Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Legendárna Škoda 130 RS: Drahšia než Superb

Aj Škodovka môže byť svetovou legendou. V minulosti vyrobila táto automobilka vozidlo, ktoré zmietlo všetkých konkurentov zo stola!
6 5 príspevkov 09.09.2018 / Redakcia AUTO BILD

Tradičná automobilka našich susedov je dnes populárna najmä kvoli kvalitným a cenovo dostupným vozidlám. História značky Škoda však siaha omnoho hlbšie. V minulosti bola totiž veľkým menom aj vo svete motoršportu, konkrétne v rely. Prelomovým modelom bol typ 130 RS.

Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro 6 fotografií v galérii Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro Zdroj: Car and Classic

Pretekársky špeciál zo sedemdesiatych rokov rozvíril vody a dokázal, že nie len na západe vznikajú mimoriadne agilne vozidlá. Ako dôkaz poslúžia napríklad úspechy Johna Haughlanda, ktorý so stotridsiatkou vyhral viac ako 100 pretekov. Na svete je len približne 38 originálnych exemplárov, pričom sa z tohto počtu do dnešných dní zachovala len časť. Nájsť kúsok s dobrým technickým stavom je teda takmer nemožné. Jeden sa však objavil na predaj v Bulharsku.

Vyrobený bol v roku 1979 pre domáci Auto Sport Club Bulgaria a aktívne súťažil medzi rokmi 1980 a 1983. V roku 1997 prešlo vozidlo kompletnou renováciou, ktorá trvala 9 rokov, a následne putovalo do rúk zberateľa Hristiyana Kosturskeho. Pod kapotou tejto rarity sa ukrýva 1,3-litrový (1298 ccm) s výkonom 104 kW (142 k), pričom auto váži iba 720 kg. Za legendárnu Škodu si majiteľ pýta 85 tisíc eur.

Škoda Rapid: Nástupca predčasne odhalený

Česká stránka publikovala fotografie, ktoré zachytávajú sériovú verziu hatchbacku. Vozidlo by mohlo prejsť premenovaním na Favorit alebo Feliciu.


Najnovšie články
Test Kodiaq Sportline: Najlepšia Škoda

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa

Kompletne otvorený roadster odkazuje na stroje z povojnového obdobia. Existujú dve verzie, pri oboch je základom kupé 812 Superfast.

Ferrari Monza má najsilnejší motor značky

Ford do Európy definitívne prináša Ranger Raptor a spolu s ním i ďalšie novinky. Oznámil to na autosalóne úžitkových vozidiel v Hannoveri. Tešiť sa po novom...

Premiéry Fordu: Ranger Raptor i Custom PHEV

Nemecko chcelo s pomocou stimulov a dotácií dostať na svoje ciele milión áut do roka 2020. Tento cieľ však nie je reálny a určite sa nenaplní.

Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×