Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdolá métu 240 km/h? Najrýchlejšia kosačka

VIDEO
Tiež vnímate kosačky ako relatívne nudné stroje, ktoré sa rýchlosťou niekoľkých kilometrov za hodinu plahočia po veľkých trávnikoch? Tento počin Hondy vám o nich napraví mienku.
6 08.07.2018 / Filip Kadlečík

Od kosačiek vyladené jazdné vlastnosti neočakáva nik a nemožno sa tomu diviť. Ide o striktne účelové stroje, ktoré majú byť najmä pohodlné, efektívne a spoľahlivé. Honda však s týmto prístupom nesúhlasí. V jej dielňach vzniklo monštrum Mean Mower V2 schopné vyvinúť rýchlosť 240 km/h.

Nadupaný stroj je aj po prerábke schopný kosiť 6 fotografií v galérii Nadupaný stroj je aj po prerábke schopný kosiť Zdroj: Honda

Ohromné tempo je inak nezáživná mašina schopná vyvinúť vďaka spolupráci s firmou Team Dynamics. Upgrade strojovne do nej priniesol litrový agregát z motocykla Honda CBR1000RR Fireblade SP, ktorý pri 13 000 ot./min. produkuje (190 k) a 116 Nm pri 11 000 ot./min. Tempo 240 km/h vraj je viac než reálne a je možné, že záhradný traktor ho nakoniec aj prekoná.

Vylepšenie sa totiž netýka len samotného srdca benzínového vozidla. Pod jeho plechy sa totiž nasťahovala aj šesťstupňová prevodovka so spojkou, kolesá obuté na slickoch značky Hoosier a brzdy so štyrmi piestipkmi v predu a šiestimi na zadnej náprave. Samozrejmosťou sú pritom aj ventilované brzdové kotúče.

Zmenou prešla aj 6 fotografií v galérii Zmenou prešla aj "palubovka" Zdroj: Honda

Okrem pohonného systému sa myslelo aj na detaily akými je napríklad volant Sparco, desaťpalcové disky kolies Goldspeed ATV či LCD obrazovku prebranú taktiež z motorky Fireblade. Spomenúť sa oplatí aj celková hmotnosť superrýchlej kosačky, ktorá dosahuje zanedbateľných 69 kilogramov.

Vďaka výkonnému motoru dosahuje pomer výkon/hmotnosť na úrovni platiacej pre hyperšporty - tento fakt jej nakoniec môže vyslúžiť aj rýchlostný rekord vo svojej bizarnej kategórii. Aby sme nezabudli, táto “kosačka” ešte stále dokáže plniť aj svoj pôvodný účel. S karbónovými nožmi by sme však pracovali neradi - pri tvrdosti a krehkosti uhlíkových vlákien stačí trafiť jeden kameň a je vymaľované.


Najnovšie články
Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×