Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Kam sa pohne cena palív u nás?

Čoraz tvrdšia rétorika Donalda Trumpa voči obchodným partnerom vyvoláva obavy ropných trhov. A to by mohlo, aspoň v súvislosti s tankovaním, nahrať európskym motoristom.
2 19 príspevkov 16.07.2018 / Soňa Zverková

Obchodná vojna medzi USA a Čínou doľahla aj na ropu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 74,92 dolára za barel (64,35 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 77,11 dolára za barel (65,77 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, ropa zareagovala na hrozbu Donalda Trumpa, že uvalí sankčné clá na čínsky export v hodnote 200 miliárd dolárov. Takéto opatrenia totiž môžu spomaliť rast čínskej ekonomiky, ktorá je zodpovedná za viac ako štvrtinu rastu globálneho dopytu po rope. Výraznejšie jej pomôcť nedokázal ani prudký pokles zásob ropy v USA o 12,6 milióna barelov, ktorý bol jeden z najväčších v histórii.

Nafta a benzín: V lete sa bude tankovať drahšie

Vývoj na ropných trhoch motoristov určite sklame. Hoci ropa klesla, tento stav môže byť len dočasný. Počítajte s tým, že v lete budeme tankovať drahšie.
Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v týždni do 9. júla zmenili len veľmi mierne. Benzín zdražel o 1,8 centu, kým diesel zlacnel o 0,1 centu. Obchodná vojna by paradoxne mohla aspoň do určitej miery pomôcť motoristom. Eurové ceny palív v Rotterdame totiž klesli: tona benzínu zlacnela o štyri eurá a dieselu o sedem eur. Vzhľadom na omeškanie, s ktorým maloobchodné ceny reagujú na vývoj na trhoch, Boros v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva mierny pokles o jeden až dva centy.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách opäť zväčšil. Kým v týždni do 2. júla sme tankovali benzín o 16,2 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 17,4 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenil len kozmeticky: klesol z 21,4 na 21,2 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív 2 fotografie v galérii Ceny palív Zdroj: EK


Video
Najnovšie články
“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Mustang dostal vrcholný variant, ktorý poháňa osemvalec s kompresorom produkujúci vyše 700 koní. Presné číslo nepoznáme.

Shelby GT500: Svalnatá legenda je späť

NIssan neustále ubezpečuje, že trvá na zachovaní aliancie s Renaultom a Mitsubishi. Šéf automobilky Hiroto Saikawa by neurobil nič, čo by mohlo spojenie...

Nissan chce pokračovať v aliancii

Kritické obdobie koncom leta a začiatkom jesene minulého roka, keď začal platiť nový testovací cyklus WLTP sa podpísalo aj na predaji Mercedesu.

WLTP zbrzdilo aj predaj Mercedesu

Američania vypĺňajú medzeru vo svojom portfóliu, predstavili veľké SUV s tromi radmi sedadiel využívajúce platformu menšieho typu XT5.

Cadillac XT6: Escalade má menšieho brata

Mníchovský kabriolet vyrábaný do roku 2013 zmenila firma Everytimer Automobile na reinkarnáciu typu 2002 s výborným šesťvalcom.

ETA 02: Retro kabriolet s dušou BMW 135i
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×