Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Alieno Arcanum: Sen o rekordérovi z Bulharska

Neznáma firma chce vyrábať hyperšport pripomínajúci Lamborghini v štyroch verziách, najsilnejšia má mať 24 elektromotorov a výkon 5 221 koní.
12 2 príspevky 11.07.2018 / Marek Pokrývka

Vďaka dostupnosti grafických programov môžu mnohí automobiloví nadšenci svoje fantázie premeniť aspoň vo virtuálnom svete na realitu. Neraz pri ich prezentácii počúvame veľké plány, z ktorých nakoniec zíde. Takýchto ambicióznych projektov poznáme kopec. Všetko nasvedčuje tomu, že sa medzi ne zaradí aj hyperšport Arcanum. Ide o dielo neznámej bulharskej firmy Alieno.

Bulhari avizujú, že ich elektrické kupé bude najrýchlejším autom sveta 12 fotografií v galérii Bulhari avizujú, že ich elektrické kupé bude najrýchlejším autom sveta Zdroj: Alieno

Toto vozidlo vzbudilo pozornosť naozaj odvážnymi číslami. Má ísť o elektrické kupé ponúkané v štyroch verziách, z ktorých tá najsilnejšia má dosahovať maximálny výkon 3 839 kW (5 221 k) a krútiaci moment 8 826 Nm. Ide o hodnoty prekonávajúce aj arabský Devel Sixteen. Rekordné čísla majú byť dielom 24 elektromotorov, každé koleso má poháňať 6 samostatných agregátov.

Okrem špičkového variantu spomínajú Bulhari aj ďalšie tri. Už ten základný má disponovať ťažko uveriteľnými parametrami 1 919 kW (2 610 k) a 4 454 Nm, o stupeň vyššie stojaci model údajne vyprodukuje najviac čísla 2 560 kW (3 482 k) a 5 938 Nm, kým zostávajúcu priečku obsadí vyhotovenie ponúkajúce najvyšší výkon 3 199 kW (4 351 k) a 7 423 Nm.

V dizajne jednoznačne cítiť motoršport a modely značky Lamborghini 12 fotografií v galérii V dizajne jednoznačne cítiť motoršport a modely značky Lamborghini Zdroj: Alieno

Alieno uvádza, že vrcholný Arcanum má dosahovať tempo 488 km/h. Šlo by teda o najrýchlejšie auto na svete. Akoby tieto tvrdenia nestačili, uletene pôsobia tiež ďalšie technické parametre. Napríklad ponuka batérii s kapacitou 60 až 180 kWh. Tá najväčšia má stačiť na to, aby hyperšport prešiel na jedno nabitie 1 020 kilometrov. Všetky svetové automobilky sú evidentne amatéri... Úsmev vyvolajú tiež reči o robotickom zavesení kolies či obdobne ovládaných brzdách.

Devel Sixteen: 5 000 koní prvýkrát na ceste

Na opustenej púštnej asfaltke je tempo akcelerácie šialeného stroja veľmi slušné, nešlo však ani zďaleka o jeho maximum.

Dôveryhodnosť projektu nezvyšujú ani vizualizácie. Na nich pôsobí kupé ako kópia Lamborghini, pripomína najmä pretekársky Huracán. Inšpiráciou však bolo asi aj limitované Veneno. Napriek pochybnému charakteru Alieno uvádza, že na elektromobil už prijíma objednávky. Cenník má podľa vyjadrení firmy siahať od 750-tisíc do 1,5 milióna eur. Nájde sa nejaký odvážlivec, ktorý bude sen o rekordérovi z Bulharska považovať za reálny a investuje doň svoje státisíce? Pochybujeme o tom...


Najnovšie články
Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?

Najdostupnejší model je vybavený obdobnou technikou ako o stupeň vyšší exemplár, zrýchlenie na stovku je vecou 4,9 sekundy.

Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×