Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Legendárna Škoda 130 RS: Drahšia než Superb

Aj Škodovka môže byť svetovou legendou. V minulosti vyrobila táto automobilka vozidlo, ktoré zmietlo všetkých konkurentov zo stola!
6 5 príspevkov 09.09.2018 / Redakcia AUTO BILD

Tradičná automobilka našich susedov je dnes populárna najmä kvoli kvalitným a cenovo dostupným vozidlám. História značky Škoda však siaha omnoho hlbšie. V minulosti bola totiž veľkým menom aj vo svete motoršportu, konkrétne v rely. Prelomovým modelom bol typ 130 RS.

Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro 6 fotografií v galérii Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro Zdroj: Car and Classic

Pretekársky špeciál zo sedemdesiatych rokov rozvíril vody a dokázal, že nie len na západe vznikajú mimoriadne agilne vozidlá. Ako dôkaz poslúžia napríklad úspechy Johna Haughlanda, ktorý so stotridsiatkou vyhral viac ako 100 pretekov. Na svete je len približne 38 originálnych exemplárov, pričom sa z tohto počtu do dnešných dní zachovala len časť. Nájsť kúsok s dobrým technickým stavom je teda takmer nemožné. Jeden sa však objavil na predaj v Bulharsku.

Vyrobený bol v roku 1979 pre domáci Auto Sport Club Bulgaria a aktívne súťažil medzi rokmi 1980 a 1983. V roku 1997 prešlo vozidlo kompletnou renováciou, ktorá trvala 9 rokov, a následne putovalo do rúk zberateľa Hristiyana Kosturskeho. Pod kapotou tejto rarity sa ukrýva 1,3-litrový (1298 ccm) s výkonom 104 kW (142 k), pričom auto váži iba 720 kg. Za legendárnu Škodu si majiteľ pýta 85 tisíc eur.

Škoda Rapid: Nástupca predčasne odhalený

Česká stránka publikovala fotografie, ktoré zachytávajú sériovú verziu hatchbacku. Vozidlo by mohlo prejsť premenovaním na Favorit alebo Feliciu.


Video
Najnovšie články
Citroën C5 Aircross: Vieme slovenské ceny

Elon Musk je známy svojimi odvážnymi vyjadreniami, ktoré často šokujú celý svet. Podobné sa mu podarilo aj tentokrát, americký vizionár najnovšie tvrdí,...

Elon Musk opäť šokuje: Lietajúci športiak Tesly?

Obe hybridné verzie prichádzajú s prepracovanými nárazníkmi či svetlami, v interiéri sa objavil väčší displej a dotykový panel klimatizácie.

Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×