Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Vodičov čaká drahá jeseň

Hurikánová sezóna minulý týždeň ovplyvnila ceny ropy, našťastie iba dočasne. Tak či onak trende smeruje nahor a musíme sa pripraviť na drahú jeseň.
2 5 príspevkov 17.09.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy minulý týždeň na krátko preskočili 80-dolárovú hranicu, no napokon skončili tesne pod ňou. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 78,09 dolára za barel (66,81 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 76,83 dolára za barel (66,15 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, minulý týždeň sa niesol v znamení hurikánovej sezóny v USA. V stredu Brent atakoval hranicu 80 dolárov za barel pre obavy zo škôd, ktoré by mohol napáchať hurikán Florence na ropných zariadeniach v Mexickom Zálive. Napokon sa nič veľké nestalo a cena ropy vo štvrtok a v piatok klesala. Silu obáv z dopadu hurikánov na cenu ropy dokumentuje aj fakt, že ceny v druhej polovici týždňa padali aj napriek prudkému poklesu zásob a ťažby ropy v USA.

Benzín a nafta: Lepšie ceny v nedohľadne?

Hoci je momentálne ropa v podstate stabilná, každá radosť je predčasná. Trend ukazuje nahor a palivá, žiaľ, idú v stopách svetových trhov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 10. septembra stúpli. Benzín zdražel o 0,9 centu a diesel o 1,4 centu. Určitú úľavu môže naznačiť vývoj v Rotterdame, kde ceny palív v podstate stagnovali. Cena tony benzínu klesla v prvých štyroch dňoch týždňa o jedno euro, kým diesel zdražel o 5,50 eura. Boros na základe tohto vývoja odhaduje v najbližších dvoch až troch týždňoch pokles maloobchodných cien benzínu o jeden až dva centy, kým diesel by mal stagnovať.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách aspoň na čas prestal zvyšovať. Kým v týždni do 3. septembra sme tankovali benzín o 16,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 15,8 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa výrazne zväčšil: z 19,1 na 20,4 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív 2 fotografie v galérii Ceny palív Zdroj: EK


Najnovšie články
Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka

Mercedes-Benz triedy X sa v rukách známeho tunera ocitol v novej dimenzii. Zhmotnenie divokej predstavy zatiaľ ostáva otázne.

Carlex Design EXY 6x6: Zdolá aj mesačnú krajinu

Automobilka prezentovala systém, ktorý môže do minulosti poslať termíny hlavná a vedľajšia cesta i svetelnú signalizáciu.

Sú semafory minulosť? Ford si to myslí

Pohon kombinujúci akumulátor a dieselový štvorvalec dostali triedy C a E, druhý menovaný automobil k nemu ponúkne aj benzínovú alternatívu.

Mercedes vracia do hry naftový hybrid

Po teste zážihovej i vznetovej motorizácie do našej redakčnej garáže zavítal vrcholný agregát Ultimate. Grandland X má okrem vysokej výbavy i motor s výkonom...

Test Opel Grandland X: Ako za starých čias

Tuner zaoberajúci sa najmä riadiacimi jednotkami motorov ponúka pre naftovú strelu BMW dve úpravy, silnejšia posúva výkon na 515 koní.

McChip-DKR: Ešte viac sily pre M550d

Okrem novej výplne masky chladiča a 18-palcových kolies dostalo vozidlo červenú kožu či turbodiesel Smartstream dostupný v dvoch verziách.

Hyundai i40 prechádza balíkom zmien
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×