Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.
2 11 príspevkov 13.08.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy majú za sebou najdlhšiu sériu týždenných poklesov od roka 2015, keďže vyostrujúce sa obchodné napätie ohrozujú vývoj dopytu, pričom ťažba ropy neustále stúpa. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 72,81 dolára za barel (63,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 73,21 dolára za barel (63,18 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

USA a Čína si navzájom hrozia sankčnými clami na tovar v hodnote takmer 500 miliárd dolárov, čo vyvoláva obavy z oslabenia globálneho hospodárskeho rastu. To môže mať priamy vplyv aj na vývoj dopytu po rope. Podľa agentúry Bloomberg ťažba ropy v Saudskej Arábii, Rusku, USA aj Líbyi stúpa. Výraznejšiemu zosunu cien ropy zabránili správy o pokračujúcom poklese ťažby vo Venezuele a vplyve amerických sankcií voči Iránu, ktoré by mohli znížiť dodávky ropy na svetové trhy natoľko, že ostatní producenti nebudú schopní tento výpadok nahradiť.

Naviac prudký prepad tureckej líry a zostrujúci sa konflikt Turecka s USA by mohli znamenať ďalší výpadok, nakoľko cez Turecko prechádza viacero kľúčových transportných ropných trás. Tieto faktory výrazne znižujú riziko, že by svetové trhy opäť zaplavil prebytok ropy.

Cena palív na Slovensku: Čoskoro opäť lacnejšie?

Koncom júla sme zažili vzostup cien ropy aj medzinárodných cien palív, preto nás zatiaľ čaká zdražovanie. To by sa však mohlo už čoskoro prerušiť.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 6. augusta stúpli presne tak, ako avizovali analytici. Benzín aj diesel zdraželi o 2,5 centu. Vzhľadom na predchádzajúci rast cien palív v Rotterdame a omeškanie maloobchodných cien v najbližších týždňoch by mohli palivá ešte mierne stúpať. Vzhľadom na pokles cien ropy by však už onedlho mohlo dôjsť k menšiemu zlacneniu palív na našich čerpacích staniciach.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách začal opäť zväčšovať. Kým v týždni do 30. júla sme tankovali benzín o 11,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 14 centov. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil z 15,1 až na 17,5 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny na Slovensku Zdroj: AUTO BILD


Najnovšie články
Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Spoľahlivosť auta je jedným z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní o výbere značky a modelu. V aktuálnom rebríčku portálu What Car? nájdete 159 modelov...

Najdetailnejší prehľad áut, ktoré sa nekazia

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu

Na záberoch podľa všetkého vidíme model A35. Zákulisné informácie hovoria o použití dvojlitra a systému EQ Boost, výkon by mal dosiahnuť 221 kW (300 k).

Do rodiny Mercedes-AMG sa vráti trieda A
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×