Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

N Option: Hyundai i30 N sa zmení na monštrum

Z PARÍŽA
Okrem Kie mala v Paríži zastúpenie i nemenej populárna kórejská automobilka Hyundai. Tá svoje plány pre najbližšiu budúcnosť namierila smerom ku športovým modelom.
49 3 príspevky 04.10.2018 / Filip Kadlečík

Hyundai sa z rokmi podceňovanej automobilky zmenil na všestranného hráča, ktorý sa najnovšie výrazne angažuje i na poli športových modelov. Hothatche sú v súčasnosti veľmi obľúbené a Kórea trafila svojim nováčikom i30 N klinec po hlavičke. Do kompaktu sú zamilovaní takmer všetci priaznivci športovo orientovaných vozidiel a my sa tomu nečudujeme, o svojich kvalitách nás N-ko presvedčilo nielen počas prvej jazdy, ale i v redakčnom teste.

Hyundai i30 N Option vizuálne zmení baránka na divokého vlka 49 fotografií v galérii Hyundai i30 N Option vizuálne zmení baránka na divokého vlka Zdroj: Filip Kadlečík

Populárnemu ostrému hatchbacku mnohí vyčítajú, že na prvý pohľad pôsobí až príliš civilne. Hyundai sa netají tým, že to bolo cieľom dizajnérov. Teraz však Kórejci ponúknu možnosť i tým, ktorým ku kategórii hothatch pasuje skôr brutálny vzhľad Hondy Civic Type R. Na parížskom výstavisku totiž debutoval koncept i30 N Option, ktorý demonštruje, kam až sa umiernené N-ko dá posunúť. Pretvoriť ho na monštrum vôbec nemusí byť komplikované.

Je dôležité poznamenať, že zatiaľ ide stále len o štúdiu a o prípadnej dostupnosti na našom trhu ku dnešnému dňu neexistujú žiadne relevantné informácie. To isté platí i o prípadnych zmenách jazdných vlastností. Nádej však zomiera posledná a my chceme veriť, že program N Option sa dostane i ku nám. Kúsok predstavený v Paríži dostal agresívny karbónový bodykit, pretekárske 20” disky kolies s masívnou brzdovou sústavou či výrazné krídlo, ktoré taktiež tvoria uhlíkové vlákna.

Interiér i30 N Option je obsypaný karbónovými dielcami či alcantarou, architektúru i30 si však zachováva 49 fotografií v galérii Interiér i30 N Option je obsypaný karbónovými dielcami či alcantarou, architektúru i30 si však zachováva Zdroj: Filip Kadlečík

Pozitívne prekvapenie pokračuje aj po nastúpení do interiéru. Kabína síce i naďalej pripomína bežný model i30, až na usporiadanie funkčných prvok je tu však všetko iné. Palubovka i volant sú kompletne čalúnené alcantarou, sedadlá vodiča i spolujazdca vyzerajú ako prebraté z pretekárskych špeciálov.

Uhlíkové vlákna si našli cestu i do interiéru, ktorý naviac ozvláštňuje i celokovová hlavica radiacej páky. Dá sa predpokladať, že takéto továrenské úpravy nebudú lacné, ak by však pre ne Hyundai v budúcnosti nastavil rozumnú cenovú politiku, mohli by byť veľmi zaujímavou alternatívou k bežnému N-ku.

i30 Fastback N je s hatchbackom zhodný takmer úplne, typická zadná časť mu však dodáva eleganciu 49 fotografií v galérii i30 Fastback N je s hatchbackom zhodný takmer úplne, typická zadná časť mu však dodáva eleganciu Zdroj: Filip Kadlečík

Novoobjavenú športovú náturu kórejskej automobilky na stánku v hlavnom meste Francúzska podčiarkoval i debut sériovej verzie modelu i30 Fastback N, na ktorý sme čakali už niekoľko mesiacov. Naživo vyzerá druhé N-ko veľmi podarene, pravdepodobne ešte lepšie, než originál.

Test Hyundai i30 N: Najlepší Nováčik?

Nová divízia kórejskej značky štartuje veľkolepo, jej prvý sériový produkt sa smelo môže rovnať s ostrieľanými nabrúsenými hatchbackmi.

O jeho technických parametroch nadupaného Fastbacku sme informovali nedávno. Hyundai samozrejme nezabúda ani na ekológiu a moderný pohon, ktorý demonštroval prítomnosťou elektrickej Kony. Muziku však v Paríži rozhodne tvrdili dnešné i budúce športové modely značky.


Video
Najnovšie články
Extrémna špecialita: 400 koní pre Hyundai i30 N

PRVÁ JAZDA Druhá generácia modelu CLA prichádza vo veľkom štýle. Nadupaný kompakt ponúka to najlepšie, čo dnes do auta týchto rozmerov viete namontovať...

Jazda s novým CLA: Technologický koncert

Okrem tria sériových modelov prezentovala automobilka dva koncepty, s ktorými tiež ráta do budúcnosti. Finálne produkty sa asi objavia iba v Číne.

Volkswagen uviedol v Šanghaji až päť SUV

VW Slovakia v snahe o optimalizáciu výroby bude postupne rušiť pracovné miesta, čo sa dotkne niekoľkých tisícov zamestnancov. Fabrika zároveň spustila internú...

Bratislavský Volkswagen zruší tisíce pracovných miest

Biturbo osemvalec dostupný v dvoch naladeniach zostal zachovaný, zmeny sa však okrem exteriérového dizajnu dotkli aj podvozka páru SUV.

Mercedes-AMG: Nový make-up pre GLC 63

Prechod na platformu CMP prinesie výrazné hmotnostné úspory, vďaka ktorým základná hodnota podlezie magickú jednu tonu.

Opel Corsa je aktuálne na veľkej diéte

Rapid nahrádza hatchback, ktorý spúšťa v rámci značky revolúciu. Prináša svieži dizajn karosérie i interiéru a moderné technológie.

Škoda Scala: Česi mieria kompaktom ozaj presne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×