Lacný trik: Zaparkujte vždy a bez problémov
Zadné parkovacie senzory sú jednou z naozaj užitočných inovácií, s ktorými prišiel automobilový priemysel. Akonáhle sa auto priblíži k prekážke, ozve sa zvukový signál, ktorého hlasitosť či frekvencia „pípania“ sa so skracujúcou sa vzdialenosťou od prekážky stupňuje. V niektorých modeloch je signál zo senzorov priestorový, čiže sa ozýva z tej strany, na ktorej je prekážka.
2 fotografie v galérii
Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime
Niektoré značky ponúkajú integrované senzory už v nižších stupňoch výbavy, iné za príplatok. Aj majitelia starších vozidiel si môžu zabezpečiť dodatočnú montáž priamo u danej značky, vrátane inštalácie senzorov do nárazníka, to však obvykle stojí nemálo peňazí. Oveľa lacnejšou a jednoduchšou alternatívou sú senzory v držiakoch „ešpézetiek“, nakoľko nevyžadujú demontáž nárazníka ani zásah do elektroinštalácie vozidla.
Dodatočná montáž senzorov
Pri dodatočnej montáži sa obvykle bez servisu nezaobídete. V prvom rade je potrebné odmontovať nárazník a vyvŕtať v ňom otvory pre umiestnenie senzorov. Naviac otvory musia byť v presnej pozícii, inak systém nebude fungovať správne. Riadiace jednotky, ktoré sú súčasťou balenia, sa musia pripojiť k elektroinštalácii vozidla a následne je potrebné namontovať aj príslušné reproduktory. Celý proces vyžaduje manuálnu zručnosť a skúsenosti.

Cúvacie senzory: Koľko miesta máte, keď pípajú?
Na parkovacie senzory si mnoho vodičov ešte úplne nezvyklo. Koľko miesta za nimi zostáva, keď už pípajú bez prestávky? Zmerali a zoradili sme presné hodnoty pri dvadsiatke obľúbených modelov.Držiak so senzormi
Ide o najjednoduchší spôsob, ako získať parkovacie senzory. Skrátka stačí vymeniť jeden držiak tabuľky s evidenčným číslom (TEČ) za iný. Odpadá tak potreba prácnej demontáže nárazníka a zásahu do elektroinštalácie. Senzory sú napájané vlastnou batériou, ktorá spravidla vydrží niekoľko mesiacov. Signál sa vysiela bezdrôtovo do displeja s vlastnými reproduktormi, ktorý sa upevní v kabíne a napája sa z 12-voltovej zásuvky. Á propos, na trhu sú aj systémy s parkovacou kamerou.
Špeciálne držiaky TEČ si možno zaobstarať z klasických internetových obchodov, ale napríklad aj čoraz obľúbenejších čínskych alternatív. Existuje množstvo spôsobov a riešení. Nám sa najviac pozdáva to, ktoré je schopné prostredníctvom špeciálnej aplikácie bezdrôtovo prenášať informácie zo senzorov do telefónu vodiča. Nepotrebujete totiž k nemu žiadny dodatočný displej a využijete ho naozaj len vtedy, keď sa vám bude hodiť.
Náklady
Ceny sa hýbu v skutočne veľkých rozpätiach. Držiaky TEČ so senzormi možno kúpiť už od 25 či 30 eur, smerom nahor cena obmedzená nie je a nájdete aj produkty za 150 či 200 eur. A hoci senzory, ktoré je potrebné umiestniť do nárazníka, stoja zhruba rovnako ako držiaky (50 až 150 eur), je potrebné pripočítať náklady na ich montáž (300 až 1 000 eur). Niektoré produkty možno kúpiť aj za 20 eur, no pri tých sa treba mať na pozore, nakoľko kvalita môže byť naozaj viac ako pochybná.

Parkovanie cez dve miesta: Zlozvyk vodičov
Arogantné parkovanie cez dve parkovacie miesta či krížom cez jedno mnohí vodiči vysvetľujú snahou ochrániť svoj majetok. Otĺkanie susedných áut a následný útek sú rovnako nezmyselné. Opravu pritom...Na čo dávať pozor
Hoci držiaky vyzerajú naozaj ako výborné riešenie, musíte počítať s tým, že majú svoje obmedzenia. Napríklad, nepracujú spoľahlivo, ak je miesto pre TEČ príliš hlboké alebo sú umiestnené príliš vysoko. Meranie môžu ovplyvniť aj ťažné zariadenie, nečistoty a vlhkosť a podľa recenzií k niektorým drahším produktom bývajú problémy aj s pripojením senzorov k mobilnému telefónu. Preto si vždy prečítajte recenzie kupujúcich, z ktorých sa dozviete nielen nedostatky vybraného modelu, ale aj prípadné problémy pri montáži.
Pred kúpou akéhokoľvek držiaka odporúčame preveriť obsah balenia, popis inštalácie a najmä rozmery, aby bol vhodný pre slovenské „ešpézetky“. Malá rada na záver: Ak chcete nájsť držiak so senzormi cez vyhľadávač či priamo na niektorom z populárnych zahraničných portálov, zadajte anglický výraz „reverse sensor plate“ alebo „parking sensor plate“.
Máte skúsenosti s držiakmi TEČ so senzormi? Podeľte sa o ne v diskusii.