Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Koenigsegg: Agera sa lúči edíciou FE

Severská automobilka ukončila produkciu modelu Agera, posledné dva vyrobené kusy dostali pomenovanie Thor a Väder.
8 14.07.2018 / Redakcia AUTO BILD

Pre značku Koenigsegg sa skončila dôležitá etapa. Obľúbený modelový rad Agera už je minulosťou, posledné kúsky opustili továreň. Dvojica finálnych hyperšportov dostala špeciálne označenie. Nesie nielen skratku FE (Final Edition), ale tiež mená podľa dvojice postáv známych z komiksov či strieborného plátna. Volajú sa totiž Thor a Väder. 

Finálna dvojica exemplárov hyperšportu Agera 8 fotografií v galérii Finálna dvojica exemplárov hyperšportu Agera Zdroj: Koenigsegg

Duo švédskych kupé vychádzajúcich z verzie RS má niekoľko špecifických prvkov. Okrem toho, že všetky príplatky sú v tomto prípade v cene vozidla, dostalo duo aj nové dielce karosérie. Severská automobilka sa pri ich vývoji inšpirovala pretekárskymi vozidlami. Odlišné sú spojlery i prítlačné krídla, na chrbte verzie Thor je navyše plutva vypomáhajúca stabilite pri vysokých rýchlostiach. Tento exemplár má monochromatický dizajn odhaľujúci veľkú časť karbónovej karosérie. Väder disponuje početnými zlatými akcentmi, čo vytvára zaujímavý kontrast s čiernym lakom.

Koenigsegg pokoril v Nevade päť rekordov

Okrem najvyššej rýchlosti konfrontovala severská firma svoj vlastný triumf z októbra a pokorila tri výkony, ktoré platili takmer osem dekád.
Dvojica má vylepšený aj pohonný agregát, dvakrát prepĺňaný päťlitrový osemvalec produkuje ešte extrémnejšiu silu než štandardne. Výkon dosahuje rovných 1 000 kW (1 360 k). To je rovnako ako pri limitovanom vyhotovení One: a oba hyperšporty Agera FE by vďaka tomu mali byť schopné uháňať rýchlosťou až 457 km/h. Túto cifru dosiahol iný kus vozidla a drží vďaka nej svetový rekord.


Video
Najnovšie články
“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Mustang dostal vrcholný variant, ktorý poháňa osemvalec s kompresorom produkujúci vyše 700 koní. Presné číslo nepoznáme.

Shelby GT500: Svalnatá legenda je späť

NIssan neustále ubezpečuje, že trvá na zachovaní aliancie s Renaultom a Mitsubishi. Šéf automobilky Hiroto Saikawa by neurobil nič, čo by mohlo spojenie...

Nissan chce pokračovať v aliancii

Kritické obdobie koncom leta a začiatkom jesene minulého roka, keď začal platiť nový testovací cyklus WLTP sa podpísalo aj na predaji Mercedesu.

WLTP zbrzdilo aj predaj Mercedesu

Američania vypĺňajú medzeru vo svojom portfóliu, predstavili veľké SUV s tromi radmi sedadiel využívajúce platformu menšieho typu XT5.

Cadillac XT6: Escalade má menšieho brata

Mníchovský kabriolet vyrábaný do roku 2013 zmenila firma Everytimer Automobile na reinkarnáciu typu 2002 s výborným šesťvalcom.

ETA 02: Retro kabriolet s dušou BMW 135i
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×