Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test 17 rodinných áut: Obľúbený model sklamal

V prípade detských autosedačiek je dôležitá nielen ich bezpečnosť, ale aj spôsob montáže. Do akej miery môžeme z tohto hľadiska označiť rodinné autá za skutočne rodinné? Odpovie na to test ÖAMTC.
19 5 príspevkov 05.10.2018 / Soňa Zverková

Rakúsky autoklub ÖAMTC testuje pravidelne nielen bezpečnosť detských autosedačiek, ale aj spôsob ich montáže do vozidla. „Nemenej dôležité je aj to, či je možné sedačku bezpečne a podľa možností jednoducho namontovať do auta,“ hovorí technik Steffan Kerbl. „Tohtoročný test ukazuje, či 18 vybraných rodinných modelov skutočne plní prísľub.“

Ilustračná snímka 19 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: ÖAMTC

Výsledky dokazujú skôr opak. Len jeden jediný model získal hodnotenie „veľmi dobrý“. Je ním Ford Galaxy, ktorý ako jediný umožňuje prepravu až šiestich detí. Vďaka veľkorysému priestoru zvládne v druhom tri autosedačky, v treťom rade dve a šiestu možno umiestniť na miesto spolujazdca. Vo všeobecnosti Galaxy nemá prakticky žiadne slabiny, azda jedinou výčitkou sú ťažko prístupné dodatočné upevňovacie body za zadnou lavicou.

Za Fordom nasleduje široké pole 15 „uspokojivých“ modelov s trojhviezdičkovým hodnotením. Na konci rebríčka sa nachádzajú dva dvojhviezdičkové hodnotenie „dostatočný“. Ide o Daciu Duster a Mazdu CX-5. Dôvodom pre horšie hodnotenie Dusteru je fakt, že na strednom sedadle nemožno vôbec žiadnu sedačku ukotviť a v prípade Mazdy možno podľa návodu automobilky použiť len originálne upevňovacie systémy. Škrupiny nie sú vôbec povolené.

Dieťa do autosedačky nezapínajte v bunde

Nebezpečný omyl, ktorý robí takmer každý motorista. S klesajúcimi teplotami sadáme do áut v čoraz hrubších bundách a v zimnom oblečení pripíname do sedačiek i deti. Práve hrubý odev v kombinácii...

U obidvoch technici ÖAMTC naviac odhalili rôzne problémy pri montáži sedačiek. V prvom rade to bola ťažšia prístupnosť upevňovacích bodov a často reštriktívne, sčasti až rozporné návody na použitie. „Výrobcovia na tom musia urýchlene zapracovať,“ žiada Kerbl.

Montáž sa testovala v modeloch: Audi Q2, BMW X2, Dacia Duster, Ford Galaxy, Hyundai i30 Wagon, Jeep Compass, Kia Niro, Kia Sportage, Mazda CX-5, Mitsubishi Eclipse Cross, Opel Crossland X, Opel Insignia Sports Tourer, Renault Koleos, Seat Leon ST, Subaru Impreza, Volvo XC40 a VW T-Roc. Na test poslúžili tri aktuálne modely autosedačiek: Maxi Cosi Pebble Plus so systémom FamilyFix, ako aj Römer Versafix a Cyber Solution M Fix so systémom Isofix aj bez neho.

 

Výsledky testu modelov nájdete v galérii (zoradené abecedne)

 

Odporúčania ÖAMTC

Prvou a azda najdôležitejšou radou je pred kúpou sedačky uskutočniť skúšobnú jazdu s dieťaťom, vrátane montáže sedačky do auta. „Len tak možno v praxi odskúšať priestor, prístupnosť upevňovacích bodov a ďalšie dôležité aspekty,“ radí Kerbl. „A motoristi môžu hneď požiadať predajcu o predvedenie správnej montáže.“

ÖAMTC odporúča používať na detské sedačky vonkajšie miesta na zadných sedadlách. Až vtedy, keď sú tieto miesta obsadené, je vhodné najstaršie dieťa posadiť na predné miesto spolujazdca. A do tretice Kerbl odporúča poriadne si prečítať návody na použitie, a to tak od výrobcu sedačiek, ako aj od výrobcu vozidla.


Video
Najnovšie články
Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA

BMW po sklamaní z vlaňajších ziskov pozerá na tento rok pesimisticky. Bez ohľadu na brexit očakáva výrazne slabšie výsledky a začína uťahovať opasok.

BMW je nespokojné, tento rok vidí v čiernych farbách

Stávka na segment SUV v podobe modelov Kodiaq a Karoq sa Škode zjavne oplatila. Obidve autá totiž výrazne ťahajú predaj, vďaka ktorému Škoda dosiahla rekordné...

Škoda vlani s rekordnými tržbami, no nižším ziskom

Na novembrovom autosalóne v LA predvedie mníchovská značka nového člena radu 2, ktorý bude postavený na architektúre UKL.

BMW chystá premiéru malého Gran Coupé

To, že človek je tvor omylný, je viac ako jasné. Rovnaké pravidlo platí aj pre vodičov, ktorí sa dopúšťajú mnohých chýb. Mnohé z nich sú však zbytočné...

Hnevá to všetkých: Časté chyby našich vodičov

Dvojica britských vozidiel prichádza s rovnakým srdcom, aké má aj SUV Bentayga. Osemvalec dosahuje výkon 550 koní.

Bentley Continental: Návrat modelov V8

Upravené vozidlo má výkon 375 kW (510 k), znížený podvozok, 21-palcové kolesá a bodykit s množstvom karbónových prvkov.

ABT RS5-R Sportback: Vzniknúť má 50 áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×