Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autá prerobené na LPG a CNG: Chystá sa dotácia?

Dieselgate prišiel aj na Slovensko, avšak nie vo forme obmedzení. V parlamente je totiž návrh na daňovú úľavu aj dotáciu na autá s alternatívnymi pohonmi.
1 13 príspevkov 14.09.2018 / Soňa Zverková

Sú to už tri roky, čo Volkswagen priznal manipulácie s emisiami pri homologizačných testoch v USA. Odvtedy aféra dieselgate nabrala gigantické rozmery. Kým spočiatku sa kritika sústredila len na VW, postupne sa do zameriavača úradov po celom svete dostali ostatné automobilky. Medzičasom sa objavujú pochybnosti aj o čistote benzínových motorov a je len otázkou času, kým filtre pevných častíc budú povinné aj pre ne. A potom tu máme zákazy vjazdu starších dieselov do nemeckých miest. Je viac ako isté, že postupne sa tieto obmedzenia rozšíria aj do ostatných krajín.

Ilustračná snímka

Aféra resp. jej dôsledky dorazili aj k nám. Lenže nie vo forme obmedzení, ale naopak, finančnej výhody. O tom je totiž jeden poslanecký návrh na zmenu hneď dvoch zákonov: zákona o dani z motorového vozidla, ktorú platia podnikatelia, a zákona o Environmentálnom fonde.

Poslanci navrhujú oslobodenie podnikateľov od povinnosti platiť túto daň, ak má vozidlo alternatívny pohon alebo využíva alternatívne palivá. „Cieľom uvedenej novely zákona je zatraktívniť pre podnikateľské prostredie nákup a registráciu vozidiel, ktoré využívajú alternatívne druhy paliva alebo iný, alternatívny spôsob ich pohonu,“ píše sa v dôvodovej správe.

Poslanci však myslia aj na ostatných motoristov, čiže fyzické osoby. Tie by mali nárok na dotáciu vo výške 500 eur. „Keďže fyzické osoby nie sú spravidla platcami dane z motorových vozidiel, zavádzame novú formu dotácie na prerábku vozidiel na inštalácie plynových technických zariadení,“ dodáva správa.

Štát chystá ďalšiu daň: Majiteľ auta zaplatí viac

Motoristická verejnosť má dostatok povinných výdavkov aj bez toho, aby na ňu štát uvalil ďalšie náklady. Presne to sa však chystá vo forme dane z poistenia, ktorá zasiahne každý druh poistenia:...

Návrh sa týka osobných (M) a malých úžitkových vozidiel (N), ako aj vozidiel kategórie L, čiže motocyklov, trojkoliek a štvorkoliek. Konkrétne sa hovorí o hybridnom a elektrickom pohone, pohone na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo skvapalnený ropný plyn (LPG) a vodíkovom pohone.

Navrhovatelia upozorňujú na všeobecný trend znižovania emisií v doprave v Európskej únii a čoraz prísnejšie emisné normy. Podľa nich sa Slovensko prihlásilo k záväzku EÚ a sľúbilo, že do roku 2020 bude na našich cestách jazdiť minimálne 10 percent vozidiel na alternatívne palivá resp. s alternatívnym typom pohonu. „Keďže v roku 2016 bolo na Slovensku evidovaných len 2,1 percenta vozidiel jazdiacich na alternatívne palivá, je evidentné, že svoj záväzok voči EÚ Slovensko nesplní,“ zdôrazňujú poslanci.

Nebojte sa áut na CNG: Tieto kúpite aj u nás

Pri spaľovaní CNG uniká do ovzdušia v porovnaní s naftou alebo benzínom výrazne menej škodlivých emisií, a preto je CNG zaradené medzi alternatívne motorové palivá. Prečo sú autá na zemný plyn tak...

Prestavby vozidiel jazdiacich na benzín na LPG, CNG či LNG nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Technológie v priebehu posledných desaťročí výrazne pokročili a v súčasnosti sú podľa poslancov plynové systémy na takej úrovni, že jazda na plyn nie je prakticky rozoznateľná ako jazda na benzín. Výhoda prevádzky vozidla na plynový pohon má teda nielen ekonomický, ale aj ekologický charakter.

Nanešťastie, poslanci v návrhu nevyčíslili dopady na štátny rozpočet a neuviedli ani spôsob, akým by sa vykompenzoval výpadok v daňových príjmoch štátu ani náklady na dotácie. Vzhľadom na to, že ide o návrh opozície, ktorý naviac môže urobiť nemalú dieru v rozpočte, nepredpokladáme, že má šancu na úspech.


Video
Najnovšie články
Elon Musk opäť šokuje: Lietajúci športiak Tesly?

Obe hybridné verzie prichádzajú s prepracovanými nárazníkmi či svetlami, v interiéri sa objavil väčší displej a dotykový panel klimatizácie.

Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×