Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.
15.08.2018 / TASR

Česká vláda vráti kamiónovým dopravcom zo zaplateného mýta v minulom roku takmer 213 miliónov Kč (8,31 milióna eur). Zo sumy dostanú najviac české firmy. Na rozdiel od zahraničných spoločností ľahšie dosiahnu na stanovené limity najazdených kilometrov každým vozidlom, po ktorých sa im časť zaplatenej sumy vracia.

V roku 2012 zaviedlo zľavy z najazdených kilometrov ministerstvo dopravy na podnet profesionálnych dopravcov združených v Česmade Bohemia. Ich výška závisí od počtu najazdených kilometrov na kamión. Na päťpercentnú zľavu má nárok dopravca, ktorý ročne na mýtnom zaplatí za kamión najmenej 75 000 Kč. Na maximálnu 13-percentnú zľavu dosiahnu tí dopravcovia, ktorí ročne zaplatia mýtny poplatok na kamión viac ako 300 000 Kč. Medzi najnižším a najvyšším zľavovým pásmom sú ešte dve pásma.

V roku 2007 sa na zaplatenom mýte podieľali 61 percentami českí dopravcovia. Druhí boli slovenskí s takmer 15 percent. V tohtoročnom prvom polroku sa po prvýkrát podľa štatistiky správcu mýtneho systému, ktorým je spoločnosť Kapsch, vybralo viac peňazí od zahraničných dopravcov než domácich. Podiel českých dopravcov klesol na 49,46 percenta. Suma vybraného mýta za slovenské kamióny klesla na 10 percent. Medzi nimi sa na druhé miesto dostali Poliaci.

Celková suma vybraných ročných poplatkov za jazdu po českých diaľniciach vytrvalo rastie. Kým v roku 2007 dosiahla 5,57 miliardy Kč, v roku 2012 stúpla na 8,68 miliardy a vlani bola 10,49 miliardy Kč.

Česká vláda chce v blízkej budúcnosti spoplatniť aj niektoré úseky ciest prvej triedy. Tým hodlá dosiahnuť, aby sa diaľniciam prestali vyhýbať nákladné vozidlá diaľkovej dopravy.

(TASR)


Najnovšie články
Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov

Pod kapotu dvojice príbuzných S-Max a Galaxy sa nasťahoval štvorvalec EcoBlue, dostupný je v štyroch verziách. Pribudol aj osemstupňový automat.

Moderný turbodiesel pre veľké MPV Ford

Systém štart-stop mnohí vodiči neznášajú, často síce funguje správne, inokedy však agregát auta vypne v úplne nevhodnej chvíli. Aká je teda pravda o tejto...

Na rovinu o štart-stop systéme: Šetrí palivo?

Vďaka aerodynamike, kvalitnej streche, priestoru a komfortným prvkom je tento kabriolet schopný zastávať rolu auta na každý deň.

Test Mercedes E400 Cabriolet: Len na leto?

Niektoré nemecká mestá začali obmedzovať vjazd starších dieselov a čoskoro pribudnú nové. Tieto zákazy sa dotknú vyše milióna vozidiel noriem Euro 4 a 5. Počty...

Zákazy vjazdu zasiahnu vyše milión dieselov

Populárny model Peugeotu oslavuje dve dekády od svojho uvedenia na cesty. Peugeot 206 si právom vybojoval status ikony svojho segmentu, vyrába sa dokonca ešte...

Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×