. Od novembra do toho naviac vstupujú sankcie voči Iránu a Saudská Arábia naznačuje pomalšie zvyšovanie ťažobných kvót v budúcom roku. Obavy z nedostatku sú tak silné, že trhy odignorovali aj najvyšší týždňový rast zásob v USA od februára 2017, a to o osem miliónov barelov.

Ceny benzínu a nafty: Ropa mieri k rekordom

Po krátkej a skôr symbolickej úľave, keď sa ceny na našich čerpacích staniciach stabilizovali, nastal neveľmi príjemný vývoj. Ropa láme niekoľkoročné rekordy a je jasné, kam sa pohnú aj palivá u nás.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 1. októbra klesli, i keď skôr kozmeticky. Benzín aj diesel zlacneli o 0,1 centu. Tým sa však zlacňovanie končí. Ceny palív v Rotterdame totiž išli v stopách ropy, najmä však v prípade nafty. Kým benzín stúpol len o dva centy za tonu, diesel išiel nahor až o 23 eur, čo je najvyšší vzostup od roku 2014. Boros vzhľadom na to očakáva zdražovanie benzínu u nás o tri až štyri centy a dieselu dokonca o päť až šesť centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 24. septembra sme tankovali benzín o 11,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 13,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenšil: zo 16,7 na 15,3 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Crashtest: Je 20 rokov vývoja áut naozaj cítiť?

Okrem voľby pneumatík motoristi pred zimou často riešia i to, či zimné gumy obujú na oceľové (plechové) ráfiky, alebo radšej zvolia atraktívnejšiu zliatinovú...

Plechové vs. zliatinové disky: Čo obuť na zimu?

Donedávna medzi najväčšie riziká za volantom patrilo telefonovanie a posielanie textových správ. S rozvojom sociálnych sietí však pribudli nové, nemenej...

Selfie: Nebezpečný fenomén v aute zabíja

Rozvoj elektromobilov brzdí viacero faktorov. Okrem vysokej ceny je to najmä krátky dojazd a pokiaľ nevznikne hustá sieť nabíjacích staníc v mestách aj...

Na rozvoj elektrickej mobility stále chýbajú nabíjačky

Mnohé predmety vrátane automobilov môžu byť vďaka svojim predošlým majiteľom o niečo hodnotnejšie. Je to tak aj v prípade tohto malého off-roadu.

Vojnový Jeep Steva McQueena budú dražiť

KLEBETY TÝŽDŇA Audi A1 môže dostať verziu Allroad, Jaguar F-Type bude mať nástupcu a Peugeot 508 R asi dosiahne výkon 350 koní.

Chiron Super Sport a hybridná Octavia RS

Základom ponuky bude namiesto doterajšieho 4,3-litrového atmosférického variantu model 2.7L Turbo, ktorý víťazí výkonom i spotrebou paliva.

Chevrolet Silverado neušiel downsizingu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×