Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.
15.08.2018 / TASR

Česká vláda vráti kamiónovým dopravcom zo zaplateného mýta v minulom roku takmer 213 miliónov Kč (8,31 milióna eur). Zo sumy dostanú najviac české firmy. Na rozdiel od zahraničných spoločností ľahšie dosiahnu na stanovené limity najazdených kilometrov každým vozidlom, po ktorých sa im časť zaplatenej sumy vracia.

V roku 2012 zaviedlo zľavy z najazdených kilometrov ministerstvo dopravy na podnet profesionálnych dopravcov združených v Česmade Bohemia. Ich výška závisí od počtu najazdených kilometrov na kamión. Na päťpercentnú zľavu má nárok dopravca, ktorý ročne na mýtnom zaplatí za kamión najmenej 75 000 Kč. Na maximálnu 13-percentnú zľavu dosiahnu tí dopravcovia, ktorí ročne zaplatia mýtny poplatok na kamión viac ako 300 000 Kč. Medzi najnižším a najvyšším zľavovým pásmom sú ešte dve pásma.

V roku 2007 sa na zaplatenom mýte podieľali 61 percentami českí dopravcovia. Druhí boli slovenskí s takmer 15 percent. V tohtoročnom prvom polroku sa po prvýkrát podľa štatistiky správcu mýtneho systému, ktorým je spoločnosť Kapsch, vybralo viac peňazí od zahraničných dopravcov než domácich. Podiel českých dopravcov klesol na 49,46 percenta. Suma vybraného mýta za slovenské kamióny klesla na 10 percent. Medzi nimi sa na druhé miesto dostali Poliaci.

Celková suma vybraných ročných poplatkov za jazdu po českých diaľniciach vytrvalo rastie. Kým v roku 2007 dosiahla 5,57 miliardy Kč, v roku 2012 stúpla na 8,68 miliardy a vlani bola 10,49 miliardy Kč.

Česká vláda chce v blízkej budúcnosti spoplatniť aj niektoré úseky ciest prvej triedy. Tým hodlá dosiahnuť, aby sa diaľniciam prestali vyhýbať nákladné vozidlá diaľkovej dopravy.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Šialený vodič Tesly: 206 km/h na červenú

V súvislosti s dieselgate spustili nemeckí vyšetrovatelia trestné stíhanie proti zamestnancom Daimleru.

Nemecko stíha zamestnancov Daimleru

Štúdia českého elektromobilu bude mať vo vnútri dvojramenný volant s nápisom Škoda namiesto loga a minimum tlačidiel.

Škoda Vision iV: Prvý pohľad do interiéru

Na európskom kontinente sa 2,5-litrový štvorvalec neobjaví v ponuke, vyberať si bude možné z dvoch benzínových a jedného naftového agregátu.

Mazda3: Ďalšie detaily o motoroch v EÚ

Honda vyrába v Swindone viac ako 100 000 modelov Civic pre globálny trh. Je to jej jediná továreň v Európskej únii (EÚ).

Honda oznámila zatvorenie britskej fabriky

Jedným z dôvodom je spomaľujúca sa čínska ekonomika, ako aj napätie v obchodných vzťahoch s USA.

Dopyt po autách v Číne pokračuje v poklese

Kompakt bude opäť dostupný aj s naftovým agregátom, výber ponúknu okrem toho prevodovky i karosérie.

Ford Focus ST: 280 koní v benzínovej verzii
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×