Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Alieno Arcanum: Sen o rekordérovi z Bulharska

Neznáma firma chce vyrábať hyperšport pripomínajúci Lamborghini v štyroch verziách, najsilnejšia má mať 24 elektromotorov a výkon 5 221 koní.
12 2 príspevky 11.07.2018 / Marek Pokrývka

Vďaka dostupnosti grafických programov môžu mnohí automobiloví nadšenci svoje fantázie premeniť aspoň vo virtuálnom svete na realitu. Neraz pri ich prezentácii počúvame veľké plány, z ktorých nakoniec zíde. Takýchto ambicióznych projektov poznáme kopec. Všetko nasvedčuje tomu, že sa medzi ne zaradí aj hyperšport Arcanum. Ide o dielo neznámej bulharskej firmy Alieno.

Bulhari avizujú, že ich elektrické kupé bude najrýchlejším autom sveta 12 fotografií v galérii Bulhari avizujú, že ich elektrické kupé bude najrýchlejším autom sveta Zdroj: Alieno

Toto vozidlo vzbudilo pozornosť naozaj odvážnymi číslami. Má ísť o elektrické kupé ponúkané v štyroch verziách, z ktorých tá najsilnejšia má dosahovať maximálny výkon 3 839 kW (5 221 k) a krútiaci moment 8 826 Nm. Ide o hodnoty prekonávajúce aj arabský Devel Sixteen. Rekordné čísla majú byť dielom 24 elektromotorov, každé koleso má poháňať 6 samostatných agregátov.

Okrem špičkového variantu spomínajú Bulhari aj ďalšie tri. Už ten základný má disponovať ťažko uveriteľnými parametrami 1 919 kW (2 610 k) a 4 454 Nm, o stupeň vyššie stojaci model údajne vyprodukuje najviac čísla 2 560 kW (3 482 k) a 5 938 Nm, kým zostávajúcu priečku obsadí vyhotovenie ponúkajúce najvyšší výkon 3 199 kW (4 351 k) a 7 423 Nm.

V dizajne jednoznačne cítiť motoršport a modely značky Lamborghini 12 fotografií v galérii V dizajne jednoznačne cítiť motoršport a modely značky Lamborghini Zdroj: Alieno

Alieno uvádza, že vrcholný Arcanum má dosahovať tempo 488 km/h. Šlo by teda o najrýchlejšie auto na svete. Akoby tieto tvrdenia nestačili, uletene pôsobia tiež ďalšie technické parametre. Napríklad ponuka batérii s kapacitou 60 až 180 kWh. Tá najväčšia má stačiť na to, aby hyperšport prešiel na jedno nabitie 1 020 kilometrov. Všetky svetové automobilky sú evidentne amatéri... Úsmev vyvolajú tiež reči o robotickom zavesení kolies či obdobne ovládaných brzdách.

Devel Sixteen: 5 000 koní prvýkrát na ceste

Na opustenej púštnej asfaltke je tempo akcelerácie šialeného stroja veľmi slušné, nešlo však ani zďaleka o jeho maximum.

Dôveryhodnosť projektu nezvyšujú ani vizualizácie. Na nich pôsobí kupé ako kópia Lamborghini, pripomína najmä pretekársky Huracán. Inšpiráciou však bolo asi aj limitované Veneno. Napriek pochybnému charakteru Alieno uvádza, že na elektromobil už prijíma objednávky. Cenník má podľa vyjadrení firmy siahať od 750-tisíc do 1,5 milióna eur. Nájde sa nejaký odvážlivec, ktorý bude sen o rekordérovi z Bulharska považovať za reálny a investuje doň svoje státisíce? Pochybujeme o tom...


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×