Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes predviedol mobilitu budúcnosti

VIDEO
Kľúčovou vlastnosťou štúdie Vision Urbanetic je flexibilita, na podvozok obsahujúci dôležité komponenty možno umiestniť dva moduly.
7 12.09.2018 / Marek Pokrývka

Mnohé automobilky sa snažia odhadnúť, ako môže vyzerať osobná doprava o jednu či dve dekády. Spoločnými rysmi väčšiny futuristických konceptov sú elektrický pohon a autonómne ovládanie. Spĺňa ich aj štúdia Vision Urbanetic, prostredníctvom ktorej Mercedes-Benz predviedol mobilitu budúcnosti podľa svojho gusta. Jej ďalšou kľúčovou vlastnosťou je flexibilita.

Koncept pozostáva z plne autonómneho podvozka a dvoch nadstavieb 7 fotografií v galérii Koncept pozostáva z plne autonómneho podvozka a dvoch nadstavieb Zdroj: Mercedes-Benz

Základom novinky z dielne úžitkovej divízie nemeckého výrobcu je podvozok obsahujúci všetky dôležité komponenty. Plošina teda združuje batérie, elektromotory, svetlá i početné senzory, ktoré sú potrebné na orientáciu vozidla v priestore. Na tento základ možno umiestniť dva moduly. Jeden je určený pre pasažierov a vyznačuje sa organickým dizajnom s množstvom malých okien, kým nákladný svojim vzhľadom pripomína lodný kontajner. Miesto pre vodiča v ňom netreba hľadať.

Mercedes uvádza, že v osobnej verzii vie elektromobil s dĺžkou 5,14 metra pojať až 12 pasažierov. Úžitkový variant disponuje 3,7-metrovým nákladovým priestorom s celkovým objemom 10 kubických metrov. Moduly sa majú dať pomerne rýchlo vymeniť, pričom samotný podvozok dokáže jazdiť aj samostatne. Jedno vozidlo tak môže počas dňa vykonávať viacero úloh.

Mercedes-Benz EQC: Elektrická éra je tu

Trojcípa hviezd predstavila sériové SUV s výkonom 300 kW (408 k), predávať by sa malo podľa neoficiálnych informácií od asi 70-tisíc eur.

Základným cieľom tejto flexibility je zníženie počtu áut v urbanizovaných oblastiach, pre ktoré je koncept Vision Urbanetic určený už svojím menom. Dôležitým článkom fungovania je pritom internet. Vďaka digitálnemu napojeniu na infraštruktúru môže napríklad jeden automobil počas rannej špičky voziť ľudí do školy či práce, následne prijme alternatívnu požiadavku a po výmene nadstavby sa vydá plniť kuriérske služby.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×