Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nízka cena i spotreba? Najlepšie autá do rodiny

FOTO
Nie vždy sa oplatí plávať po prúde. V automobilovom svete to platí obzvlášť. Ľudia si dnes ako rodinné autá kupujú najmä SUV. Naozaj tu nie je žiadna rozumnejšia alternatíva?
21 28.09.2018 / Filip Kadlečík

Segment MPV zažíval rozkvet najmä v predchádzajúcej dekáde. Výrobcovia sa predháňali v tom, kto vymyslí flexibilnejší interiér s väčším vnútorným priestorom a praktickosťou. Rodinné minivany však potom postupne zhltla vlna SUV a zamietla ich na okraj verejného záujmu. My si stále myslíme, že neprávom.

MPV boli kedysi populárne, potom ich však prevalcovali SUV 21 fotografií v galérii MPV boli kedysi populárne, potom ich však prevalcovali SUV Zdroj: AUTO BILD/Autobazar.SK

Na druhú stranu, nižšia popularita modelov kategórie MPV má svoje výhody. Ak by sme si pre rodinu zaobstarali vozidlo s touto karosériou, bolo by to s vedomím, že sme ušetrili už pri kúpe. Vec sa má totiž tak, že nižší záujem znamená aj nízke až žiadne nafukovanie cenoviek. Vďaka tomu sa i relatívne nové jazdenky dajú kúpiť za atraktívne peniaze.

Najdrahšie vozidlo v tomto zozname stojí 19 900 eur, treba však vziať do úvahy, že ide o slušne vybavený Mercedes-Benz s nájazdom nižším než 30 000 kilometrov. Predstavte si, že by ste za takéto peniaze hľadali ekvivalentne priestranné a praktické SUV. Vo väčšine prípadov by ste ho poriadne preplatili.


>>> TOP 10 úsporných a cenovo dostupných MPV v galérii <<<


Karoséria MPV naviac má oproti moderným SUV má i ďalšiu výhodu. Ide o fakt, že rodinné minivany majú štandardnú svetlú výšku, nižšie ťažisko a rozumnejší odpor vzduchu. Dá sa preto očakávať, že pri jazde na tomto type automobilu budete v porovnaní s SUV šetriť palivo na každom kilometri. To je nielen ekologické, ale i racionálne.

11 zásad úspornej jazdy: Neutraťte plat na palivo

Po príjemnom období lacných palív si to ropa namierila nahor a zdá sa, že trend zdražovania benzínu a nafty sa tak skoro neskončí. Možno by stálo za úvahu upraviť štýl jazdy a na tankovaní ušetriť...

Dôkazom schopnosti úspornej prevádzky je i test, ktorý vykonali naši nemeckí kolegovia. Do parády si vzali desať MPV-čiek, pričom každé z nich absolvovalo rovnakú testovaciu trasu, ktorá sa skladá z jazdy po diaľnici, meste, ale i vidieku. V galérii nájdete rebríček MPV zoradený podľa výsledkov tohto testu spotreby. Ku každému automobilu sme prostredníctvom webu Autobazar.SK naviac našli jeden exemplár, ktorý je práve v predaji na Slovensku. Vybrali by ste si tu?


Video
Najnovšie články
Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×