Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

F-Vision: Sci-fi kamión navrhol aj Ford

Tesla Semi možno dostane konkurenta, Modrý ovál predstavil zaujímavú elektrickú štúdiu s autonómnymi schopnosťami.
4 28.09.2018 / Marek Pokrývka

Pred necelým rokom zorganizovali ľudia z Tesla Motors veľkolepú prezentáciu, na ktorej odhalili dve pripravované novinky. Roadster druhej generácie a futuristický ťahač Semi. Druhý menovaný zaujal dizajnom i technickými parametrami, pričom na rozdiel od mnohých iných podobných projektov sa bude onedlho sériovo vyrábať. Sci-fi kamión najnovšie navrhol aj Ford. Zatiaľ síce len vo forme konceptu F-Vision, no v budúcnosti sa čosi podobné môže objaviť na cestách.

Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje 4 fotografií v galérii Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje Zdroj: Ford

Úžitkový automobil vytvorila turecká divízia značky. Jej dielo okamžite zaujme svojimi tvarmi, ktorých značnú časť nadiktovala aerodynamika. Nejde pritom len o nahradenie mohutných spätných zrkadiel drobnými kamerami. Vozidlo má tiež netradične uhladené krivky kabíny, predný nárazník prechádzajúci do spojlera a kompletne prekrytú bočnú časť bez zbytočných medzier v plechoch.

Ford F-Vision sa k automobilke hlási podsvieteným nápisom v prednej časti. Diódy tvoria okrem neho aj svetlomety v tvare písmena C, štúdia má okrem toho aj veľké kolesá s relatívne nízkym profilom obutia. Výsledkom je nečakane atraktívny vzhľad. S ním korešponduje aj špeciálne navrhnutý príves, ktorého línie sú taktiež podriadené prúdeniu vzduchu.

Tesla už naplno testuje prototyp modelu Semi

O Tesle kolujú všelijaké chýry, zatiaľ však automobilka ďalej pokračuje vo vývoji nových produktov. Dokazuje to aj čerstvé video, ktoré zachytáva prototyp modelu Semi počas jazdy po bežných cestách.

Absencia masky chladiča či iných vstupov vzduchu jasne napovedá, že pohon ťahača bude čisto elektrický. Technické parametre sme sa však nedozvedeli. Hovorí sa akurát o autonómnych schopnostiach štvrtej úrovne a skloňujú sa tiež ľahké materiály, ktoré majú prispieť k zníženiu spotreby energie. Žiadne ďalšie detaily autori o zaujímavom kamióne neprezradili.


Video
Najnovšie články
Hyundai investuje miliardy do palivových článkov

PRVÁ JAZDA Seat predstavil model Tarraco, ktorý môže zamiešať kartami v rámci koncernu Volkswagen. Sedemmiestne SUV na scénu prichádza ako posledné, porazí...

Seat Tarraco: Kodiaq má ďalšiu tvrdú konkurenciu

Kupé disponujúce špeciálnou karosériou s retro nádychom vzniklo v počte deväť kusov, z toho len jeden má manuálnu prevodovku.

Na predaj je unikátne Ferrari 599 GTZ

Omladená verzia SUV má pod kapotou prepracovaný šesťvalec a dynamikou sa takmer doťahuje na starší model GTS. Úpravy zasiahli aj podvozok či brzdy.

Porsche Macan S dosahuje výkon 354 koní

Nižšia cena jazdených vozidiel môže byť lákadlom, vždy si však treba uvedomiť i riziká, ktoré sú s ňou spojené. Pri kúpe automobilu z druhej ruky je však...

5 tipov: Takto sa vyhnete kúpe ojazdeného šrotu

Predaj áut v Európe aj naďalej ovplyvňuje septembrové zavedenie prísnejšieho testovacieho cyklu WLTP. V novembri predaj nových vozidiel opäť klesol.

V Európe sa v novembri predalo menej áut

Grafik sa chytil myšlienky na ďalšie odrody elektromobilu a vytvoril vizualizácie troch potenciálnych kandidátov.

Audi e-tron GT: Bude mať viac verzií?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×