Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aston Martin Rapide E: Oficiálne detaily

Elektrický liftback bude mať výkon 449 kW (610 k) a na jedno nabitie by mal prejsť 322 kilometrov. V pláne je vznik 155 exemplárov.
2 15.09.2018 / Marek Pokrývka

Do segmentu luxusných elektromobilov plánuje svojou troškou prispieť aj Aston Martin. Britská automobilka ohlásila tieto plány dávno, dokonca už na jeseň roka 2015 predstavila jeho prototyp postavený na báze liftbacku Rapide. Rovnako na tom bude sériový model. Jeho premiéra sa pravdepodobne odohrá čoskoro, na svete sú totiž prvé oficiálne detaily.

Premiéra elektromobilu by sa mohla odohrať v Paríži 2 fotografie v galérii Premiéra elektromobilu by sa mohla odohrať v Paríži Zdroj: Aston Martin

Elektrické vozidlo sa nakoniec bude volať Rapide E namiesto pôvodne plánovaného RapidE, pravdepodobne z dôvodu lepšieho odlíšenia od konvenčných modelov. Okrem mena sa medzičasom zmenil tiež základ. Kým vývojový exemplár vychádzal z verzie S, ten finálny sa zrodí na základe nedávno odhaleného ostrejšieho variantu AMR. Navonok sa od neho bude odlišovať vo viacerých detailoch. Prvá fotka ukazuje symbol E na predných blatníkoch, ktorý je spolu s karbónovými prahmi a brzdovými strmeňmi modrej farby. Viditeľné sú tiež špecifické disky kolies.

Z hľadiska sily neurobil Aston Martin žiadne kompromisy. Práve naopak, oproti východiskovej dvanásťvalcovej verzii bude tá elektrická ešte o niečo silnejšia. Vzadu bude mať dve pohonné jednotky schopné spoločne vyprodukovať výkon 449 kW (610 k) a krútiaci moment 950 Nm. Táto porcia by mala zabezpečiť akceleráciu na 100 km/h pod štyri sekundy a dosiahnutie tempa 250 km/h.

Britská automobilka poodhalila konfiguráciu pohonu 2 fotografie v galérii Britská automobilka poodhalila konfiguráciu pohonu Zdroj: Aston Martin

V útrobách modelu Rapide E bude akumulátor s kapacitou 65 kWh. Podľa normy WLTP by mal stačiť na prejdenie zhruba 200 míľ (322 kilometrov), pričom batériu možno nabíjať pri napätí 400 alebo 800 voltov. V prípade toho vyššieho má jej naplnenie trvať iba hodinu. Hmotnosť vozidla nepoznáme, firma z Gaydonu však spomína ľahké zliatiny a karbónové kompozity slúžiace na jej redukciu.

Aston Martin RapidE jazdí na elektrinu

Päťdverový elektromobil vychádza z bežného modelu Rapide S. Nad jeho sériovou výrobou zatiaľ visí otáznik.

Aston Martin nechce novinku predávať masovo. Anglická značka otvorene priznáva, že model Rapide E je vo veľkej miere testovacím predvojom oživenia značky Lagonda. Z tohto dôvodu bude výroba limitovaná. V pláne je vznik 155 exemplárov, cenu jedného z nich zatiaľ nepoznáme. Oficiálne odhalenie elektromobilu sa môže odohrať na parížskom autosalóne.


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×