Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štyri zmeny v Česku: Na čo si treba dať pozor?

Česko výrazne uľaví motoristom tým, že zredukovalo obsah povinnej výbavy, najmä však lekárničiek. Kým mi musíme voziť so sebou hotovú lekáreň, susedom postačí len zlomok pomôcok.
2 3 príspevky 04.10.2018 / Soňa Zverková

Česko od 1. októbra zmenilo rad pravidiel pre motoristov, väčšina z nich im život zjednodušila. O základnej zmene, a to v spôsobe vytvárania záchranárskej uličky, sme vás informovali. Hoci táto zmena mala pôvodne platiť už od 1. septembra, napokon sa jej účinnosť posunula o mesiac. Podľa informácií českého ministerstva dopravy to však nebola jediná zmena.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

1. Lekárnička

Kým slovenský motorista musí v aute voziť zásoby zdravotníckych pomôcok, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna lekáreň, Česko sa vybralo opačnou cestou. V prvom rade znížilo množstvo pomôcok, ktoré sú v lekárničke povinné. Zo zoznamu vypadla trojcípa šatka, náplaste s vankúšikom a plastová rúška. Naviac českí motoristi už nebudú musieť meniť lekárničku pre exspiráciu, čo zníži ich výdavky. Pre laickú prvú pomoc postačia aj sterilné obväzy, náplasť na cievke, rukavice a izotermická fólia.

Rozdiel v zložení lekárničiek na Slovensku a v Česku je naozaj priepastný 2 fotografie v galérii Rozdiel v zložení lekárničiek na Slovensku a v Česku je naozaj priepastný Zdroj: Ministerstvá dopravy ČR a SR

2. Povinná výbava

České ministerstvo dopravy sa v súvislosti s povinnou výbavou vybralo rovnakou cestou ako Slovensko. Na zozname zostala len reflexná vesta a výstražný trojuholník, vypadli z neho náhradné poistky a žiarovky. Ministerstvo zrušilo aj náhradné koleso, ktoré bolo povinné bez ohľadu na konštrukciu pneumatiky.

Ak má vodič špeciálne pneumatiky na núdzový dojazd, nepotrebuje ani zdvihák a kľúč na matice. „V rámci povinnej výbavy po novom nemusia byť náhradné poistky, rezerva, kľúč na matice ani príručný zdvihák, no iba za predpokladu, že prevádzkovateľ auta má zabezpečenú asistenčnú službu, ktorá výmenu poškodenej pneumatiky vykonáva na území ČR nepretržite,“ dodal minister dopravy Dan Ťok. U nás to platí v postate rovnako: buď plná rezerva resp. dojazdové koleso s kľúčom a zdvihákom, alebo sada na bezdemontážnu opravu pneumatiky.

Povinná výbava: Čo treba mať v aute v zahraničí?

Pri ceste na dovolenku sa nad povinnou výbavou zamýšľa málokto. Hoci väčšina krajín má podobné požiadavky, predsa sa nájdu odlišnosti, o ktorých vodiči nevedia, ale policajti si na nich môžu zgustnúť.
3. Stáčanie kilometrov

Novela českého zákona o podmienkach prevádzky vozidiel zavádza tvrdé sankcie za stáčanie kilometrov. „Mierime však na jednotlivcov a firmy , ktoré takúto činnosť vykonávajú opakovane a za peniaze,“ povedal český minister dopravy Dan Ťok. „Bežných vodičov, ktorí omylom kúpia auto so stočeným odometrom, poškodzovať nechceme.“

Ak mechanik pri oprave alebo výmene odometra nevystaví protokol a neodovzdá ho prevádzkovateľovi resp. majiteľovi vozidla, môže dostať pokutu 50 000 Kč (vyše 1 940 eur). V prípade, že majiteľ auta neodovzdá tento protokol pri najbližšej kontrole, môže dostať sankciu až do 10 000 Kč (takmer 390 eur).

Zastaví novinka podvody so servisnými knižkami?

Stáčanie kilometrov nie je len lokálny fenomén obmedzený na Slovensko, ale zápasia s ním všetky európske krajiny. Súčasťou celoeurópskej ofenzívy sa stal aj nový register prevádzkových záznamov.

A tým sa sankcie nekončia. Fyzickej aj právnickej osobe hrozí pokuta až 500 000 Kč (vyše 19 430 eur). Súčasťou českého boja s manipuláciou odometrov je aj plánovaná úprava informačného systému technických kontrol tak, aby automaticky upozorňoval na všetky prípady, keď sa počas kontroly zistí nižší stav odometra než pri predchádzajúcej.

4. Záchranárska ulička

Pre úplnosť pripomíname zmenu v spôsobe vytvárania núdzového jazdného pruhu pre záchranné zložky. Kým vo všetkých ostatných krajinách platilo, že na troj- a viacprúdových diaľniciach sa vozidlá v ľavom pruhu ťahajú k ľavému okraju vozovky a v ostatných pruhoch k pravému, v Česku to bolo opačne. Od 1. októbra sa české pravidlá prispôsobili.


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×