Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

DS3 Crossback prekvapuje hneď dvakrát

Prémiová dcéra automobilky Citroën vyrukovala s novým modelom DS3 Crossback, ktorý bude ponúkať aj ako elektromobil.
17 1 príspevok 15.09.2018 / Redakcia AUTO BILD

Citroën je známy svojím odvážnym dizajnovým smerovaním. To isté platí o jeho bývalom oddelení, teraz už formálne samostatnej značke DS. Nečakane avantgardné krivky si neodpustila ani pri svojom najčerstvejšom aute menom DS3 Crossback, ba čo viac, pridala k nim aj ďalšie prekvapenie v podobe pohonného ústrojenstva. Rozmach elektrických motorov je badateľný všade a neostal nič dlžný ani francúzskej automobilke.

DS3 Crossback je Francúz telom aj dušou 17 fotografií v galérii DS3 Crossback je Francúz telom aj dušou Zdroj: DS Automobiles

Rodina nového malého SUV teda obsiahne aj batériovú verziu. Model označený ako DS3 Crossback E-Tense bude poháňať výhradne elektromotor, ktorý dosahuje výkon rovných 100 kW (136 k). Obligátne zrýchlenie z 0 na 100 si ekologicky ladené vozidlo odbije za 8,7 sekundy, prejaví sa pri tom aj 260 Nm krútiaceho momentu. Energiu má skladovať akumulátor typu Li-ion s kapacitou 50 kWh. Plne nabitý elektromobil zvládne prebrázdiť približne 300 kilometrov, pričom čerpanie elektriny mu v bežných podmienkach zaberie päť hodín. Pomocou rýchlonabíjačky je však 80% kapacity možné dosiahnuť za 30 minút.

Zástancovia klasických pohonov budú mať na výber z troch benzínových a dvoch naftových agregátov. Pravdepodobne pôjde o známe motory, no zverejnené sú zatiaľ iba ich naladenia. Výkony 74 kW (100 k) a 96 kW (130 k) sú rovnaké pre vznetové aj zážihové varianty. Odlišovať sa bude iba najsilnejší zástupca benzínu s maximom na úrovni 114 kW (155 k).

V ponuke sa objaví elektrický variant E-Tense 17 fotografií v galérii V ponuke sa objaví elektrický variant E-Tense Zdroj: DS Automobiles

Takmer všetky exteriérové prvky odkazujú na tvar písmen DS. Badateľné je to už pri pohľade na masku chladiča umiestnenú pod expresívnymi LED svetlometmi, ktoré dopĺňajú originálne diódy v nárazníku. Najkontroverznejším počinom je však asi motív vlny na bočných dverách. Pri jeho skúmaní si môžeme všimnúť aj zapustené kľučky dverí, ktoré sa v prípade potreby automaticky vysúvajú. Vzadu sa objavili tenké svetlá prepojené chrómom. Nárazník elektrickej verzie je plný, kým pri spaľovacích motoroch z neho ústia veľké okrúhle koncovky výfuku.

DS3 Crossback má evokovať väčšieho brata

Druhá generácia bude ešte extravagantnejšia než tá dosluhujúca, stáť má na modulárnej platforme CMP. Dátum premiéry známy nie je.

Túžbu odlíšiť sa uspokojí široká paleta farieb. Kombinovať bude možno desať lakov karosérie a diskov kolies spoločne s tromi odtieňmi strechy. Francúzska automobilka bude ponúkať aj päť predpripravených štylizovaných variantov označených ako DS Montmartre, DS Bastille, DS Performance Line, DS Rivoli a DS Opera.

Avantgardný vzhľad dostal aj interiér novinky 17 fotografií v galérii Avantgardný vzhľad dostal aj interiér novinky Zdroj: DS Automobiles

Zvolené vyhotovenie sa odrazí aj na vzhľade kabíny. Interiér bude obohatený alcantarou, prípadne kožou Nappa s perlovým alebo diamantovým tkaním, a taktiež upúta avantgardnými tvarmi. Ide najmä o motív kosoštvorcov na palubnej doske. Novinka disponuje digitálnym prístrojovým panelom, head-up displejom i veľkou obrazovkou infotainmentu a okrem iného ponúkne adaptívny tempomat, parkovacieho asistenta či služby prepojené s mobilným telefónom.

Na cenu a chýbajúce technické detaily si budeme musieť zrejme počkať do autosalóna v Paríži. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že malé SUV v portfóliu prémiovej dcéry značky Citroën nahradí doterajší hatchback označený ako DS3.


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×