Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autá prerobené na LPG a CNG: Chystá sa dotácia?

Dieselgate prišiel aj na Slovensko, avšak nie vo forme obmedzení. V parlamente je totiž návrh na daňovú úľavu aj dotáciu na autá s alternatívnymi pohonmi.
1 13 príspevkov 14.09.2018 / Soňa Zverková

Sú to už tri roky, čo Volkswagen priznal manipulácie s emisiami pri homologizačných testoch v USA. Odvtedy aféra dieselgate nabrala gigantické rozmery. Kým spočiatku sa kritika sústredila len na VW, postupne sa do zameriavača úradov po celom svete dostali ostatné automobilky. Medzičasom sa objavujú pochybnosti aj o čistote benzínových motorov a je len otázkou času, kým filtre pevných častíc budú povinné aj pre ne. A potom tu máme zákazy vjazdu starších dieselov do nemeckých miest. Je viac ako isté, že postupne sa tieto obmedzenia rozšíria aj do ostatných krajín.

Ilustračná snímka

Aféra resp. jej dôsledky dorazili aj k nám. Lenže nie vo forme obmedzení, ale naopak, finančnej výhody. O tom je totiž jeden poslanecký návrh na zmenu hneď dvoch zákonov: zákona o dani z motorového vozidla, ktorú platia podnikatelia, a zákona o Environmentálnom fonde.

Poslanci navrhujú oslobodenie podnikateľov od povinnosti platiť túto daň, ak má vozidlo alternatívny pohon alebo využíva alternatívne palivá. „Cieľom uvedenej novely zákona je zatraktívniť pre podnikateľské prostredie nákup a registráciu vozidiel, ktoré využívajú alternatívne druhy paliva alebo iný, alternatívny spôsob ich pohonu,“ píše sa v dôvodovej správe.

Poslanci však myslia aj na ostatných motoristov, čiže fyzické osoby. Tie by mali nárok na dotáciu vo výške 500 eur. „Keďže fyzické osoby nie sú spravidla platcami dane z motorových vozidiel, zavádzame novú formu dotácie na prerábku vozidiel na inštalácie plynových technických zariadení,“ dodáva správa.

Štát chystá ďalšiu daň: Majiteľ auta zaplatí viac

Motoristická verejnosť má dostatok povinných výdavkov aj bez toho, aby na ňu štát uvalil ďalšie náklady. Presne to sa však chystá vo forme dane z poistenia, ktorá zasiahne každý druh poistenia:...

Návrh sa týka osobných (M) a malých úžitkových vozidiel (N), ako aj vozidiel kategórie L, čiže motocyklov, trojkoliek a štvorkoliek. Konkrétne sa hovorí o hybridnom a elektrickom pohone, pohone na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo skvapalnený ropný plyn (LPG) a vodíkovom pohone.

Navrhovatelia upozorňujú na všeobecný trend znižovania emisií v doprave v Európskej únii a čoraz prísnejšie emisné normy. Podľa nich sa Slovensko prihlásilo k záväzku EÚ a sľúbilo, že do roku 2020 bude na našich cestách jazdiť minimálne 10 percent vozidiel na alternatívne palivá resp. s alternatívnym typom pohonu. „Keďže v roku 2016 bolo na Slovensku evidovaných len 2,1 percenta vozidiel jazdiacich na alternatívne palivá, je evidentné, že svoj záväzok voči EÚ Slovensko nesplní,“ zdôrazňujú poslanci.

Nebojte sa áut na CNG: Tieto kúpite aj u nás

Pri spaľovaní CNG uniká do ovzdušia v porovnaní s naftou alebo benzínom výrazne menej škodlivých emisií, a preto je CNG zaradené medzi alternatívne motorové palivá. Prečo sú autá na zemný plyn tak...

Prestavby vozidiel jazdiacich na benzín na LPG, CNG či LNG nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Technológie v priebehu posledných desaťročí výrazne pokročili a v súčasnosti sú podľa poslancov plynové systémy na takej úrovni, že jazda na plyn nie je prakticky rozoznateľná ako jazda na benzín. Výhoda prevádzky vozidla na plynový pohon má teda nielen ekonomický, ale aj ekologický charakter.

Nanešťastie, poslanci v návrhu nevyčíslili dopady na štátny rozpočet a neuviedli ani spôsob, akým by sa vykompenzoval výpadok v daňových príjmoch štátu ani náklady na dotácie. Vzhľadom na to, že ide o návrh opozície, ktorý naviac môže urobiť nemalú dieru v rozpočte, nepredpokladáme, že má šancu na úspech.


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×