Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na rovinu o štart-stop systéme: Šetrí palivo?

VIDEO
Systém štart-stop mnohí vodiči neznášajú, často síce funguje správne, inokedy však agregát auta vypne v úplne nevhodnej chvíli. Aká je teda pravda o tejto kontroverznej funkcii vozidiel? Dokáže naozaj usporiť palivo a znížiť emisie?
2 13 príspevkov 19.09.2018 / Filip Kadlečík

Existujú automobily, pri ktorých si prácu systému štart-stop ani len nevšimnete. Spravidla ide o kombináciu takto vybaveného agregátu so samočinnou prevodovkou. Vtedy sa totiž motor spustí okamžite už po jemnom uvoľnení brzdového pedálu. Vo vozidlách s manuálnou prevodovkou môže byť súhra kontroverzného systému s vodičom o niečo problematickejšia.

Systém štart-stop mnohí vodiči preklínajú, má vôbec svoje opodstatnenie? 2 fotografie v galérii Systém štart-stop mnohí vodiči preklínajú, má vôbec svoje opodstatnenie? Zdroj: Filip Kadlečík

Už i nám sa stalo, že viaceré automobily vypli motor v nevhodnej situácii a tým šoférovi skomplikovali prácu. Nemožno sa preto čudovať tomu, že viacerí vodiči tento systém doslova preklínajú a zo svojich automobilov by ho najradšej odstránili. Jason Fenske z youtube kanálu Engineering Explained sa preto detailne pozrel na to, či štart-stop reálne znižuje spotrebu paliva a tým i emisie.

Je dôležité uvedomiť si, že bez predmetného systému by pohonná jednotka automobilu fungovala i v situáciach, kedy to nie je potrebné. Podľa Fenskeho totiž bežný atmosférický štvorvalec už po siedmich sekundách práce na voľnobehu míňa viac paliva, než by v tomto prípade bolo potrebné na opätovné naštartovanie. Týchto sedem sekúnd viac-menej platí i pre ostatné, trebárs i objemnejšie, pohonné jednotky.

Výsledky štyroch porovnaní sú zvýraznené zelenou farbou 2 fotografie v galérii Výsledky štyroch porovnaní sú zvýraznené zelenou farbou Zdroj: Engineering Explained

Ak teda čakáte v statickej kolóne, na križovatke či napríklad pred železničným priecestím viac než sedem sekúnd, z hľadiska úspory paliva sa vám motor teoreticky oplatí vypnúť. Presne to je úloha systému štart-stop. Agregát, ktorý ním je vybavený, je totiž pripravený na násobne väčší počet štartov, ktoré absolvuje počas svojho životného cyklusu.

Ešte zaujímavejšie výsledky prináša porovnanie dvoch rovnakých zážihových atmosférických agregátov, z ktorých jeden mal systém štart-stop a druhý nie. Výskumný tím globálnej vedeckej inštitúcie SAE International takéto autá porovnal na štyroch totožných trasách na reálnych cestách, avšak vždy s inou mierou okolitej premávky. Nenávidený štart-stop nedal bežnému motoru ani len šancu na úspech.

Štart-stop systém: Čím kazí naše automobily?

Prakticky na každý komponent v aute sa nájde aspoň jeden mýtus. Systém štart-stop nie je výnimkou. Ten najrozšírenejší hovorí o rýchlejšom opotrebovaní motora. Je to pravda alebo nie?

V každom zo štyroch experimentov bola pohonná jednotka vybavená systémom štart-stop úspornejšia o niekoľko percent. Najvyšší rozdiel sa prejavil počas dopravnej špičky, kedy tú istú trasu modernejšie vozidlo absolvovalo s apetítom nižším o 8,7 %. Najmenší rozdiel (4,0 %) bol logicky dosiahnutý v menej preplnených uliciach, kedy auto nemuselo tak často zastavovať.

Odpoveď na otázku, či je systém štart-stop naozaj nevyhnutný a či pomáha znižovať spotrebu, je tým pádom jednoznačná. Aj keď ho mnohí z nás nemajú radi, jeho vplyv na efektívnejšiu jazdu s nižšími emisiami je nezanedbateľný. Pozitívne dôsledky nasadenia systému štart-stop by mohli byť citeľné najmä vo väčších mestách. Mimo nich jeho práca zďaleka nemá tak významený efekt.


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×