Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lexus je prvý: Zrkadlá nahradí kamerami

Audi e-tron prišlo o primát, no nezíska ho ani Mercedes-Benz. Elektronické oči namiesto zrkadiel bude mať už v októbri sedan japonskej značky.
6 1 príspevok 16.09.2018 / Marek Pokrývka

Už niekoľko dekád vídavame na konceptoch drobné kamery namiesto spätných zrkadiel. O reálnom nasadení technológie znižujúcej aerodynamický odpor i hluk sa hovorí dlhé roky, prvou lastovičkou v tomto smere malo byť Audi e-tron. Primát mu však konkurencia vyfúkla.

O vonkajšie spätné zrkadlá prišiel ako prvý Lexus ES 6 fotografií v galérii O vonkajšie spätné zrkadlá prišiel ako prvý Lexus ES Zdroj: Lexus

Implementáciu tohto prvku ohlásil nedávno Mercedes-Benz. Nemecká značka ho prekvapujúco začne najprv ponúkať pre ťažké úžitkové vozidlá, moderná opcia sa týka radov Actros a Arocs. Moderné riešenie má byť dostupné na jar. Do hry však vstúpil aj Lexus a nakoniec je prvý. Klasické zrkadlá totiž nahradí kamerami už počas októbra. Ponúkať ich bude za príplatok na sedane ES, ktorý na jar podstúpil generačnú výmenu. Neskôr majú nasledovať ďalšie automobily.

Systém je nazvaný v angličtine jednoducho Digital Outer Mirrors (digitálne vonkajšie zrkadlá). Limuzína vyššej strednej triedy disponuje elektronickými očami na tenkých nožičkách, ktoré majú v predstavenej forme čierny a strieborný lak. Ich tvar nevychádza len z prúdenia vzduchu. Konštruktéri dbali aj na to, aby bola čo najmenšia šanca na hromadenie dažďovej vody alebo snehu pred objektívom.

Technológia si vyžiadala použite dvoch extra displejov 6 fotografií v galérii Technológia si vyžiadala použite dvoch extra displejov Zdroj: Lexus

Obraz z kamier sa premieta na päťpalcové displeje, ktoré sú umiestnené na päte A-stĺpikov. Jeho forma nie je statická. Uhol záberu sa mení pri aktivovaní smerovky alebo zaradení spiatočky tak, aby mal vodič čo najlepší prehľad o aktuálnej situácii za vozidlom.

Lexus ES: V našich končinách len hybrid

Japonci odhalili novú limuzínu vyššej strednej triedy. Evokuje vlani uvedenú vlajkovú loď, dvojicu však nerozdeľujú iba rozmery.

U nás si však tento prvok pre sedan ES tak skoro neobjednáte. Kamery namiesto spätných zrkadiel bude Lexus ponúkať zatiaľ výhradne na japonskom trhu, kde legislatíva povolila implementáciu moderného riešenia už dávnejšie. Ďalšie krajiny budú nasledovať neskôr. O svetové prvenstvo teda Audi prišlo, no na európskych trhoch ešte stále môže byť prvé.


Video
Najnovšie články
Hyundai investuje miliardy do palivových článkov

PRVÁ JAZDA Seat predstavil model Tarraco, ktorý môže zamiešať kartami v rámci koncernu Volkswagen. Sedemmiestne SUV na scénu prichádza ako posledné, porazí...

Seat Tarraco: Kodiaq má ďalšiu tvrdú konkurenciu

Kupé disponujúce špeciálnou karosériou s retro nádychom vzniklo v počte deväť kusov, z toho len jeden má manuálnu prevodovku.

Na predaj je unikátne Ferrari 599 GTZ

Omladená verzia SUV má pod kapotou prepracovaný šesťvalec a dynamikou sa takmer doťahuje na starší model GTS. Úpravy zasiahli aj podvozok či brzdy.

Porsche Macan S dosahuje výkon 354 koní

Nižšia cena jazdených vozidiel môže byť lákadlom, vždy si však treba uvedomiť i riziká, ktoré sú s ňou spojené. Pri kúpe automobilu z druhej ruky je však...

5 tipov: Takto sa vyhnete kúpe ojazdeného šrotu

Predaj áut v Európe aj naďalej ovplyvňuje septembrové zavedenie prísnejšieho testovacieho cyklu WLTP. V novembri predaj nových vozidiel opäť klesol.

V Európe sa v novembri predalo menej áut

Grafik sa chytil myšlienky na ďalšie odrody elektromobilu a vytvoril vizualizácie troch potenciálnych kandidátov.

Audi e-tron GT: Bude mať viac verzií?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×