Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

F-Vision: Sci-fi kamión navrhol aj Ford

Tesla Semi možno dostane konkurenta, Modrý ovál predstavil zaujímavú elektrickú štúdiu s autonómnymi schopnosťami.
4 28.09.2018 / Marek Pokrývka

Pred necelým rokom zorganizovali ľudia z Tesla Motors veľkolepú prezentáciu, na ktorej odhalili dve pripravované novinky. Roadster druhej generácie a futuristický ťahač Semi. Druhý menovaný zaujal dizajnom i technickými parametrami, pričom na rozdiel od mnohých iných podobných projektov sa bude onedlho sériovo vyrábať. Sci-fi kamión najnovšie navrhol aj Ford. Zatiaľ síce len vo forme konceptu F-Vision, no v budúcnosti sa čosi podobné môže objaviť na cestách.

Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje 4 fotografií v galérii Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje Zdroj: Ford

Úžitkový automobil vytvorila turecká divízia značky. Jej dielo okamžite zaujme svojimi tvarmi, ktorých značnú časť nadiktovala aerodynamika. Nejde pritom len o nahradenie mohutných spätných zrkadiel drobnými kamerami. Vozidlo má tiež netradične uhladené krivky kabíny, predný nárazník prechádzajúci do spojlera a kompletne prekrytú bočnú časť bez zbytočných medzier v plechoch.

Ford F-Vision sa k automobilke hlási podsvieteným nápisom v prednej časti. Diódy tvoria okrem neho aj svetlomety v tvare písmena C, štúdia má okrem toho aj veľké kolesá s relatívne nízkym profilom obutia. Výsledkom je nečakane atraktívny vzhľad. S ním korešponduje aj špeciálne navrhnutý príves, ktorého línie sú taktiež podriadené prúdeniu vzduchu.

Tesla už naplno testuje prototyp modelu Semi

O Tesle kolujú všelijaké chýry, zatiaľ však automobilka ďalej pokračuje vo vývoji nových produktov. Dokazuje to aj čerstvé video, ktoré zachytáva prototyp modelu Semi počas jazdy po bežných cestách.

Absencia masky chladiča či iných vstupov vzduchu jasne napovedá, že pohon ťahača bude čisto elektrický. Technické parametre sme sa však nedozvedeli. Hovorí sa akurát o autonómnych schopnostiach štvrtej úrovne a skloňujú sa tiež ľahké materiály, ktoré majú prispieť k zníženiu spotreby energie. Žiadne ďalšie detaily autori o zaujímavom kamióne neprezradili.


Video
Najnovšie články
Kia predstaví v Ženeve elektrickú štúdiu

Podľa expertov je budúcnosť mobility v zdieľaní namiesto vlastníctva. Do tejto budúcnosti sa spoločnými silami rozhodli investovať Daimler a BMW.

Daimler a BMW spoja sily v car sharingu

Okrem vlastných podpisov a 22-palcový kolies vybavil tuner bodykit SUV početnými dielcami, ktoré podčiarkujú dynamický štýl.

Range Rover Velar s kabátom Overfinch

Dynamicky štylizovaný variant bude nepochybne dostupný len so silnejšími motormi, ponuku rozšíri aj naftový mikrohybrid.

Hyundai Tucson: Na obzore je verzia N Line

Liftback nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid, rovnováha síl sa však preklopila v prospech elektriny. Zrýchlenie na stovku je vecou 4,3 sekundy.

Peugeot 508 napína svoje hybridné svaly

Terénne vozidlo sa má vyrábať v Nitre. Jeho interiér ponúkne oproti originálu viac luxusu i lepšie vybavenie, no nebudú v ňom chýbať ani robustné plasty.

Land Rover Defender: Aký bude zvnútra?

Hoci téma amerických ciel na európske a ázijské vozidlá momentálne nie je v popredí, stále predstavujú reálnu hrozbu. Hrozbu, ktorá by mohla stáť Volkswagen...

Americké clá môžu stáť Volkswagen miliardy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×