Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Legendárna Škoda 130 RS: Drahšia než Superb

Aj Škodovka môže byť svetovou legendou. V minulosti vyrobila táto automobilka vozidlo, ktoré zmietlo všetkých konkurentov zo stola!
6 5 príspevkov 09.09.2018 / Redakcia AUTO BILD

Tradičná automobilka našich susedov je dnes populárna najmä kvoli kvalitným a cenovo dostupným vozidlám. História značky Škoda však siaha omnoho hlbšie. V minulosti bola totiž veľkým menom aj vo svete motoršportu, konkrétne v rely. Prelomovým modelom bol typ 130 RS.

Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro 6 fotografií v galérii Špeciálna škodovka má aj po rokoch svoje čaro Zdroj: Car and Classic

Pretekársky špeciál zo sedemdesiatych rokov rozvíril vody a dokázal, že nie len na západe vznikajú mimoriadne agilne vozidlá. Ako dôkaz poslúžia napríklad úspechy Johna Haughlanda, ktorý so stotridsiatkou vyhral viac ako 100 pretekov. Na svete je len približne 38 originálnych exemplárov, pričom sa z tohto počtu do dnešných dní zachovala len časť. Nájsť kúsok s dobrým technickým stavom je teda takmer nemožné. Jeden sa však objavil na predaj v Bulharsku.

Vyrobený bol v roku 1979 pre domáci Auto Sport Club Bulgaria a aktívne súťažil medzi rokmi 1980 a 1983. V roku 1997 prešlo vozidlo kompletnou renováciou, ktorá trvala 9 rokov, a následne putovalo do rúk zberateľa Hristiyana Kosturskeho. Pod kapotou tejto rarity sa ukrýva 1,3-litrový (1298 ccm) s výkonom 104 kW (142 k), pričom auto váži iba 720 kg. Za legendárnu Škodu si majiteľ pýta 85 tisíc eur.

Škoda Rapid: Nástupca predčasne odhalený

Česká stránka publikovala fotografie, ktoré zachytávajú sériovú verziu hatchbacku. Vozidlo by mohlo prejsť premenovaním na Favorit alebo Feliciu.


Video
Najnovšie články
Dolný Kubín finišuje s opravou dôležitej križovatky

Americký tuner StreetFighter LA transplantoval srdce klasickej 911-tke. Stádo takmer šesťsto koní upraveného Porsche 911 E-RWB poháňa výhradne elektrina.

Porsche 911 E-RWB: Pouličný bitkár v bielom

Po boku hatchbacku novej Mazdy3 sa predstaví aj sedan. Už koncom novembra sa na autosalóne v Los Angeles dozvieme ďalšie detaily.

Mazda3: Nové zábery odhaľujú aj sedan

Volkswagen sa pripravuje na výrobu 50 miliónov elektromobilov a zaobstaranie batérií. Na tento účel vyčlenil niekoľko desiatok miliárd eur.

VW chce vyrobiť 50 miliónov elektromobilov

Európska únia sa zatiaľ vyhla americkým clám na dovoz áut zo zahraničia, to však podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera môže trvať len do konca...

Juncker: Prímerie medzi USA a EÚ ohľadne áut je krehké

Americký výrobca elektromobilov Tesla má na burze prvýkrát vyššiu hodnotu než BMW. Už len Daimler, Toyota a VW majú v súčasnosti väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Tesla má vyššiu trhovú hodnotu než BMW

Facelift už bol na spadnutie, o nástupcovi Mitsubishi L200 sa šepkalo niekoľko mesiacov. Pick-up nakoniec dostal modernú prednú časť i vylepšenú samočinnú...

Mitsubishi L200: Radikálna zmena imidžu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×