Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.
2 11 príspevkov 13.08.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy majú za sebou najdlhšiu sériu týždenných poklesov od roka 2015, keďže vyostrujúce sa obchodné napätie ohrozujú vývoj dopytu, pričom ťažba ropy neustále stúpa. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 72,81 dolára za barel (63,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 73,21 dolára za barel (63,18 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

USA a Čína si navzájom hrozia sankčnými clami na tovar v hodnote takmer 500 miliárd dolárov, čo vyvoláva obavy z oslabenia globálneho hospodárskeho rastu. To môže mať priamy vplyv aj na vývoj dopytu po rope. Podľa agentúry Bloomberg ťažba ropy v Saudskej Arábii, Rusku, USA aj Líbyi stúpa. Výraznejšiemu zosunu cien ropy zabránili správy o pokračujúcom poklese ťažby vo Venezuele a vplyve amerických sankcií voči Iránu, ktoré by mohli znížiť dodávky ropy na svetové trhy natoľko, že ostatní producenti nebudú schopní tento výpadok nahradiť.

Naviac prudký prepad tureckej líry a zostrujúci sa konflikt Turecka s USA by mohli znamenať ďalší výpadok, nakoľko cez Turecko prechádza viacero kľúčových transportných ropných trás. Tieto faktory výrazne znižujú riziko, že by svetové trhy opäť zaplavil prebytok ropy.

Cena palív na Slovensku: Čoskoro opäť lacnejšie?

Koncom júla sme zažili vzostup cien ropy aj medzinárodných cien palív, preto nás zatiaľ čaká zdražovanie. To by sa však mohlo už čoskoro prerušiť.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 6. augusta stúpli presne tak, ako avizovali analytici. Benzín aj diesel zdraželi o 2,5 centu. Vzhľadom na predchádzajúci rast cien palív v Rotterdame a omeškanie maloobchodných cien v najbližších týždňoch by mohli palivá ešte mierne stúpať. Vzhľadom na pokles cien ropy by však už onedlho mohlo dôjsť k menšiemu zlacneniu palív na našich čerpacích staniciach.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách začal opäť zväčšovať. Kým v týždni do 30. júla sme tankovali benzín o 11,7 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 14 centov. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil z 15,1 až na 17,5 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny na Slovensku 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny na Slovensku Zdroj: AUTO BILD


Video
Najnovšie články
Šialený vodič Tesly: 206 km/h na červenú

Prvýkrát a hneď katastrofa. Takto možno zhodnotiť prvý test svojho druhu. ADAC a ÖAMTC totiž otestovali špeciálne letné pneumatiky pre malé transportéry...

Prvý test letných pneu: Katastrofálne výsledky

V súvislosti s dieselgate spustili nemeckí vyšetrovatelia trestné stíhanie proti zamestnancom Daimleru.

Nemecko stíha zamestnancov Daimleru

Štúdia českého elektromobilu bude mať vo vnútri dvojramenný volant s nápisom Škoda namiesto loga a minimum tlačidiel.

Škoda Vision iV: Prvý pohľad do interiéru

Na európskom kontinente sa 2,5-litrový štvorvalec neobjaví v ponuke, vyberať si bude možné z dvoch benzínových a jedného naftového agregátu.

Mazda3: Ďalšie detaily o motoroch v EÚ

Honda vyrába v Swindone viac ako 100 000 modelov Civic pre globálny trh. Je to jej jediná továreň v Európskej únii (EÚ).

Honda oznámila zatvorenie britskej fabriky

Jedným z dôvodom je spomaľujúca sa čínska ekonomika, ako aj napätie v obchodných vzťahoch s USA.

Dopyt po autách v Číne pokračuje v poklese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×