Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai i30 Fastback N: Sila a sexi krivky

VIDEO
Nabrúsená verzia liftbacku kopíruje svojho staršieho súrodenca, odlišuje sa od neho akurát zadnou časťou a malými detailmi.
28 2 príspevky 27.09.2018 / Marek Pokrývka

V segmente hot-hatchov narobil Hyundai i30 N poriadny vietor. Pri jeho premiére sprevádzanej odhalením štýlového variantu Fastback sa začalo šepkať, že neskôr firma tieto novinky skríži. Oficiálne to potvrdila pred dvomi mesiacmi. Odvtedy na model Fastback N, v ktorom sa snúbi sila a sexi krivky, viackrát upozorňovala. Krátko pred začiatkom Paríža ho predstavila.

Ďalším členom modelovej rodiny N sa stal ostrý liftback 28 fotografií v galérii Ďalším členom modelovej rodiny N sa stal ostrý liftback Zdroj: Hyundai

Kórejský športovec sa drží predpokladaného scenára. Jeho karoséria je po B-stĺpik zhodná s hatchbackom, okrem masky chladiča sú spoločné tiež tvary nárazníkov a prahov označených logom N. Zadná časť je odlišná. Nejde pritom len o klesajúcu strechu a tvar svetiel či piatych dverí, rozdiel je tiež v nárazníku. Ten okrem difúzora a dvojice výfukových koncoviek obsahuje aj trojuholníkové svetlo, ktoré bolo pôvodne v strešnom krídle. Nahradil ho spojler na veku kufra.

Bodykit obsahuje čierne dielce i červené akcenty, namiesto typickej modrej však kontrastujú so sivým lakom. Odlišnú farbu majú tiež tlačidlá veliace jazdným režimom na volante. Teraz sú čierne, kým vonkajšie výduchy klimatizácie na palubnej doske si obliekli červenú. Rovnaký odtieň má aj prešívanie. Na viacerých miestach je logo divízie N, vrátane športových predných sedadiel.

Interiér novinky prichádza s pár drobnými špecifikami 28 fotografií v galérii Interiér novinky prichádza s pár drobnými špecifikami Zdroj: Hyundai

Technická stránka neprináša žiadne prekvapenia. Hyundai i30 Fastback N bude dostupný v dvoch verziách, ktoré sa od seba odlišujú výkonom i niektorými komponentmi. Srdcom kórejskej novinky je prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom dva litre. Štandardne dosahuje najvyšší výkon 184 kW (250 k), v prípade modelu Performance má 202 kW (275 k).

Test Hyundai i30 N: Najlepší Nováčik?

Nová divízia kórejskej značky štartuje veľkolepo, jej prvý sériový produkt sa smelo môže rovnať s ostrieľanými nabrúsenými hatchbackmi.

Turbomotor spolupracuje výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Keďže hmotnostný rozdiel medzi dvojicou karosérii nie je veľký, dynamické parametre sa nezmenili. Slabší model zvláda stovku za 6,4 sekundy. Rýchlejšia verzia na to potrebuje o tri desatiny menej, pričom maximálne tempo je v oboch prípadoch rovných 250 km/h.

Vzadu sú nové nielen piate dvere, ale aj tvary nárazníka 28 fotografií v galérii Vzadu sú nové nielen piate dvere, ale aj tvary nárazníka Zdroj: Hyundai

Súčasťou odhalenia bola prezentácia vopred avizovaného svetového rekordu, ktorý bol obostretý tajomstvom. Hyundai spomínal preteky dvoch špičkových pilotov z Ríma do Paríža. No nakoniec nešlo o svetoznáme európske metropoly, ale dve rovnomenné dánske dedinky ležiace kúsok od seba. Ich vzdialenosť prekonal Gabriele Tarquini za 8 minút, 18 sekúnd a 49 stotín, Thierry Neuville bol nakoniec namiesto súpera jeho spolujazdcom. Aj týmto spôsobom sa kórejská firma snaží zaujať.

Automobilka zatiaľ neprezradila, kedy sa model i30 Fastback N dostane do predaja. Nezverejnila ani jeho cenu. No vzhľadom na známe čiastky týkajúce sa dvojice príbuzných nie je ťažké odhadnúť, aká zhruba bude. Akciová uvádzacia suma by mala byť v oblasti 28 500 eur.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×