Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Renault Arkana: Prvé ľudové SUV-kupé

Na moskovskom autosalóne predstavili Francúzi dynamicky tvarované vozidlo, ktoré je pravdepodobne technicky spriaznené s typom Duster.
8 5 príspevkov 30.08.2018 / Marek Pokrývka

Ešte počas minulej dekády boli písmená SUV synonymom veľkých škatúľ s nadpriemernou svetlou výškou a pohonom všetkých kolies. No doba pokročila a uvedené charakteristiky dnes často neplatia. Veľké haló spôsobili dynamickejšie tvarované automobily tejto kategórie. BMW X6 spustilo lavínu, ktorej súčasťou sa stalo viacero prémiových značiek. Masovému trhu sa však tento štýl vyhýbal. Renault sa to rozhodol zmeniť, na výstave v Moskve uviedol typ Arkana.

Renault dal svojej novinke atraktívny dizajn 8 fotografií v galérii Renault dal svojej novinke atraktívny dizajn Zdroj: Renault

Toto nedávno avizované meno dostalo vozidlo, ktoré možno označiť za prvé ľudové SUV-kupé. Výrobca jeho prípravu oficiálne potvrdil pred dvomi mesiacmi spolu so zverejnením pilotnej fotky. Moskovský exponát nazýva prototypom, sériový model sa však pravdepodobne od neho nebude takmer nijak líšiť. Úpravou prejdú snáď iba nápadne malé spätné zrkadlá.

Renaul Arkana dizajnom napĺňa očakávania. Jeho predná časť obsahuje charakteristickú masku chladiča lemovanú nezameniteľnými LED svetlometmi, ďalej však prichádzajú na scénu mierne športovo štylizované nárazníky a mohutné blatníky vyplnené 19-palcovými kolesami. Tie dávajú vozidlu dobrú dávku vizuálnej dynamiky. Tú umocňuje klesajúca strecha, ktorá prechádza do veka batožinového priestoru s takmer úplne prepojenými diódovými svetlami a výrazným integrovaným spojlerom.

Zatiaľ nie je jasné, či SUV-kupé príde do Európy 8 fotografií v galérii Zatiaľ nie je jasné, či SUV-kupé príde do Európy Zdroj: Renault

O technickej stránke vozidla nepovedala francúzska automobilka zhola nič. Zákulisné správy už dávnejšie spomínali technický základ v lokálnom produkte menom Kaptur, ktorý napriek takmer zhodnému menu i výzoru nevyužíva rovnakú techniku ako populárny Captur. Jeho najbližším príbuzným je Dacia Duster. Podobný prípad má byť Arkana, čo by mohlo znamenať rázvor náprav merajúci 2 673 mm a viaceré spoločné rysy v oblasti ponúkaných motorov či prevodoviek.

Test Renault Koleos: Dôraz na pohodlie

Druhá generácia francúzskeho SUV zaujme dizajnom, ponúka veľkorysý vnútorný priestor a má mäkko naladený podvozok.

Renault si miesto svojej aktuálnej premiéry nevybral náhodne. Na ruskom trhu mal v minulom roku podiel až 28% a najväčšia krajina sveta bude prvým miestom, kde začne svoje SUV-kupé predávať. Neskôr sa má v upravenej forme dostať do Ázie a ďalších regiónov. Nedávne klebety o európskej dostupnosti v priebehu budúceho roka sa zatiaľ nepotvrdili, no aktuálne ich nemožno ani definitívne vyvrátiť. Nad príchodom novinky na starý kontinent teda naďalej visí otáznik.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel

Nekompromisný britský roadster dostal druhú generáciu, ktorá je ľahšia a výkonnejšia než doterajší model. Vzniknúť z nej má 30 exemplárov.

BAC Mono R: Chuťovka pre egoistov

Mladá Boleslav vykonala malé úpravy na dvoch SUV, v rámci ktorých dostávajú bezpečnejší systém Kessy či lepšie sledovanie mŕtveho uhla. V prípade menšieho...

Škoda zvyšuje odolnosť dvoch SUV voči krádeži

Renaultu sa v prvej polovici roka darilo horšie než vlani. Predaj áut klesol na všetkých dôležitých trhoch, pokles zbrzdili len značky Dacia a Lada.

Renault v 1. polroku predaj menej áut než vlani

Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×