Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Clá na dovoz áut poškodia najmä Američanov

Varovné hlasy ohľadne 25-percentných na dovoz vozidiel a autodielov do USA pribúdajú. Donald Trump síce chce chrániť domáci trh a výrobcov, no aj veľké americké automobilky už varujú, že ide o výstrel do vlastných radov.
20.07.2018 / TASR

USA ešte nevedia, či zavedú clá vo výške až 25 percent na dovoz áut a autodielov, uviedol americký minister obchodu Wilbur Ross. Clá sa stretli s tvrdou kritikou zo strany automobilového priemyslu.

Ministerstvo obchodu začalo v máji skúmať, či dovoz áut a autosúčiastok nepredstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Vo štvrtok sa v tejto záležitosti koná verejné vypočúvanie, na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia z automobilového priemyslu, zväzov predajcov áut alebo zahraničných vlád.

Aliancia reprezentujúca veľkých výrobcov uviedla, že zavedenie ciel vo výške 25 percent na dovoz áut a autosúčiastok by v USA zvýšilo cenu áut celkovo o 83 miliárd dolárov (71,62 miliardy eur) ročne a spôsobilo zánik stoviek tisícov pracovných miest.

Európa pripravuje odvetu voči USA

Varovania pred zavedením dovozných cien na európske autá sa množia. Donald Trump je k nim hluhých a pritvrdzuje rétoriku. Teraz sa ozvala aj Európa a upozorňuje, že clá a následná odveta poškodia...

Podľa automobiliek neexistuje žiadny dôkaz, že dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť a že clá by v skutočnosti poškodili ekonomickú bezpečnosť USA. Výrobcovia sa už musia vyrovnávať so zvýšením ciel v dôsledku zavedenia ciel na dovoz ocele a hliníka.

Aliancia výrobcov automobilov (Alliance of Automobile Manufacturers), ktorej členmi sú napríklad General Motors, Volkswagen alebo Toyota Motor, varovala pred dôsledkami ciel na dovoz áut. "Zvýšenie ciel na dovoz áut poškodí americké rodiny a pracovníkov rovnako ako ekonomiku a zvýši cenu importovaného auta takmer o 6 000 dolárov a cenu auta vyrobeného v USA o 2 000 dolárov," uviedla viceprezidentka aliancie Jennifer Thomasová.

Žiaden výrobca automobilov ani autodielov clá nepodporil. Naopak, poukázali na predaje v posledných rokoch, ktoré sa pohybovali v blízkosti rekordných úrovní.
Štúdia, ktorú zverejnil jeden zo zväzov amerických predajcov áut, varovala, že clá môžu znížiť predaj v USA o dva milióny vozidiel ročne a že môžu spôsobiť prepustenie 117 000 autodílerov, čo predstavuje asi 10 percent z celkového počtu zamestnancov v tejto oblasti.

(TASR)


Video
Najnovšie články
“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Mustang dostal vrcholný variant, ktorý poháňa osemvalec s kompresorom produkujúci vyše 700 koní. Presné číslo nepoznáme.

Shelby GT500: Svalnatá legenda je späť

NIssan neustále ubezpečuje, že trvá na zachovaní aliancie s Renaultom a Mitsubishi. Šéf automobilky Hiroto Saikawa by neurobil nič, čo by mohlo spojenie...

Nissan chce pokračovať v aliancii

Kritické obdobie koncom leta a začiatkom jesene minulého roka, keď začal platiť nový testovací cyklus WLTP sa podpísalo aj na predaji Mercedesu.

WLTP zbrzdilo aj predaj Mercedesu

Američania vypĺňajú medzeru vo svojom portfóliu, predstavili veľké SUV s tromi radmi sedadiel využívajúce platformu menšieho typu XT5.

Cadillac XT6: Escalade má menšieho brata

Mníchovský kabriolet vyrábaný do roku 2013 zmenila firma Everytimer Automobile na reinkarnáciu typu 2002 s výborným šesťvalcom.

ETA 02: Retro kabriolet s dušou BMW 135i
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×