Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cesta do Chorvátska: Pozor na zmeny v zákone

Každý Slovák sa teší na leto a minimálne dva týždne bez mobilov a počítača. Dovolenka je výborná psychohygiena. O to viac vie oddych znepríjemniť pokuta či nehoda. Poradíme vám, ako znížiť riziko na minimum.
7 05.07.2018 / Soňa Zverková

Chorvátsko stále patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie slovenských turistov. Mnohí sa rozhodujú pre individuálne dovolenky a cestujú vlastným autom. Tak ako po ostatné roky aj počas tejto letnej sezóny sa budú môcť Slováci v núdzových situáciách obrátiť na našich policajtov, ktorí slúžia po boku ich chorvátskych kolegov. Pri každej ceste do zahraničia bez ohľadu na cieľ cesty je vhodné, aby sa Slováci informovali aj o dopravných špecialitách každej krajiny. V prípade Chorvátska tieto údaje poskytlo policajné prezídium.

Ilustračná snímka 7 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Všeobecné informácie

Do Chorvátska môžete cestovať s platným slovenským pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Pozor, deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. Ak cestujete s domácimi miláčikmi, musíte si zabezpečiť cestovný pas zvieraťa s vyznačenými očkovaniami. Pokiaľ má zviera zdravotný problém, veterinárne ambulancie nájdete v každom väčšom meste.

Hovorkyňa prezídia Denisa Baloghová upozorňuje, že po nahlásení straty alebo krádeže občianskeho preukazu alebo pasu sa táto informácia ukladá do systému a doklad sa okamžite stáva neplatným. A to aj vtedy, ak ho turista nájde. Musíte si na slovenskom zastupiteľstve v Chorvátsku vybaviť náhradný a pôvodný doklad po príchode domov odovzdať na polícii. Preukazovať sa pôvodným dokladom nesmiete.

Chorvátsko: Nepríjemné pokuty už aj poštou

Je známa vec, že pokuty za dopravné priestupky môžu prísť aj zo zahraničia. Chorvátske úrady rozposielajú pokuty za parkovanie aj po niekoľkých rokoch. Pozor, môže prísť aj exekúcia!

Baloghová poukazuje aj na ďalšiu novinku, ktorá sa týka tzv. chladných zbraní, napríklad, kaserov, loveckých nožov, bejzbalových palíc, obuškov a podobne. Náš Zastupiteľský úrad v Záhrebe v minulosti riešil niekoľko podobných prípadov. Nosenie takýchto zbraní podlieha v zmysle chorvátskeho zákona o zbraniach a strelive ohlasovacej povinnosti. To znamená, že turisti musia takúto zbraň ohlásiť na hraniciach. Pokiaľ tak neurobia a polícia pri rutinnej kontrole takúto zbraň objaví, hrozí majiteľovi zadržanie, konanie pred priestupkovým súdom, zhabanie zbrane, peňažná pokuta a za určitých okolností aj odňatie slobody.

Čo robiť, keď prídete o cestovný doklad

Stratu cestovného dokladu (pas alebo občiansky preukaz) ohlasujete na miestnej polícii, ktorá o strate resp. krádeži vydá potvrdenie. Toto potvrdenie predkladáte na zastupiteľskom úrade v Záhrebe spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu, ktorú vypĺňate priamo na úrade. Poplatok za vydanie náhradného dokladu je 10 eur a platí sa v kunách podľa aktuálneho kurzu chorvátskej centrálnej banky. Baloghová odporúča pribaliť do batožiny kópiu cestovného dokladu, ideálne dokladu každého člena vašej posádky, vrátane dieťaťa.

Oproti predchádzajúcim rokom došlo k zmene. Vysunuté konzulárne pracovisko už nie je v Zadare, ale v Splite sa otvoril Konzulárny úrad, ktorý bude poskytovať našincom. Ďalší Konzulárny úrad je v Osijeku. Informácie o nich nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Kontakty na veľvyslanectvo 7 fotografií v galérii Kontakty na veľvyslanectvo Zdroj: PZ SR

Plánovanie cesty

Chorvátsko je obľúbenou destináciou nielen pre Slovákov, často sem cestujú aj Rakúšania alebo Nemci. Pripravte sa preto na možné kolóny, ktoré vznikajú predovšetkým na hraniciach, mýtniciach a zjazdoch z diaľnic. Najkritickejšie dni sú piatok, sobota a obdobie výmeny turnusov, čiže na začiatku, v strede a na konci mesiaca.

Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia chorvátskeho autoklubu HAK alebo aktualizované dopravné informácie. V mobilnej aplikácii môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

7 tipov: Ako sa správať v kolóne na diaľnici

Niekoľkokilometrové kolóny na diaľniciach sú nočnou morou každého motoristu. U nás zriedkavé, v zahraničí oveľa častejšie. Poradíme vám, ako sa správať a neriskovať zbytočnú pokutu.

Všeobecné informácie pre vodičov

Okrem cestovného dokladu musia mať vodič pri sebe vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii a rozhodne si skontrolujte zelenú kartu! Pokiaľ máte požičané auto, polícia môže pri kontrole požadovať notársky overené vyhlásenie majiteľa v chorvátskom alebo anglickom jazyku o zapožičaní vozidla.

Deti vo veku do piatich rokov musia byť pripútané v autosedačke, pritom táto sedačka musí byť na zadnom sedadle. Na prednom sedadle je možné prepravovať dieťa len vo vajíčku, orientované proti smeru jazdy a nezabudnite deaktivovať airbag.

Baloghová upozorňuje na výzvu chorvátskeho ministerstva vnútra, aby vodiči nejazdili v kolóne dvoch či troch vozidiel, ale zvolili individuálnu jazdu. Dôvodom sú časté nehody zapríčinené nedostatočnou vzdialenosťou. Počas dlhej jazdy nezabúdajte na pravidelné prestávky, ideálne každé tri až štyri hodiny. Ďalšou častou príčinou nehôd je totiž aj únava a teda nedostatočná pozornosť dianiu v premávke.

Najvyššia povolená rýchlosť 7 fotografií v galérii Najvyššia povolená rýchlosť Zdroj: PZ SR

Novinky v chorvátskom zákone o premávke

Zmeny sa týkajú mladých vodičov, ktorý chorvátsky zákon definuje ako vodiča vo veku od 15 do 24 rokov, s vodičským preukazom vydaným v Chorvátskej republike. Zrušili sa rýchlostné obmedzenia, takže aj takýto mladý vodič môže jazdiť rýchlosťou všeobecne ustanovenou pre jednotlivé druhy ciest. Zákaz požívania alkoholu, omamných látok a liekov pred a počas jazdy zostal zachovaný.

Novinky sa dotkli aj cyklistov. Nová právna úprava ustanovuje, že cyklista je povinný počas jazdy na všetkých druhoch ciest v noci a za zníženej viditeľnosti používať reflexnú vestu, reflexné cyklistické oblečenie alebo iné reflexné prvky.

Povinné denné svietenie platí v Chorvátsku len v zimných mesiacoch. Slovenská polícia však odporúča svietiť aj v lete. Podobne ako vo všetkých európskych krajinách je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy, s výnimkou hands-free.

6 najzákernejších trikov zlodejov na vodičov

Leto je obľúbeným ročným obdobím nielen pre pracujúcich ľudí, ale aj pre zlodejov. Tí môžu vašu vytúženú a zaslúženú dovolenku zmeniť na nočnú moru. Využívajú celý rad trikov, niektoré sú známe, iné...

Dopravné priestupky v Chorvátsku

V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť. Ak vodič spácha priestupok a z fotografie nie je jasné, kto sedel za volantom, polícia požiada vlastníka o hodnoverné údaje o vodičovi.

Zákon o premávke určuje fixné blokové pokuty 300 kún (41 eur), 500 kún (68 eur), 700 kún (95 eur) a 1 000 kún (135 eur), ktoré môže polícia uložiť na mieste. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 kún (2 031 eur).

Prehľad pokút 7 fotografií v galérii Prehľad pokút Zdroj: PZ SR

Priestupky rieši výlučne dopravná polícia, žiadna súkromná ani štátna organizácia priestupky nedokumentuje. Jedinou výnimkou je parkovanie v mestách, kde pod samosprávou funguje mestská organizácia, ktorá zabezpečuje komplexný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel: kontrola zaplateného parkovného, dokumentovanie priestupku, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla, vymáhanie sankcií.

Ak polícia zastaví zahraničného vodiča, ktorý spáchal priestupok, môže postupovať dvomi spôsobmi. Ak cudzinec zaplatí pokutu na mieste, prípad sa uzatvára. Pokiaľ vodič odmietne zaplatiť, môže polícia zadržať cestovný doklad. Následne informuje príslušný priestupkový súd a vodič priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase prejednávania jeho prípadu. Obvykle ide o najbližší pracovný deň po zistení priestupku. Súd rozhodne o ďalšom postupe, no cestovný doklad sa vracia až po uzatvorení prípadu resp. po zaplatení pokuty.

Ako sa správať na diaľnici pri stavebnej úprave?

Na mnohých diaľniciach sa v lete môžete stretnúť so stavebnými prácami a zúžením jazdných pruhov. Táto situácia môže byť stresujúca. Ponúkame niekoľko rád, ako ju zvládnuť bez nehody a zároveň...

Odňatie vodičského oprávnenia

Vodiči môžu aj v zahraničí prísť o vodičský preukaz a za určitých okolností dokonca aj o samotné oprávnenie. Chorvátsky policajt môže odňať vodičské oprávnenie ak zistí, že vodič je psychicky a telesne nespôsobilý na vedenie motorového vozidla. Vodičský preukaz je zadržaný do doby, pokiaľ sa vodič nepodrobí lekárskemu vyšetreniu a nepredloží potvrdenie o spôsobilosti na vedenie motorového vozidla.

Odňať oprávnenie smú chorvátski policajti, napríklad, v týchto prípadoch:

- ak sa vodič pokúša jazdiť a je zjavne pod vplyvom alkoholu, alebo iných omamných látok a odmieta sa podrobiť skúške na ich prítomnosť

- ak vodič nemá príslušné povolenie na vedenie motorového vozidla

- sk sa vodič odmietne podrobiť skúške na prítomnosť alkoholu, alebo iných omamných látok v krvi

- ak vodič motocykla a mopedu nemá ochrannú prilbu.

- sk vodič riadi motorové vozidlo dlhšie, ako mu to umožňuje zákon, alebo nemá pravidelné prestávky

Zahraničie: Kedy polícia môže odobrať vodičák

V pravidlách pre odobratie vodičského oprávnenia sú medzi krajinami EÚ rozdiely. Pozreli sme sa detailnejšie na to, kedy slovenskému motoristovi v zahraničí skutočne hrozí, že mu policajti môžu...

Policajt môže vodičovi zakázať jazdu, „ak je nepochybné, že vodič je v takom psychickom stave (únava, stres, bolesť, prítomnosť liekov v organizme, ktoré sa nesmú požívať pred a počas jazdy), že nie je spôsobilý bezpečne viesť motorové vozidlo. Zákaz ďalšej jazdy sa v týchto prípadoch uplatňuje na nevyhnutne potrebnú dobu, najviac na osem dní.

Policajt môže zaistiť vozidlo, ktoré z dôvodu technickej nespôsobilosti ohrozuje alebo obmedzuje iných účastníkov cestnej premávky. Zároveň nariadi vodičovi, aby prerušil jazdu a odstránil dôvod technickej nespôsobilosti, alebo mu nariadi, aby odstavil vozidlo na mieste mimo cesty za účelom odstránenia nespôsobilosti a odníme mu technický preukaz. Policajt môže nariadiť vodičovi, aby vozidlo podrobil technickej kontrole.

Vodič vozidla je povinný ihneď uposlúchnuť pokyn policajta a odstaviť vozidlo mimo cesty, aby neohrozoval a neobmedzoval iných účastníkov cestnej premávky. Policajt zadrží tabuľky s evidenčným číslom a vráti ich vodičovi po odstránení prekážky. Ak si vodič vozidla neprevezme tabuľky s evidenčným číslom a technický preukaz v lehote do 15 dní, policajt odstúpi tabuľky a technický preukaz útvaru, ktorý vozidlo eviduje.

3 omyly: Čo za volantom v lete určite nerobte?

Vodiči aj spolujazdci sa v lete opakovane dopúšťajú v aute chýb, ktoré síce pôsobia banálne, no môžu mať nebezpečné následky. A okrem zdravotných problémov prinášajú aj dvojitý finančný postih.

Register nezaplatených pokút

V Chorvátsku funguje Register nezaplatených pokút, ktorý eviduje osoby a nezaplatené pokuty. Pokiaľ polícia na hraniciach alebo pri cestnej kontrole odhalí takéhoto zahraničného vodiča, má viacero možných riešení. Pokutu môže vodič zaplatiť pomocou poštovej poukážky, ktorá mu prišla poštou, alebo bankovým prevodom. Na hraniciach síce vodičovi nezabránia vstúpiť na chorvátske územie, bude ju môcť zaplatiť v najbližšej banke. Ak ste poukážku stratili alebo ju nemáte pri sebe, môžete si vyžiadať novú, tú vám však vydajú iba na policajnej stanici, ktorá priestupok riešila.

Pokiaľ cudzinec nezaplatil pokutu v lehote určenej priestupkovým súdom, môže sa peňažný trest zameniť za trest odňatia slobody. Podľa priestupkového zákona za každých 300 kún (41 eur) môžete stráviť jeden deň vo väzení. Minimum je stanovené na tri dni, maximum na 60 dní. Pozor, aj dopravným priestupkom sa môžete dopustiť trestného činu, za čo hrozia až tri roky vo väzbe.

Trestný zákon v Chorvátsku 7 fotografií v galérii Trestný zákon v Chorvátsku Zdroj: PZ SR

Dopravná nehoda

Dopravná nehoda počas letnej dovolenky je určite veľmi nepríjemná a v zahraničí obzvlášť. V zásade platia podobné princípy ako u nás. Políciu nie je potrebné volať v prípade malej materiálnej škody, v ostatných situáciách ju radšej vždy kontaktujte na telefónnom čísle 192. Pri výraznejšom poškodení vozidla, i keď je stále pojazdné, vždy políciu zavolajte. Bez policajného záznamu (Zapisnik o očevidu) totiž nemôžete prekročiť štátnu hranicu a určite ho budete potrebovať aj pre slovenskú poisťovňu. Protokol polícia nevydá na mieste nehody, ale za správny poplatok 20 kún (tri eurá) ho príslušné oddelenie vydá v priebehu dvoch až troch dní.

Po zavolaní vykonajte všetky opatrenia pre bezpečnosť premávky, v prvom rade si oblečte reflexnú vestu a umiestnite výstražný trojuholník. Ak ste volali políciu, rozhodne z miesta neodchádzajte a počkajte na jej príchod. Pokiaľ nedošlo k zraneniu, ale iba k poškodeniu vozidiel, musíte ihneď, ako je to možné, odstrániť auto z cesty resp. umožniť plynulý prejazd ostatných vozidiel. Ak to neurobíte, hrozí vám pokuta 500 kún (68 eur). Vodiči sú povinní vyplniť a podpísať štandardný európsky formulár Správu o nehode alebo si inak vymeniť osobné údaje a údaje o vozidle. Pokiaľ to neurobíte, môže vám polícia uložiť pokutu 2 000 až 5 000 kún (270 až 675 eur).

Dôležité čísla 7 fotografií v galérii Dôležité čísla Zdroj: PZ SR

Slovenskí policajti opäť v Chorvátsku

Chorvátska polícia už od roku 2006 pozýva svojich zahraničných kolegov, aby pomáhali turistom. Slovensko sa do tohto projektu zapája od roku 2008, výnimkou nie je ani tento rok. V Chorvátsku je v súčasnosti osem našich policajtov (štyri dvojčlenné hliadky), ktorí od 1. júla do 31. augusta pracujú v najnavštevovanejších rekreačných oblastiach:

Úlohou našich policajtov je pomáhať slovenským dovolenkárom a v spolupráci s chorvátskymi kolegami dohliadať na slovenských občanov s cieľom predchádzať prípadným incidentom. Policajtov rozpoznáte podľa slovenských uniforiem a vždy budú v sprievode chorvátskych kolegov. Aj tento rok uvidíte pri mori naše policajné vozidlá, vďaka čomu budú môcť pomáhať prakticky po celom pobreží Jadranského mora.

Slovenskí policajti v Chorvátsku 7 fotografií v galérii Slovenskí policajti v Chorvátsku Zdroj: PZ SR


Video
Najnovšie články
Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×