Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lexus je prvý: Zrkadlá nahradí kamerami

Audi e-tron prišlo o primát, no nezíska ho ani Mercedes-Benz. Elektronické oči namiesto zrkadiel bude mať už v októbri sedan japonskej značky.
6 1 príspevok 16.09.2018 / Marek Pokrývka

Už niekoľko dekád vídavame na konceptoch drobné kamery namiesto spätných zrkadiel. O reálnom nasadení technológie znižujúcej aerodynamický odpor i hluk sa hovorí dlhé roky, prvou lastovičkou v tomto smere malo byť Audi e-tron. Primát mu však konkurencia vyfúkla.

O vonkajšie spätné zrkadlá prišiel ako prvý Lexus ES 6 fotografií v galérii O vonkajšie spätné zrkadlá prišiel ako prvý Lexus ES Zdroj: Lexus

Implementáciu tohto prvku ohlásil nedávno Mercedes-Benz. Nemecká značka ho prekvapujúco začne najprv ponúkať pre ťažké úžitkové vozidlá, moderná opcia sa týka radov Actros a Arocs. Moderné riešenie má byť dostupné na jar. Do hry však vstúpil aj Lexus a nakoniec je prvý. Klasické zrkadlá totiž nahradí kamerami už počas októbra. Ponúkať ich bude za príplatok na sedane ES, ktorý na jar podstúpil generačnú výmenu. Neskôr majú nasledovať ďalšie automobily.

Systém je nazvaný v angličtine jednoducho Digital Outer Mirrors (digitálne vonkajšie zrkadlá). Limuzína vyššej strednej triedy disponuje elektronickými očami na tenkých nožičkách, ktoré majú v predstavenej forme čierny a strieborný lak. Ich tvar nevychádza len z prúdenia vzduchu. Konštruktéri dbali aj na to, aby bola čo najmenšia šanca na hromadenie dažďovej vody alebo snehu pred objektívom.

Technológia si vyžiadala použite dvoch extra displejov 6 fotografií v galérii Technológia si vyžiadala použite dvoch extra displejov Zdroj: Lexus

Obraz z kamier sa premieta na päťpalcové displeje, ktoré sú umiestnené na päte A-stĺpikov. Jeho forma nie je statická. Uhol záberu sa mení pri aktivovaní smerovky alebo zaradení spiatočky tak, aby mal vodič čo najlepší prehľad o aktuálnej situácii za vozidlom.

Lexus ES: V našich končinách len hybrid

Japonci odhalili novú limuzínu vyššej strednej triedy. Evokuje vlani uvedenú vlajkovú loď, dvojicu však nerozdeľujú iba rozmery.

U nás si však tento prvok pre sedan ES tak skoro neobjednáte. Kamery namiesto spätných zrkadiel bude Lexus ponúkať zatiaľ výhradne na japonskom trhu, kde legislatíva povolila implementáciu moderného riešenia už dávnejšie. Ďalšie krajiny budú nasledovať neskôr. O svetové prvenstvo teda Audi prišlo, no na európskych trhoch ešte stále môže byť prvé.


Video
Najnovšie články
Chevrolet Silverado neušiel downsizingu

Carlex Design má ďalšiu novinku. Tentokrát je to však trochu iná káva ako obvykle, nejde totiž o žiaden športový model.

Superšporty vymenil Carlex za dodávku VW

Hankook nám predviedol svoju novú vlajkovú loď a poodhalil, čo predchádzalo jej výrobe. Gumu sme si aj mohli vyskúšať.

Športové pneumatiky: Čo sa v nich skrýva?

Novým členom ponuky je variant Mid-Range, ktorý ponúka dojazd 420 kilometrov a o niečo horšie dynamické vlastnosti.

Tesla konečne uvádza lacnejší Model 3

Prevádzkový zisk v sledovanom období stúpol na 10,25 miliardy SEK z vlaňajších 7,34 miliardy SEK a prevádzková marža sa zvýšila na 11,1 % z 9,6 %.

Zisk Volvo Group v 3. štvrťroku výrazne vzrástol

Slovenský cenník vozidla štartuje na sume 14 990 eur, k dispozícii sú dve verzie karosérie, štyri motory a rovnaký počet úrovní vybavenia.

Citroën Berlingo: Ostrý štart predaja

Zábery zachytené v Číne ukazujú prototyp iba sčasti prekrytý fóliou, ktorý prezrádza viacero detailov. Autenticitu fotiek však spochybňujú.

Volkswagen Golf: Číslo osem na fotkách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×