Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pokuty v zahraničí: Ktorú chybu robíme najviac?

Prepojené európske systémy umožňujú polícii v každej krajine vyžiadať si údaje o vodičoch zo zahraničia. A podľa najnovších údajov to aj využívajú.
2 1 príspevok 27.09.2018 / Soňa Zverková

Slovenskí motoristi si už v posledných rokoch zvykli na to, že cesta do zahraničia neznamená beztrestnosť. Policajti nikde v Európe už neodmávnu priestupok rukou, ale v čoraz väčšej miere využívajú celoeurópsky systém Eucaris, ktorý im umožňuje vyžiadať si informácie o majiteľovi vozidla evidovaného v inej krajine.

Ilustračná snímky 2 fotografie v galérii Ilustračná snímky Zdroj: Dreamstime, Eucaris

A počet dopytov z našej evidencie vodičov z roka na rok stúpa. Kým v roku 2016 prišlo necelých 100 000 žiadostí zo zahraničia, od mája 2017 do apríla tohto tohto roka ich bolo vyše 200 000. Hoci možno predpokladať, že o našich vodičov sa budú zaujímať najmä policajti zo susedných krajín a z Chorvátska, ktoré je stále obľúbenou destináciou našincov, nie je tomu celkom tak.

Rebríčku kraľuje Maďarsko, čo je pochopiteľné aj vzhľadom na to, že ide o tranzitnú krajinu do letovísk pri Jadranskom mori. Na treťom a štvrtom mieste sú Rakúsko a Česko, druhé je možno prekvapujúco Taliansko. Medzi štvrtou a piatou priečkou je obrovský rozdiel a na päťke sa usadilo Belgicko, Chorvátsko nasleduje až za ním.

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.

Z hľadiska priestupkov nie je asi žiadnym prekvapením, že Slováci páchajú v zahraničí predovšetkým to, čo aj doma: prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť. Pritom v priebehu jedného roka sa počet týchto priestupkov zvýšil takmer trojnásobne. S obrovským odstupom je druhým najčastejším priestupkom nesprávna jazda v jazdných pruhoch, čo však podľa nás môže súvisieť najmä s neznalosťou miestnych pomerov.

Prehľad dopytov zahraničnej polície 2 fotografie v galérii Prehľad dopytov zahraničnej polície Zdroj: PZ SR

A je zjavné, že cesta do zahraničia neodradila nejedného vodiča od konzumácie alkoholu. I keď v porovnaní s rýchlosťou ide o zanedbateľné číslo, v priebehu jedného roka došlo k nárastu počtu prípadov až 22-násobne. Pomyselnú trojku uzatvára jazda na červenú a takmer štvornásobné zvýšenie počtu priestupkov.

Nepodceňujte predpisy v zahraničí

Slovenská polícia upozorňuje, že každá krajina si pravidlá premávky upravuje sama a vyžaduje aj ich dodržiavanie bez ohľadu na to, či ich vodič pozná alebo nie. „Vo vzťahu k inému štátu je každý  povinný dodržiavať také právne predpisy a povinnosti, ktorých plnenie a dodržiavanie daný štát vyžaduje na svojom území,“ upozorňuje hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Polícia rozhodne odporúča zoznámiť sa s pravidlami premávky v ostatných krajinách a najmä s odlišnosťami oproti našim. Hoci všetky európske štáty ratifikovali Viedenský dohovor o cestnej premávke a Viedenský dohovor o dopravných značkách a signáloch a možno predpokladať, že v zásade sú pravidlá veľmi podobné, určité rozdiely tu môžu byť, napríklad, z hľadiska predchádzania vpravo či povinnej výbavy.

Kompletný zoznam: Toto je 27 znížených pokút

Od včera, teda od nedele 1. júla, platia nižšie blokové pokuty za niektoré menej závažné priestupky. Prinášame kompletný zoznam. Pozrite sa, za čo na slovenských cestách zaplatíte menej.

Zároveň odporúča, aby slovenskí motoristi dodržali poučenie resp. inštrukcie, ktoré list zo zahraničia obsahuje. Je pravdepodobné, že zahraniční policajti už posielajú „pozdravy“ v anglickom alebo slovenskom jazyku. Pokiaľ je list len v reči danej krajiny a nemáte istotu, či máte pokutu zaplatiť, obráťte sa radšej na právnika.

Hoci exekučný príkaz môže prísť aj zo zahraničia, nestáva sa  to. Môže sa vám to však vypomstiť pri nasledujúcej ceste, keď pri rutinnej kontrole policajti odhalia nezaplatené pokuty. Policajti od vás môžu vymáhať ich zaplatenie a pokiaľ odmietnete, v niektorých krajinách môžu skonfiškovať auto alebo dočasne zakázať ďalšiu jazdu. Iný prípad nastáva, keď nadobudnete podozrenie, že ide o falošný list s cieľom vylákať od vás peniaze. „Ak má niekto podozrenie z protiprávneho konania, môže sa samozrejme obrátiť aj na slovenskú políciu,“ dodala Baloghová.

Cudzinci na Slovensku

Systém Eucaris využíva aj slovenská polícia a tento rok sa zaujímala o 5 779 zahraničných vodičov, vlani ich bol dvojnásobok: 12 311. Najčastejšie išlo o alkohol za volantom (5 734), ktorý v tomto roku predstavoval 99 percent z celkového počtu dopytov. Nie je asi prekvapením, že najviac žiadostí o informácie pre alkohol za volantom smerovalo do Česka (2 867) a Poľska (2 401). S obrovským odstupom nasleduje Belgicko (178) a Veľká Británia (104).


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×