Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

VIDEO
Na Slovensku často vznikajú aj fascinujúce veci, na ktoré môžeme byť hrdí. Jedným z nich môže byť znovuzrodenie Tatry 603X Coupé, ktorá sa mohla stať jedným z vrcholných diel automobilovej histórie s podpisom slovenských rúk.
14 6 príspevkov 17.07.2018 / Filip Kadlečík

O dychberúcich znovuzrodeniach staručkých automobilov či prototypov zväčša počujeme spoza hraníc. Tentokrát však pravidlo potvrdzuje výnimka. Vďaka spolupráci organizácií Slovenské centrum dizajnu, Slovenské múzeum dizajnu a J&T Banka totiž na našom území prebiehajú práce na nádhernom projekte.

Funkčný prototyp limuzíny Tatra 603X (1967) 14 fotografií v galérii Funkčný prototyp limuzíny Tatra 603X (1967) Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

Už od začiatku roka 2018 totiž Tomáš Malý na základe dobových kresieb a technických výkresov pracoval na zhotovení digitálneho 3D modelu automobilu Tatra 603X Coupé. Ide o typ, ktorý to vo svojom živote nikdy nedotiahol ďalej než na úroveň funkčného prototypu a aj to len v štvordverovej verzii.

Tatra 603X Coupé vznikala kompletne v Bratislave. V porovnaní s klasickým variantom 603 mala nielen prepracovaný dizajn či interiér, prichádzala aj s pokročilejšími nápravami či brzdami a modernejším agregátom. Na prelome rokov 1966 a 1967 však zrazu boli všetky práce na finalizovaní tohto typu za nevyjasnených okolností stopnuté.

Kresba Tatry 603X Coupé, autor kresby Fridrich Hudec (1966) 14 fotografií v galérii Kresba Tatry 603X Coupé, autor kresby Fridrich Hudec (1966) Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

Autorom tvarového riešenia a konštrukcie kopřivnicko-bratislavského kupé bol Slovák Ján Cina. Jeho dizajnové dielo síce dodnes žije v múzeu Tatry, no nikdy nebolo úplne dokončené. Navždy zostalo uväznené vo forme prototypu. Teraz, po piatich dekádach dostane pán Cina možnosť svoje auto dotiahnuť do reality, aj keď zatiaľ len tej virtuálnej.

Na digitalizačné práce Tomáša Malého totiž nadviazali Peter Zelman a Juraj Mitro, ktorý Tatru 603X Coupé znovuzrodili v mierke 1:4 z modelárskej plastelíny. Tento model je teraz pripravený na korekcie, ktoré nevykoná nik iný než samotný tvorca dizajnu - Ján Cina.

Rarita za 5 000 000 Kč: Tatra T700 na predaj

U našich susedov sa predáva raritný automobil Tatra T700, ktorý prešiel detailnou renováciou. Teraz vyzerá ako nový a majiteľ si ho aj náležite cení. Nie je však tá suma prehnaná?

Len včeral prebehla v priestoroch J&T Banky prehliadka modelu vo virtuálnom prostredí, ktorá mala za cieľ preveriť dizajn, proporcie a celkovú skladbu tvarov vozidla. Ku koncu tohto roka by potom mal vzniknúť reprezentatívny model v mierke 1:4 a neskôr aj prototyp vozidla v mierke 1:1. Súčasťou projektu je aj videozáznam dokumentujúci priebeh projektu. Jeho doterajší výsledok si môžete pozrieť na priloženom videu.


Video
Najnovšie články
“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Mustang dostal vrcholný variant, ktorý poháňa osemvalec s kompresorom produkujúci vyše 700 koní. Presné číslo nepoznáme.

Shelby GT500: Svalnatá legenda je späť

NIssan neustále ubezpečuje, že trvá na zachovaní aliancie s Renaultom a Mitsubishi. Šéf automobilky Hiroto Saikawa by neurobil nič, čo by mohlo spojenie...

Nissan chce pokračovať v aliancii

Kritické obdobie koncom leta a začiatkom jesene minulého roka, keď začal platiť nový testovací cyklus WLTP sa podpísalo aj na predaji Mercedesu.

WLTP zbrzdilo aj predaj Mercedesu

Američania vypĺňajú medzeru vo svojom portfóliu, predstavili veľké SUV s tromi radmi sedadiel využívajúce platformu menšieho typu XT5.

Cadillac XT6: Escalade má menšieho brata

Mníchovský kabriolet vyrábaný do roku 2013 zmenila firma Everytimer Automobile na reinkarnáciu typu 2002 s výborným šesťvalcom.

ETA 02: Retro kabriolet s dušou BMW 135i
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×