Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes predviedol mobilitu budúcnosti

VIDEO
Kľúčovou vlastnosťou štúdie Vision Urbanetic je flexibilita, na podvozok obsahujúci dôležité komponenty možno umiestniť dva moduly.
7 12.09.2018 / Marek Pokrývka

Mnohé automobilky sa snažia odhadnúť, ako môže vyzerať osobná doprava o jednu či dve dekády. Spoločnými rysmi väčšiny futuristických konceptov sú elektrický pohon a autonómne ovládanie. Spĺňa ich aj štúdia Vision Urbanetic, prostredníctvom ktorej Mercedes-Benz predviedol mobilitu budúcnosti podľa svojho gusta. Jej ďalšou kľúčovou vlastnosťou je flexibilita.

Koncept pozostáva z plne autonómneho podvozka a dvoch nadstavieb 7 fotografií v galérii Koncept pozostáva z plne autonómneho podvozka a dvoch nadstavieb Zdroj: Mercedes-Benz

Základom novinky z dielne úžitkovej divízie nemeckého výrobcu je podvozok obsahujúci všetky dôležité komponenty. Plošina teda združuje batérie, elektromotory, svetlá i početné senzory, ktoré sú potrebné na orientáciu vozidla v priestore. Na tento základ možno umiestniť dva moduly. Jeden je určený pre pasažierov a vyznačuje sa organickým dizajnom s množstvom malých okien, kým nákladný svojim vzhľadom pripomína lodný kontajner. Miesto pre vodiča v ňom netreba hľadať.

Mercedes uvádza, že v osobnej verzii vie elektromobil s dĺžkou 5,14 metra pojať až 12 pasažierov. Úžitkový variant disponuje 3,7-metrovým nákladovým priestorom s celkovým objemom 10 kubických metrov. Moduly sa majú dať pomerne rýchlo vymeniť, pričom samotný podvozok dokáže jazdiť aj samostatne. Jedno vozidlo tak môže počas dňa vykonávať viacero úloh.

Mercedes-Benz EQC: Elektrická éra je tu

Trojcípa hviezd predstavila sériové SUV s výkonom 300 kW (408 k), predávať by sa malo podľa neoficiálnych informácií od asi 70-tisíc eur.

Základným cieľom tejto flexibility je zníženie počtu áut v urbanizovaných oblastiach, pre ktoré je koncept Vision Urbanetic určený už svojím menom. Dôležitým článkom fungovania je pritom internet. Vďaka digitálnemu napojeniu na infraštruktúru môže napríklad jeden automobil počas rannej špičky voziť ľudí do školy či práce, následne prijme alternatívnu požiadavku a po výmene nadstavby sa vydá plniť kuriérske služby.


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×