Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

F-Vision: Sci-fi kamión navrhol aj Ford

Tesla Semi možno dostane konkurenta, Modrý ovál predstavil zaujímavú elektrickú štúdiu s autonómnymi schopnosťami.
4 28.09.2018 / Marek Pokrývka

Pred necelým rokom zorganizovali ľudia z Tesla Motors veľkolepú prezentáciu, na ktorej odhalili dve pripravované novinky. Roadster druhej generácie a futuristický ťahač Semi. Druhý menovaný zaujal dizajnom i technickými parametrami, pričom na rozdiel od mnohých iných podobných projektov sa bude onedlho sériovo vyrábať. Sci-fi kamión najnovšie navrhol aj Ford. Zatiaľ síce len vo forme konceptu F-Vision, no v budúcnosti sa čosi podobné môže objaviť na cestách.

Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje 4 fotografií v galérii Ford je zatiaľ opatrný, k možnosti sériovej výroby sa nevyjadruje Zdroj: Ford

Úžitkový automobil vytvorila turecká divízia značky. Jej dielo okamžite zaujme svojimi tvarmi, ktorých značnú časť nadiktovala aerodynamika. Nejde pritom len o nahradenie mohutných spätných zrkadiel drobnými kamerami. Vozidlo má tiež netradične uhladené krivky kabíny, predný nárazník prechádzajúci do spojlera a kompletne prekrytú bočnú časť bez zbytočných medzier v plechoch.

Ford F-Vision sa k automobilke hlási podsvieteným nápisom v prednej časti. Diódy tvoria okrem neho aj svetlomety v tvare písmena C, štúdia má okrem toho aj veľké kolesá s relatívne nízkym profilom obutia. Výsledkom je nečakane atraktívny vzhľad. S ním korešponduje aj špeciálne navrhnutý príves, ktorého línie sú taktiež podriadené prúdeniu vzduchu.

Tesla už naplno testuje prototyp modelu Semi

O Tesle kolujú všelijaké chýry, zatiaľ však automobilka ďalej pokračuje vo vývoji nových produktov. Dokazuje to aj čerstvé video, ktoré zachytáva prototyp modelu Semi počas jazdy po bežných cestách.

Absencia masky chladiča či iných vstupov vzduchu jasne napovedá, že pohon ťahača bude čisto elektrický. Technické parametre sme sa však nedozvedeli. Hovorí sa akurát o autonómnych schopnostiach štvrtej úrovne a skloňujú sa tiež ľahké materiály, ktoré majú prispieť k zníženiu spotreby energie. Žiadne ďalšie detaily autori o zaujímavom kamióne neprezradili.


Video
Najnovšie články
Crashtest: Je 20 rokov vývoja áut naozaj cítiť?

Okrem voľby pneumatík motoristi pred zimou často riešia i to, či zimné gumy obujú na oceľové (plechové) ráfiky, alebo radšej zvolia atraktívnejšiu zliatinovú...

Plechové vs. zliatinové disky: Čo obuť na zimu?

Donedávna medzi najväčšie riziká za volantom patrilo telefonovanie a posielanie textových správ. S rozvojom sociálnych sietí však pribudli nové, nemenej...

Selfie: Nebezpečný fenomén v aute zabíja

Rozvoj elektromobilov brzdí viacero faktorov. Okrem vysokej ceny je to najmä krátky dojazd a pokiaľ nevznikne hustá sieť nabíjacích staníc v mestách aj...

Na rozvoj elektrickej mobility stále chýbajú nabíjačky

Mnohé predmety vrátane automobilov môžu byť vďaka svojim predošlým majiteľom o niečo hodnotnejšie. Je to tak aj v prípade tohto malého off-roadu.

Vojnový Jeep Steva McQueena budú dražiť

KLEBETY TÝŽDŇA Audi A1 môže dostať verziu Allroad, Jaguar F-Type bude mať nástupcu a Peugeot 508 R asi dosiahne výkon 350 koní.

Chiron Super Sport a hybridná Octavia RS

Základom ponuky bude namiesto doterajšieho 4,3-litrového atmosférického variantu model 2.7L Turbo, ktorý víťazí výkonom i spotrebou paliva.

Chevrolet Silverado neušiel downsizingu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×