Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Norma WLTP zrazila predaj áut v Európe

Prísnejší testovací cyklus WLTP poriadne zamiešal karty na európskom automobilovom trhu. Keďže viacerí výrobcovia nestihli pripraviť svoje modely na novú homologizáciu, predaj klesol prakticky vo všetkých krajinách.
05.10.2018 / TASR

Predaj automobilov v západnej Európe klesol v septembri o 23 percent podľa údajov spoločnosti LMC Automotive. Dôvodom bolo zavedenie nových, prísnejších emisných noriem.

Konkrétne, počet novo zaregistrovaných áut v regióne v septembri 2018 klesol na 1,05 milióna automobilov z 1,36 milióna v rovnakom mesiaci minulého roka, uviedla poradenská firma vo štvrtok vo svojom predbežnom odhade. Vychádzala pritom z národných štatistík a odhadov.

Nová norma merania spotreby a emisií (WLTP), ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra, prinútila výrobcov, vrátane Volkswagenu (VW) a Renaultu, aby zastavili dodávky niektorých modelov, ktoré nestihli homologizáciu. VW, Renault a Fiat Chrysler (FCA) zaznamenali v auguste rast predaja automobilov, keďže zvýšili zľavy, aby urýchlili odbyt áut pred zavedením nových pravidiel.

Analytici Citi odhadujú, že v septembri klesol predaj VW Group o polovicu na piatich najväčších európskych trhoch - v Nemecku, Británii, Francúzsku, Taliansku a Španielsku, zatiaľ čo predaj Renaultu sa znížil o 28,7 percenta a FCA o 32,1 percenta. Celkový predaj áut v Nemecku sa pritom znížil o 30,5 percenta, v Británii o 20,5 percenta, vo Francúzsku o 12,8 percenta a v Taliansku o 25,4 percenta.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Crashtest: Je 20 rokov vývoja áut naozaj cítiť?

Okrem voľby pneumatík motoristi pred zimou často riešia i to, či zimné gumy obujú na oceľové (plechové) ráfiky, alebo radšej zvolia atraktívnejšiu zliatinovú...

Plechové vs. zliatinové disky: Čo obuť na zimu?

Donedávna medzi najväčšie riziká za volantom patrilo telefonovanie a posielanie textových správ. S rozvojom sociálnych sietí však pribudli nové, nemenej...

Selfie: Nebezpečný fenomén v aute zabíja

Rozvoj elektromobilov brzdí viacero faktorov. Okrem vysokej ceny je to najmä krátky dojazd a pokiaľ nevznikne hustá sieť nabíjacích staníc v mestách aj...

Na rozvoj elektrickej mobility stále chýbajú nabíjačky

Mnohé predmety vrátane automobilov môžu byť vďaka svojim predošlým majiteľom o niečo hodnotnejšie. Je to tak aj v prípade tohto malého off-roadu.

Vojnový Jeep Steva McQueena budú dražiť

KLEBETY TÝŽDŇA Audi A1 môže dostať verziu Allroad, Jaguar F-Type bude mať nástupcu a Peugeot 508 R asi dosiahne výkon 350 koní.

Chiron Super Sport a hybridná Octavia RS

Základom ponuky bude namiesto doterajšieho 4,3-litrového atmosférického variantu model 2.7L Turbo, ktorý víťazí výkonom i spotrebou paliva.

Chevrolet Silverado neušiel downsizingu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×