Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže motor dohnaný na hranu vybuchnúť?

VIDEO
Nie je to tak dávno, čo bol ešte najsilnejším trendom motoristického sveta downsizing. Teraz od tejto idey viacerí veľkí hráči upúšťajú. Spravili dobre?
7 príspevkov 09.08.2018 / Filip Kadlečík

Downsizing bol jedným z najnenávidenejších slov v automobilovom priemysle za posledné roky. Vo viacerých prípadoch mohol fungovať, no výrobcovia to s umiestňovaním malých motorov v mnohých prípadoch preháňali. Teraz už od tohto trendu upúšťajú a zdvihové objemy pohonných jednotiek opäť pomaly stúpajú.

Nahrádzanie zdvihového objemu turbom má svoje úskalia. Motor musí zniesť omnoho väčšie tlaky, ktoré pôsobia na jeho komponenty a najradšej by ho roztrhali zvnútra. To sa pri niektorých agregátoch aj môže stať, najmä ak to človek preženie s honbou za kilowattmi.

Tentokrát nehovoríme o chiptuningu či iných, relatívne jednoduchých úpravách. Tie ešte motory poväčšinou zvládajú dobre. Ak sa však rozhodnete k jednému turbodúchadlu pridať ešte ďalšie dve, zarábate si na poriadne problémy. Youtuber Bruce Wilson sa takto rozhodol otestovať vznetový agregát Cummins, ktorý inak na obrovskú porciu výkonu nebol pripravený.

Nový motor Renault ide proti downsizingu

Na vývoji evolučnej verzie prepĺňaného benzínového štvorvalca s Francúzmi spolupracoval Mercedes-Benz a ruku k dielu priložil aj Nissan.

Naftiak po zásahoch známeho experimentátora produkoval výkon presahujúci 1 470 kW (2 000 k) a tlak 145 psi. Motor, ktorý tri turbá zatlačili na hranu jeho možností, obrovské preťaženie dlho nevydržal a rozletel sa na márne kúsky. Koniec-koncov, nevídanú deštrukciu si môžete pozrieť aj sami na priloženom videu.


Najnovšie články
Časovaná bomba v aute: Rozvodový remeň

Toyota len nedávno zvolávala do servisov milióny hybridov a opäť musela vyhlásiť zvolávaciu akciu. Tentokrát sú na vine airbagy, i keď nie tie problematické...

Toyota opäť zvoláva autá do servisov

Na našich čerpacích staniciach sa prejavuje výrazný vzostup cien ropy z posledných týždňov. Otázka znie, čo nás čaká ďalej. Všetko závisí od situácie vo svete.

Ceny benzínu a nafty: Jeseň nás vyjde draho

Vystúpiť z davu medzi úpravcami na trhu nie je jednoduché. Firme Fostla sa to však podarilo. Ich najnovším produktom je balík pre ostré kupé od Mercedesu.

AMG GT S Fostla: Drsný bodykit i vyšší výkon

Debut piatej generácie japonskej ikony sa odohrá na januárovej výstave v Detroite, no britskí záujemcovia už za kupé môžu zložiť zálohu.

Toyota Supra sa už dá v Británii objednať

Sedemciferná predajná suma pri atuách nemusí automaticky znamenať exkluzívny superšport. Na predaj sa totiž objavil na pohľad celkom obyčajný Volkswagen Beetle...

Miliónový chrobák: Beetle s nájazdom 35 km

Mohutný japonský automobil zaujme nielen dizajnom, ale tiež celkovým komfortom a efektívne pracujúcim hybridným systémom.

Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×