Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ariel uvádza Atom štvrtej generácie

Otvorené vozidlo má aerodynamicky vylepšenú karbónovú karosériu a štvorvalec z modelu Civic Type R, stovku strieľa za 2,8 sekundy.
15 16.07.2018 / Marek Pokrývka

V obchodoch momentálne nájdeme množstvo automobilov, ktoré sú napriek homologizácii na bežné cesty doma skôr na okruhu. Jedným z nich je Ariel Atom. Zdá sa to neuveriteľné, no od začiatku výroby tohto nekompromisného roadsteru čoskoro ubehnú dve dekády. Počas nich prešiel detailnou evolúciou. Jej ďalší stupeň prichádza práve teraz, firma uvádza „atóm“ štvrtej generácie.

Napriek takmer nezmenenému vzhľadu prešiel Atom množstvom úprav 15 fotografií v galérii Napriek takmer nezmenenému vzhľadu prešiel Atom množstvom úprav Zdroj: Ariel

Základný recept na toto kompletne otvorené vozidlo s viditeľným rúrkovým rámom sa nezmenil. Dizajnovo neprináša číslo štyri žiadne zásadné úpravy, jeho tvorcovia napriek tomu hovoria o modifikovaní takmer všetkých dielcov. Zachované sú podľa ich slov iba pedále spojky a brzdy spolu s viečkom nádrže. Všetko ostatné je vraj nové, pričom karoséria má mať lepšiu aerodynamiku a vďaka použitiu uhlíkových vlákien je taktiež tuhšia. O znižovaní hmotnosti prekvapujúco nepadlo ani slovo.

Atom 4 má aj transplantované srdce. Pohon mu daroval súčasný Civic Type R, prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec dosahuje výkon 235 kW (320 k). Spojený je so šesťstupňovým manuálom a samosvorným diferenciálom na poháňanej zadnej náprave. Vďaka ľahučkej konštrukcii zrýchľuje Ariel omnoho svižnejšie než Honda, stovku strieľa za 2,8 sekundy. Jeho maximálne tempo je 261 km/h.

Ariel pripravuje elektrický hyperšport

Extrémne tvarované kupé s plnohodnotnou karosériou bude mať hliníkové šasi a dve verzie pohonu. Silnejšia dosiahne výkon až 880 kW (1 197 k).

Okrem odlišného agregátu sa zmenili tiež komponenty podvozka. Prepracované pruženie používa tlmiče Bilstein, opciou sú dielce značky Öhlins. Medzi príplatkami nájdeme trakčnú kontrolu, systém kontrolovaného rozjazdu i disky kolies vyrobené z karbónu. Základná cena vylepšeného roadsteru na domácom trhu je 39 975 libier (asi 45-tisíc eur), Ariel ráta s výrobou 100 kusov ročne.


Video
Najnovšie články
“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Mustang dostal vrcholný variant, ktorý poháňa osemvalec s kompresorom produkujúci vyše 700 koní. Presné číslo nepoznáme.

Shelby GT500: Svalnatá legenda je späť

NIssan neustále ubezpečuje, že trvá na zachovaní aliancie s Renaultom a Mitsubishi. Šéf automobilky Hiroto Saikawa by neurobil nič, čo by mohlo spojenie...

Nissan chce pokračovať v aliancii

Kritické obdobie koncom leta a začiatkom jesene minulého roka, keď začal platiť nový testovací cyklus WLTP sa podpísalo aj na predaji Mercedesu.

WLTP zbrzdilo aj predaj Mercedesu

Američania vypĺňajú medzeru vo svojom portfóliu, predstavili veľké SUV s tromi radmi sedadiel využívajúce platformu menšieho typu XT5.

Cadillac XT6: Escalade má menšieho brata

Mníchovský kabriolet vyrábaný do roku 2013 zmenila firma Everytimer Automobile na reinkarnáciu typu 2002 s výborným šesťvalcom.

ETA 02: Retro kabriolet s dušou BMW 135i
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×