Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po párty za volant? Risk i bez alkoholu v krvi

O tom, že alkohol za volant nepatrí, netreba diskutovať. Po víkendových párty mnohí šoféri čakajú na to, aby si mohli sadnúť za volant s čistým svedomím. Nová štúdia však naznačuje, že sa je stále čoho báť.
2 3 príspevky 10.09.2018 / Filip Kadlečík

Po dlhom a náročnom pracovnom týždni cez víkend mnohí z nás hľadajú “únik z reality” na rôznych spoločenských udalostiach, kde väčšinou samozrejme nechýba ani alkohol. Množstvo vodičov pristupuje na druhý deň k šoférovaniu zodpovedne a za volant nesadnú až kým si, napríklad vďaka dregeru, nie sú istí, že už v krvi nemajú ani stopu alkoholu.

Za volant sa neoplatí sadať ani 2 fotografie v galérii Za volant sa neoplatí sadať ani "po opici", vyčerpanie po prehýrenej noci má na vodiča stále negatívny dopad Zdroj: Pexels

Nedávno zverejnená štúdia britskej University of Bath však naznačuje, že ani tento prístup nie je úplne správny. O analýze, ktorá sa zameriavala na výkonnosť vodičov po prehýrenej noci, informoval server Auto Express. Dozvedáme sa z nej, že na prvý pohľad zodpovedný prístup vodičov vôbec taktiež nemusí byť správny.

Briti totiž informujú, že u skúmaných subjektov bola “schopnosť viesť vozidlo výrazne obmedzená, čo naznačilo najmä časté vybočovanie z určenej trasy”. Dôležitým poznatkom je fakt, že to platilo i po tom, ako už vo vodičovej krvi neboli ani len zvyšky alkoholu. Závery vychádzajú z rozboru 770 štúdií, ktoré vedci vykonali v priebehu posledných štyroch dekád. Z nich bolo 11 kľúčových, ktoré poskytovali dostatok dát pre serióznu analýzu.

Poisťovne za alkohol potrestajú i spolujazdcov

Sviatky lásky a pokoja sa môžu cesty zmeniť na bojové pole. Hovoríme o alkohole. Vedeli ste, že za alkohol trestá nielen polícia, ale aj poisťovne? A to dokonca aj spolujazdcov?

Je zaujímavé, že na mentálnu prácu či kreatívnu činnosť “opica” podľa Britov negatívny dopad mať nemusí. Zhoršená je však koncetrácia, pamäť a dokonca i reakčné časy. Pri fyzických činnostiach sú teda dôsledky prehýrenej noci omnoho zreteľnejšie. Posádku automobilu môžu okrem zvýšeného rizika mikrospánku ohrozovať najmä výrazne pomalšie reflexy vodiča. Reakčný čas skúmaných subjektov bol v takomto stave pomalší o 20 %. Za volant sa teda ani náhodou neoplatí sadať nielen s alkolom v krvi, ale ani po veľkej párty.


Video
Najnovšie články
Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne

Briti hlásia príchod svojej vlajkovej lode v najlepšej forme. Tretia generácia modelu Flying Spur má byť najlepším Bentley, ktoré kedy vzniklo. Zachová si...

Opulentný luxus: Bentley Flying Spur cieli na trón

Renault a Fiat Chrysler sa chceli zlúčiť, no rokovania sa skončili neúspechom, za ktorý obidve automobilky obvinili francúzsku vládu. Viacerí vládni činitelia...

Nádej na zlúčenie Renaultu a FCA ešte stále žije
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×