Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štyri zmeny v Česku: Na čo si treba dať pozor?

Česko výrazne uľaví motoristom tým, že zredukovalo obsah povinnej výbavy, najmä však lekárničiek. Kým mi musíme voziť so sebou hotovú lekáreň, susedom postačí len zlomok pomôcok.
2 3 príspevky 04.10.2018 / Soňa Zverková

Česko od 1. októbra zmenilo rad pravidiel pre motoristov, väčšina z nich im život zjednodušila. O základnej zmene, a to v spôsobe vytvárania záchranárskej uličky, sme vás informovali. Hoci táto zmena mala pôvodne platiť už od 1. septembra, napokon sa jej účinnosť posunula o mesiac. Podľa informácií českého ministerstva dopravy to však nebola jediná zmena.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

1. Lekárnička

Kým slovenský motorista musí v aute voziť zásoby zdravotníckych pomôcok, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna lekáreň, Česko sa vybralo opačnou cestou. V prvom rade znížilo množstvo pomôcok, ktoré sú v lekárničke povinné. Zo zoznamu vypadla trojcípa šatka, náplaste s vankúšikom a plastová rúška. Naviac českí motoristi už nebudú musieť meniť lekárničku pre exspiráciu, čo zníži ich výdavky. Pre laickú prvú pomoc postačia aj sterilné obväzy, náplasť na cievke, rukavice a izotermická fólia.

Rozdiel v zložení lekárničiek na Slovensku a v Česku je naozaj priepastný 2 fotografie v galérii Rozdiel v zložení lekárničiek na Slovensku a v Česku je naozaj priepastný Zdroj: Ministerstvá dopravy ČR a SR

2. Povinná výbava

České ministerstvo dopravy sa v súvislosti s povinnou výbavou vybralo rovnakou cestou ako Slovensko. Na zozname zostala len reflexná vesta a výstražný trojuholník, vypadli z neho náhradné poistky a žiarovky. Ministerstvo zrušilo aj náhradné koleso, ktoré bolo povinné bez ohľadu na konštrukciu pneumatiky.

Ak má vodič špeciálne pneumatiky na núdzový dojazd, nepotrebuje ani zdvihák a kľúč na matice. „V rámci povinnej výbavy po novom nemusia byť náhradné poistky, rezerva, kľúč na matice ani príručný zdvihák, no iba za predpokladu, že prevádzkovateľ auta má zabezpečenú asistenčnú službu, ktorá výmenu poškodenej pneumatiky vykonáva na území ČR nepretržite,“ dodal minister dopravy Dan Ťok. U nás to platí v postate rovnako: buď plná rezerva resp. dojazdové koleso s kľúčom a zdvihákom, alebo sada na bezdemontážnu opravu pneumatiky.

Povinná výbava: Čo treba mať v aute v zahraničí?

Pri ceste na dovolenku sa nad povinnou výbavou zamýšľa málokto. Hoci väčšina krajín má podobné požiadavky, predsa sa nájdu odlišnosti, o ktorých vodiči nevedia, ale policajti si na nich môžu zgustnúť.
3. Stáčanie kilometrov

Novela českého zákona o podmienkach prevádzky vozidiel zavádza tvrdé sankcie za stáčanie kilometrov. „Mierime však na jednotlivcov a firmy , ktoré takúto činnosť vykonávajú opakovane a za peniaze,“ povedal český minister dopravy Dan Ťok. „Bežných vodičov, ktorí omylom kúpia auto so stočeným odometrom, poškodzovať nechceme.“

Ak mechanik pri oprave alebo výmene odometra nevystaví protokol a neodovzdá ho prevádzkovateľovi resp. majiteľovi vozidla, môže dostať pokutu 50 000 Kč (vyše 1 940 eur). V prípade, že majiteľ auta neodovzdá tento protokol pri najbližšej kontrole, môže dostať sankciu až do 10 000 Kč (takmer 390 eur).

Zastaví novinka podvody so servisnými knižkami?

Stáčanie kilometrov nie je len lokálny fenomén obmedzený na Slovensko, ale zápasia s ním všetky európske krajiny. Súčasťou celoeurópskej ofenzívy sa stal aj nový register prevádzkových záznamov.

A tým sa sankcie nekončia. Fyzickej aj právnickej osobe hrozí pokuta až 500 000 Kč (vyše 19 430 eur). Súčasťou českého boja s manipuláciou odometrov je aj plánovaná úprava informačného systému technických kontrol tak, aby automaticky upozorňoval na všetky prípady, keď sa počas kontroly zistí nižší stav odometra než pri predchádzajúcej.

4. Záchranárska ulička

Pre úplnosť pripomíname zmenu v spôsobe vytvárania núdzového jazdného pruhu pre záchranné zložky. Kým vo všetkých ostatných krajinách platilo, že na troj- a viacprúdových diaľniciach sa vozidlá v ľavom pruhu ťahajú k ľavému okraju vozovky a v ostatných pruhoch k pravému, v Česku to bolo opačne. Od 1. októbra sa české pravidlá prispôsobili.


Najnovšie články
Časovaná bomba v aute: Rozvodový remeň

Toyota len nedávno zvolávala do servisov milióny hybridov a opäť musela vyhlásiť zvolávaciu akciu. Tentokrát sú na vine airbagy, i keď nie tie problematické...

Toyota opäť zvoláva autá do servisov

Na našich čerpacích staniciach sa prejavuje výrazný vzostup cien ropy z posledných týždňov. Otázka znie, čo nás čaká ďalej. Všetko závisí od situácie vo svete.

Ceny benzínu a nafty: Jeseň nás vyjde draho

Vystúpiť z davu medzi úpravcami na trhu nie je jednoduché. Firme Fostla sa to však podarilo. Ich najnovším produktom je balík pre ostré kupé od Mercedesu.

AMG GT S Fostla: Drsný bodykit i vyšší výkon

Debut piatej generácie japonskej ikony sa odohrá na januárovej výstave v Detroite, no britskí záujemcovia už za kupé môžu zložiť zálohu.

Toyota Supra sa už dá v Británii objednať

Sedemciferná predajná suma pri atuách nemusí automaticky znamenať exkluzívny superšport. Na predaj sa totiž objavil na pohľad celkom obyčajný Volkswagen Beetle...

Miliónový chrobák: Beetle s nájazdom 35 km

Mohutný japonský automobil zaujme nielen dizajnom, ale tiež celkovým komfortom a efektívne pracujúcim hybridným systémom.

Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×