Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže motor dohnaný na hranu vybuchnúť?

VIDEO
Nie je to tak dávno, čo bol ešte najsilnejším trendom motoristického sveta downsizing. Teraz od tejto idey viacerí veľkí hráči upúšťajú. Spravili dobre?
7 príspevkov 09.08.2018 / Filip Kadlečík

Downsizing bol jedným z najnenávidenejších slov v automobilovom priemysle za posledné roky. Vo viacerých prípadoch mohol fungovať, no výrobcovia to s umiestňovaním malých motorov v mnohých prípadoch preháňali. Teraz už od tohto trendu upúšťajú a zdvihové objemy pohonných jednotiek opäť pomaly stúpajú.

Nahrádzanie zdvihového objemu turbom má svoje úskalia. Motor musí zniesť omnoho väčšie tlaky, ktoré pôsobia na jeho komponenty a najradšej by ho roztrhali zvnútra. To sa pri niektorých agregátoch aj môže stať, najmä ak to človek preženie s honbou za kilowattmi.

Tentokrát nehovoríme o chiptuningu či iných, relatívne jednoduchých úpravách. Tie ešte motory poväčšinou zvládajú dobre. Ak sa však rozhodnete k jednému turbodúchadlu pridať ešte ďalšie dve, zarábate si na poriadne problémy. Youtuber Bruce Wilson sa takto rozhodol otestovať vznetový agregát Cummins, ktorý inak na obrovskú porciu výkonu nebol pripravený.

Nový motor Renault ide proti downsizingu

Na vývoji evolučnej verzie prepĺňaného benzínového štvorvalca s Francúzmi spolupracoval Mercedes-Benz a ruku k dielu priložil aj Nissan.

Naftiak po zásahoch známeho experimentátora produkoval výkon presahujúci 1 470 kW (2 000 k) a tlak 145 psi. Motor, ktorý tri turbá zatlačili na hranu jeho možností, obrovské preťaženie dlho nevydržal a rozletel sa na márne kúsky. Koniec-koncov, nevídanú deštrukciu si môžete pozrieť aj sami na priloženom videu.


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×