Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Norma WLTP zrazila predaj áut v Európe

Prísnejší testovací cyklus WLTP poriadne zamiešal karty na európskom automobilovom trhu. Keďže viacerí výrobcovia nestihli pripraviť svoje modely na novú homologizáciu, predaj klesol prakticky vo všetkých krajinách.
05.10.2018 / TASR

Predaj automobilov v západnej Európe klesol v septembri o 23 percent podľa údajov spoločnosti LMC Automotive. Dôvodom bolo zavedenie nových, prísnejších emisných noriem.

Konkrétne, počet novo zaregistrovaných áut v regióne v septembri 2018 klesol na 1,05 milióna automobilov z 1,36 milióna v rovnakom mesiaci minulého roka, uviedla poradenská firma vo štvrtok vo svojom predbežnom odhade. Vychádzala pritom z národných štatistík a odhadov.

Nová norma merania spotreby a emisií (WLTP), ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra, prinútila výrobcov, vrátane Volkswagenu (VW) a Renaultu, aby zastavili dodávky niektorých modelov, ktoré nestihli homologizáciu. VW, Renault a Fiat Chrysler (FCA) zaznamenali v auguste rast predaja automobilov, keďže zvýšili zľavy, aby urýchlili odbyt áut pred zavedením nových pravidiel.

Analytici Citi odhadujú, že v septembri klesol predaj VW Group o polovicu na piatich najväčších európskych trhoch - v Nemecku, Británii, Francúzsku, Taliansku a Španielsku, zatiaľ čo predaj Renaultu sa znížil o 28,7 percenta a FCA o 32,1 percenta. Celkový predaj áut v Nemecku sa pritom znížil o 30,5 percenta, v Británii o 20,5 percenta, vo Francúzsku o 12,8 percenta a v Taliansku o 25,4 percenta.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×